Yerli marka olur ama yüzde 100 yerli otonun örneği dünyada yok

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Yerli otomobil markası üretecek sanayici arıyorum' çağrısının üzerinden 33 ay geçti ancak henüz 'o babayiğit' ortaya çıkmadı. Ancak 'yerli otomobil markası yaratmak fizibıl mı' tartışması sürüyor.

Dünyanın en büyük otomotiv şirketi olan Toyota'nın Türkiye'deki üretim operasyonunun kaptanı Orhan Özer de yüzde 100 yerli markanın olmayacağı görüşünde. Özer, kendi otomobil markasına sahip ülkelerde dahi yüzde 100 yerli araç üretilmediğini söyledi.

 

KENDİ MARKA İSTEMEK YANLIŞ DEĞİL

Orhan Özer, Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda ciddi bir çalışma içinde olduğunu belirterek, "2023 hedefi, Cumhuriyet'in 100. yılında ekonomide dünyada ilk 10 içinde yer almaktır. Ekonomide dünyada ilk 10'a giren bir ülkenin kendi otomobil markasını üretmesi, ulaşılamaz bir hedef ve yanlış bir beklenti değildir. Bu konumdaki Türkiye'nin bir otomobil markasının olması da kanımca gerçekçi bir hedeftir, iyi bir plan ile ülkemize ciddi katkılar getirir" diye sözlerini sürdürdü.

 

PARÇALAR YÜZDE 100 YERLİ OLAMAZ

Özer, Türkiye'de üretilecek otomobilde ithal parçaların kullanılabileceğini ancak markanın Türk olması nedeniyle otomobilin de yerli olacağını belirtti. Türkiye'de otomobil üretiminde önemli oranda yerlilik bulunduğuna dikkati çeken Özer, "Dolayısıyla, aracın büyük kısmı Türkiye'de üretilir, bir kısmı ithal parçalardan oluşabilir. Önemlisi, üretilecek aracın ülkemizin markası olmasıdır, bence bu mümkün" dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz