Yerli Corolla 25 bin satacak

1966 yılından bu yana 40 milyon satış adediyle dünyanın en çok tercih edilen otomobili ünvanına sahip Toyota Corolla’nın 11’nci jenerasyonu, 45,4 bin liradan başlayan fiyatla satışa sunuldu. Şirket Türkiye’de bu modelden yılda 20-25 bin adetlik satış rakamlarına ulaşmayı hedefliyor. Sakarya fabrikasında üretilen yeni Corolla, keskin hatlara sahip tasarımı ile markanın kimliğini öne taşıyor. Boyu 8 santim arttırılarak 4,62 metreye ulaşan otomobilin üretiminde kullanılan hafif metal sayesinde ağırlığı bir miktar azaltıldı. Aerodinamik sürtünme katsayısı da düşürülen yeni Corolla’da böylece kabin sessizliği, yakıt tüketimi ve karbondioksit emisyonu değerlerinde önemli iyileştirmeler yaşandı. 

 

İç mekanı da yeniden tasarlanan Corolla’nın bagaj kapasitesi 452 litreye çıkarıldı. Dört farklı donanım paketi ile satışa sunulan otomobilde Go navigasyon sistemli Toyota Touch 2 multimedya ekranı dikkat çekiyor. Önceki modelde kullanılan 3 motor seçeneğiyle yola devam eden Corolla’ya asıl sürpriz 2014 sonrası BMW ile ortak geliştirilen motorların eklenmesi olacak. 1,33 litrelik benzinli motor manuel, 1,6 litrelik benzinli model CVT otomatik şanzıman, 1,4 litrelik dizel motor ise manuel ya da multimode şanzıman seçenekleri ile alınabiliyor. Dizel motor 100 km’de 4,1 litrelik yakıt tüketimi sergiliyor. 

 

Corolla’nın zorlu rakipleri var

Ford Focus sedan; tasarımı yeni modelde 1,0 litrelik EcoBoost ve 1,6 litrelik benzinli, 1,6 litrelik iki farklı dizel motor seçenekleri var. Powershift otomatik şanzıman sadece 1,6 litre motorla alınabiliyor. Başlangıç fiyatı 45 bin 230 lira. İlk yarı yılı 8979 adetlik satışla kapattı. 

Honda Civic sedan; yeni tasarıma sahip modelde 1,6 litrelik benzinli ve benzinli/LPG’li motor seçeneği yer alıyor. Otomatik şanzıman her iki versiyonda yer alıyor. Aracın fiyatı 49 bin 220 liradan başlarken 6 ayda 5 bin 4 müşteri tarafından tercih edildi.

 

Opel Astra sedan; küçük Insignia gibi bir çizgiye kavuşan otomobilde 1,4 ve 1,6 litre benzinli, 1,3 litrelik 95 beygir gücünde dizel motor bulunuyor. Active Select otomatik şanzıman benzinli modellerde var. Başlangıç fiyatı 44 bin 140 lira olan otomobilden 6 ayda 5 bin 371 adet satıldı. 

Renault Fluence; Yenilenen otomobilde 1,6 litrelik benzinli, 1,5 ve 1,6 litrelik dizel motor seçenekleri var. Benzinli model CVT, 110 beygir gücündeki dizel motor ise EDC otomatik şanzımanla da alınabiliyor. 44 bin 500 liralık başlangıç fiyatı bulunan otomobilden yılın ilk yarısında 12 bin 401 adet satıldı.  

VW Jetta; yeni nesil teknolojilere sahip otomobilde 1,2 ve 1,4 litrelik benzinli 1,6 litrelik dizel motor seçenekleri bulunuyor. Her motor seviyesinde DSG şanzıman yer alıyor. Başlangıç fiyatı 44 bin 500 lira. 6 aylık satış rakamı 8 bin 542 adet.

 

Skoda Octavia; kısa bir süre önce yenilenen Çek otomobilinde 1,2 ve 1,4 litrelik benzinli, 1,6 litrelik dizel motor seçenekleri bulunurken DSG otomatik şanzıman sadece dizel motorla alınabiliyor. Otomobilin fiyatı 47 bin 90 liradan başlarken ilk 6 ayda eski modelle birlikte ulaştığı satış rakamı 2 bin 76 oluyor. 

Bin kişi, görmeden sipariş verdi 

 

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO'su Ali Haydar Bozkurt, yeni Corolla'nın satışa sunulmadan ve fiyatı açıklanmadan bayilerden binin üzerinde sipariş aldığını söyledi. Bunun efsane haline gelen Corolla'ya olan güveni gösterdiğini anlatan Bozkurt, yeni modelle birlikte satışların ivme kazanacağını belirterek, "Dünyada her 25 saniyede bir Corolla satılıyor. Yeni Corolla'daki tasarım daha genç müşterilere hitap ediyor, bu bakış açısıyla hedef müşteri gruplarımızı genişletmeyi hedefliyoruz. 2013 satış hedefimizi revize ettik. En az 37 bin adet satış gerçekleştirmeyi bekliyoruz. Hiç kuşku yok ki Corolla yükselen bu hedefte kilit rol oynayacak. 2014 yılında ise yeni modellerimizin tam yıl performansıyla 25 bin adedi Corolla olmak üzere satışta 50 bin adede ulaşmayı bekliyoruz." dedi. 

 

Lüks E serisine Türkiye için 1,6 litrelik motor ekledi

Mercedes-Benz, lüks sınıftaki E-Serisini kapsamlı bir şekilde yeniledi. Bu kapsamda ilk etapta sadece Türkiye’de satışa sunulacak düşük vergi dilimine giren 1,6 litrelik benzinli motoru E serisinde satışa sundu. Böylece E serisinde başlangıç fiyatı 142 bin liraya indi. Daha önce bir alt model C serisinde bu motorla birlikte tarihi satış rakamlarına ulaşan Mercedes, şimdi E serisinde de yeni motorla birlikte satışların yüzde 35-40 düzeyinde artmasını hedefliyor. Mercedes-Benz Otomobil Pazarlama ve Satış Müdürü Şükrü Bekdikhan, Mercedes-Benz tarafından Türkiye'ye özel olarak üretilen bu motorun segmentinde bir ilk olarak sunulduğunu, E-Serisi için bayilerde yoğun bir trafik yakalandığını kaydetti. Zarif ve spor tasarımıyla birlikte belirgin bir şekilde yükselen  konforunun yanısıra  keyifli bir sürüş sunan E-Serisi, lüks araç sınıfındaki lider konumunu güçlendirmeye devam ediyor. Yeni farlarla birlikte dış tasarımı önemli ölçüde değişti. E-Serisi 156 beygir gücündeki 1,6 litrelik Euro 6 benzinli motorda 7G TRONIC şanzıman, ECO start/stop sistemi sayesinde 100 km’de şehir içinde 7,8-8,3 litre aralığında tüketim sergiliyor. 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz