Yerli elektrikli otobüs için eşlere 150 teşekkür mektubu

0
3673

Geçtiğimiz hafta Karsan’ın BMW ile gerçekleştirdiği işbirliği sonucu ortaya çıkan ikinci ürünü Atak için Münih’teydim. Daha önce BMW i3 modelini de test ettiğim pistte, bu defa Türkler tarafından geliştirilmiş, BMW üretimi pil ve motoru kullanan 8 metrelik, 300 km menzilli yerli elektrikli otobüs ile Jest minibüsü test ettim. Test alanımız Münih yakınlarında bir askeri havaalanı. Eskiden uçakların gizlendiği yarım ay şekilli hangarlarda şimdi Bursa’da geliştirilmiş ve üretilmiş Karsan Atak ile Jest, BMW i3 ve i8 modelleriyle yanyana duruyordu. Dünya lansmanı yapılan elektrikli Atak otobüs ve kardeşi Jest modelinin arkasında yatan yoğun emek ve buna saygının hikayesi Karsan yetkililerinin gözlerinden okunuyordu.

Karsan, elektrikli Atak dünya lansmanını Almanya’da gerçekleştirdi.

2018 yılı mayısında çalışmalar başladı

Karsan’ın yeni aracı geliştiricek ekibi için start 2018 yılı Mayıs ayının Bursa’ya baharın geldiğini gösteren bir günde başladı. Bir kahve zincirinin koltuklarında toplanan 8-10 kişilik ekip gizli ama önemli bir görev almıştı.

“Görevimiz elektrik” denebilecek görevin ilk önemli mola noktası eylül ayındaki Almanya gösterisiydi. Henüz yerli elektrikli otobüs tanımı ortada yoktu.

Tek bir kalem oynatılmamış bu önemli görev için, 4 ayda elektrikli bir otobüs ortaya çıkarılacaktı.

Karsan CEO’su Okan Baş, elektrikli ürün geliştirme sürecini başarıyla yönetip, lansman aşamasına getirdi.

Konsept tamam, sırada yerli elektrikli otobüs var

İlk etapta 4 sonrası için ilk hedef vardı. Eylül ayındaki Hannower Fuarı’na elektrikli konsept araç ortaya çıkarılacaktı. Oysa ortada tek bir çizim bile yoktu. Karsan ekibi için o yaz çok sıcak geçti.

Takvimler 2018 eylülünü gösteriyordu. Hannover Ticari Araç Fuarı’na günler kala konsept araç tamamlandı. Gece gündüz çalışılmıştı.

Görev tamamdı…

Ardından ikinci ve daha önemli etaba geçildi. Bir de yerli elektrikli otobüs seri üretim için hazırlanacaktı.

Sıcak yaz günleri, soğuk kış günlerine döndü. Yoğun mesailer ara vermeden devam etti.

Aradan 1 yıl geçti, geçmedi. Görevler adım adım gerçekleşti. Geçen hafta bu aracı Almanya’da Münih yakınlarındaki BMW test pistinde kullandık.

Elektrikli Jest de ağabeyi Atak’ı yalnız bırakmadı.

Görev tamamdı, başarılı bir ürün ortaya çıkmıştı.

300 km menzil, 310 bin euroluk rekabetçi fiyat, kalite ekonomik kullanım maliyeti, 8 yıllık pil ömrü, vs…

Bu başarının ilk kutlamasını da Karsan CEO’su Okan Baş yaptı. Uzun yıllar TOFAŞ mühendisliği ve yöneticiliğinden sonra Karsan’ın kaptanlığını devralan Okan Baş, elektrikli araç görevlendirmesi “Görevimiz Elektrik” ekibinin ailelerine birer mektup gönderdi. 15 aydır yoğun özveriyle gece gündüz çalışan mühendislerin, ustaların, yazılımcıların, emekçilerin eşleri, anne babaları, evlatları mektubu alınca gurur duydular. Anneler çocukları ile gurur duydu, eşlerin gözleri yaşardı.

CEO’dan mektuplar.

Eşlerinize verdiğiniz izin için

Okan Baş, çalışanların eşlerine ve çocuklarına teşekkür ettiği mektubunda “Son bir yıllık elektrikli araç geliştirme sürecimiz için bazı günler 24 saate varan zamanlarda eve gelemeyen sizi kendinen çocuklarını babasından mahrum bırakan eşlerinize bunun için verdiğiniz izinlere müteşekkiriz.”

BMW Pistinde gözleri parlıyordu

Münih yakınlarında testler başladığında Avrupa sıcaktan kavruluyordu. Beton ve asfalt pist 35 derecelik Münih sıcağını 40 derecenin üzerine çıkarıyordu. Pisti BMW otomobil ve motosikletleriyle birlikte iki adet Karsan Jest ve iki adet Atak otobüs paylaşmıştı.

Elektrikli Atak’ın motor ve pilleri BMW’den geliyor. Bu da logoya yansıyor.

Karsan Atak dünya lansmanı test pistindeki toplantı ile başladı. Okan Baş, Karsan’ın elektriklenme politikasını İtalyan Alman, Türk, Yunan gazetecilere anlattı. Ardından Muzaffer Arpacıoğlu ve diğer yetkililer teknik detayları özetledi. Daha sonra piste geçip, araç testlerine başladık.

Tamamen elektrikli iki araç ile kontrollü sürüşler yaptık. Fren için multimedya ekranından yapılan ikili ayarlama yenilikçiydi. Sert fren yaa da yumuşak feren ayarı tercih edilerek, aracın kullanımı ve durdurulması sağlanıyordu. Ayrıca fren sırasında otomobillerdeki gibi güç geri kazanımına olanak tanıyordu.

Karsan mühendislerini, yöneticilerini kutluyorum. Önemli bir dönüyüm başarmışlar. Türkiye için henüz sorunlar olduğu bu alanda uluslararası rekabette öne geçme şansı yüksek araçlar geliştirmişler. Jest şimdiden 35 adetlik satışa ulaşmış. Atak ise iki ay içinde seri üretime geçecek. Sipariş sonrası 4 ayda teslim edilecek.

Karsan Atak, elektrikli otobüs rekabetinde fiyat, menzil, kullanım maliyeti gibi temel konularda rekabetçi avantajlara sahip.

Biz de kutluyoruz onları… 

Bir kaç saat  onra mürih test pistine inan korüç dü gelecek. O da seri üretim öncesi hem elektrikli jasti tekrar hem de elektrikli Atak otobüsü test edecek. 

11 ton azami istiap hadli otobüsün klimasını görecek ki üzerinde en çok  çalışılan aksamlardan biri olmuş. Verimliliği artırılan klima sayesinde araç menzili tak şarjla 300 km ye çıkarılmış.

İki elektrikli araçtan biri Bursa’da, biri Leipzig’de üretiliyor.

Yerli elektrikli otobüs görevinin ilk ayağı olan elektrikli Jest ihracatı 35 adeti geçti.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here