Yerli Hyundai B-SUV ya Creta ya da Intrado olacak

0
7
Hyundai Assan Başkanı ya Creta ya da Kona Türkiye'de üretilecek demişti.

Türkiye’de yeni yılın ilk yatırım müjdesi otomotiv sektöründen geldi. Hyundai Assan, İzmit fabrikasındaki 20. yılında üçüncü bir model daha üretmek için son kararı aldı.

Şirket, küçük i10 ile B segmentindeki i20 modellerinden sonra 3. model olarak B-SUV üretim kararını kesinleştirdi. Şirket yeni modeli 2019 yılından itibaren bantlardan indirmeyi hedefliyor.

Yeni B-SUV’dan yılda 50 bin adet üretim planlanırken, Avrupa ve Ortadoğu en büyük pazarlar olacak. Yeni modelle birlikte tesisin 245 bin adetlik üretim kapasitesinin tamamı doldurulmuş olacak.

Küçük sınıfta yer alan i10 ve i20’ye Avrupa ülkelerinden talebin aynı şekilde sürmesi halinde Hyundai Assan, 400 milyon dolar yatırımla ikinci bir fabrika kurmayı planlıyor.

Hyundai Creta

Geçen hafta Güney Kore’de yapılan Yönetim Kurulu toplantısından yeni yatırım müjdesiyle dönen Hyundai Assan’ın CEO’su ve Başkanı Mong-Hyun Yoon, İzmit’te B-SUV üretimine karar verdiklerini belirterek, “Önümüzde iki seçenek var. Hindistan’da üretilen Creta ile Güney Kore’de Temmuz’da satışa çıkacak yeni B-SUV modelleri arasından tercih yapacağız.

Boyutları daha büyük olan Creta, Türkiye pazarı için daha uygun. Diğeri Intrado şirin ama daha küçük. Benim gönlüm Creta’dan yana” diye konuştu. Yoon, B-SUV’dan yılda 50 bin adet üreteceklerini kaydederek, mevcut fabrikanın 245 bin adetlik kapasitesinin ilk etapta yeterli olacağını belirtti ve ekledi:

“İzmit tesisimiz 4 modeli aynı anda üretecek beceriye sahip. Zaten şu an i10, i20’nin 3 ve 5 kapılısı, i20 Active’i üretiyoruz. İlk etapta B-SUV için yeni bir hat açacağız.”

Creta’nın bilgi-eğlence ekranı

Creta’nın Hyundai Assan için daha uygun ve karlı olacağının altını çizen Mong-Hyun Yoon, yeni yatırımla ilgili olarak şunları anlattı: “i10 ve i20’nin yan sanayi parçalarının yüzde 24’ü Hindistan’dan geliyor. Fiyatı daha uygun oluyor.

Bu yüzden Creta’nın seçilme şansı çok daha yüksek. Ana merkez B-SUV’un İzmit’te 2021’den itibaren üretilmesini planlıyor. Ben ise Avrupa ve Türkiye’de bu segmente olan ilginin arttığını ve bir an önce üretime geçmeyi istiyorum.

2019’da Creta’yı fabrikamızın bantlarından indirmek için çabalıyorum. O dönemde Creta makyaj geçirmiş olacak. Böylelikle Creta’nın üretimine yeni yüzüyle start vermiş olacağız. i20’de de benzer şeyi yapmıştık. Önce makyajlı versiyonu üretmeye başlamış, hemen ardından tamamen yenilenen jenarasyonu devreye almıştık.”

İzmit’e ikinci fabrikayı kurmayı planlıyordum

Yapılan projeksiyonlara göre önümüzdeki dönemde Avrupa’da A ve B segmenti otomobillerin satışının düşmesini beklediklerini buna karşın SUV sınıfının hızla büyüyeceğini ifade eden Hyundai Assan CEO’su, “i10 ile i20’ye Avrupa’da talep azalacak.

Planlarımızı ona göre yapıyoruz. B-SUV modelimiz i10 ile i20’deki düşüşü kompanse edecek, İzmit fabrikasının sigortası olacak. Eğer bu 2 modele talep olsaydı 400 milyon dolarlık yatırımla ikinci bir fabrikayı kurmayı planlıyordum. Hayalim bu…

Ancak tahminler küçük sınıf satışlarının Avrupa’da daralacağı yönünde. Eğer i10 ve i20 satışları düşmez ve 3. modele talep beklenenin üzerinde gerçekleşirse o zaman yeni fabrika gündeme gelir. Biz yine de alternatif pazarlar bulmak için çalışıyoruz. Kasım’da İran’a ihracata başladık. Hong Kong ile Yeni Zelanda’ya ihracak yapıyoruz. Avustralya planlarımız arasında bulunuyor” şeklinde konuştu.

Hibrid IONIQ Haziran’da geliyor

Hyundai Ioniq

Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker, 2017’de pazara yeni modeller sunacaklarının müjdesini vererek, “Tamamen yenilenen i30, Mart’ta satışa sunulacak.

En büyük sürprizimiz hibrid IONIQ. IONİQ, Haziran’da gelecek. Son çeyrekte de Kore’de üretimine başlanacak yeni B-SUV modeliz yollara çıkacak” dedi.

Görevim yeni yatırım çekmek

Hyundai Motor Company’de Strateji ve Planlama Bölümü’nde çalışan ve şirkette 30 yılı aşkın tecrübesi olan Mong Hyun Yoon, 1 yıldır Türkiye’de görev yapıyor.

CEO’luk pozisyonuna geldiğin ilk günden itibaren Türkiye sevgisini dile getiren Yoo, düzenlenen ilk basın toplantısında İstiklal Marşı’nı ezbere okuyarak dikkat çekmiş daha sonra namaz kıldığını bile açıklamıştı. Türkiye’de yaşamaktan çok memnun olduğunu belirten Yoon, ” Türkiye’de 1 yılda birçok şey yaşandı.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kore’deydim. Tüm yönetim kurulu olup bitenleri bana soruyordu. Türkiye ile kardeş ülke olan Kore’de de benzer olaylar yaşandığı için ben alışığım. Türkiye’yi çok seviyorum, Boğaz’a bayılıyorum.

Benim hedefim görev sürem boyunca Türkiye’ye yeni yatırımları çekmek. Bunun için büyük mücadele veriyorum” diye konuştu.

Mete Tansu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here