Yerli Corolla ithalata acı fren yaptıracak!

 

 

Dünyanın en fazla satan otomobili Corolla yenilendi, 7 yıl sonra yerli oldu ve yollara çıkmak için gün saymaya başladı. Toyota Türkiye, yılda 1 milyar dolarlık ihracat geliri sağlayacak aracın seri üretimine 1 Temmuz'da  başlayacak. Yeni Corolla'nın satışına Temmuz ayı sonunda başlanacak. Yerli Toyota Corolla, binek oto ithalatının rekor seviyeye ulaştığı Türk otomotiv sektörüne 'ilaç' gibi gelecek. Otomobil, yüzde 78'e ulaşan ithalatın payını 3.5 puan birden düşürecek. Yurtdışından gelen Corolla'nın vergisiz fiyatının ortalama 10 bin euro olduğunu düşünürsek, 2014'te 250 milyon euro (332 milyon dolar) Türkiye'nin cebinde kalmış olacak. Böylece yerli Corolla ile hem Toyota hem Türkiye kazanacak.

VATAN'a özel konuşan Toyota Türkiye Satış ve Pazarlama CEO'su Ali Haydar Bozkurt, yerli Corolla'nın Türkiye ekonomisine büyük fayda sağlayacağını belirterek, "Toyota'nın Sakarya tesisinde üretilecek yeni Corolla ile ihracatımız artacak, ithalatımız azalacak. Otomobil 52 ülkeye ihraç edilecek. Toyota Türkiye fabrikası 1 milyar dolarlık ihracata imza atacak. Lokomotif modelimizin yerli olması, ithalatın önüne geçecek, cari açığın düşmesine katkı sağlayacak" dedi.

Otomobilin Temmuz ayı sonunda 'showroom'larda sergilenmeye başlanacağını belirten Bozkurt, 2013'te 12-13 bin adet yeni Corolla satmayı hedeflediklerini belirtti ve ekledi: "Eski jenerasyon Corolla ile birlikte bu sayı 18 bin adetleri geçer."

Ali Haydar Bozkurt, yeni Corolla'nın rüzgarıyla 2013'te 40 bin adetlik satışı zorlayacaklarını ifade ederek, hedeflerini şöyle aktardı: "Araç tedarik sorunuzu var. Bunu aşarsak 40 bin adetlik satışa ulaşırız. Ancak Auris'i almakta zorlanıyoruz. Auris, Avrupa'da da çok tutuluyor. Corolla'nın üretimi de yeni başlayacağı için ilk etapta fabrikadan istediğimiz kadar otomobil alamayız. Sedan pazarı Rusya da Türkiye gibi yüksek sayıda araç sipariş edecektir."

Toyota Satış ve Pazarlama CEO'su, 2014'te yeni Corolla'yla birlikte hedeflerini büyüttüklerini açıkladı. Bozkurt, "Önümüzdeki yıl 50 bin adet araç satışıyla şirket rekorumuzu kıracağız. 24-25 bin adet Corolla satmayı planlıyoruz" diye konuştu.

 

Bayilerin ilk tepkisi nasıl?

Yeni Corolla'nın Avrupa tanıtımı 7 Haziran'da İstanbul'da yapıldı. Şimdiden çok büyük ilgi var. Türkiye çapındaki 58 bayimiz otomobili ilk kez gördü. İlk tepkiler çok olumlu. Bayiler yeni modeli gördükleri zaman mutlaka bir kulp bulurlar: 'Tasarımı güzel de, arka far grubu şöyle olsa daha iyiydi' diye… Bu kez tek eleştiri çıkmadı.

Araçta en çok öne çıkan özellik?

40 milyondan fazla satan Corolla dünyanın en çok satan otomobili. 11'inci jenerasyon Corolla tepeden tırnağa değişti. Araç, boyutlarıyla teknolojisiyle C Plus oldu, hatta D segmentine yaklaştı. Yeni Corolla'yı satın alan  makam otomobili olarak kullanabilir. 

Fiyatı daha mı yüksek olacak?

Yeni bir araç geliştirirken büyük yatrımlar yapılıyor. Bu yüzden her yeni otomobilde fiyatlar biraz daha yüksek olur. Yeni Corolla'nın fiyat etiketinde çok cüzzi bir artış gerçekleşir.

 

 

Euro düşmezse Temmuz'da zam gelir

Ali Haydar Bozkurt, euro kurunun 2.50 lira seviyesinde kalması halinde otomobile Temmuz ayı başında zam geleceğini söyledi. Kurun hangi düzeyde kalacağını biraz daha beklemek gerektiğinin altını çizen Bozkurt, "Kurlar geri dönebilir bakmak lazım. Yılbaşından bu yana euro yüzde 5'ten fazla değer kazandı. Ancak eğer euro yine 2.35 liraya oturursa binek oto ve hafif ticari araç pazarı 900 bin adetlere doğru gider" dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz