Yenilenen Skoda Yönetim Kurulu’nda Türkiye’yi anlattı, 2022 için söz aldı

Otomotivde çip krizi, tedarik ve buna bağlı üretim sorunları devam ediyor. Pandemi nedeniyle halen bir çok fabrika tam kapasiteye geçemedi. Buna karşın yeni otomobil talebi yüksek seyrediyor. Arzın talebi karşılayamadığı, bir çok modelde sıra yazılan ve buna bağlı olarak da fiyatların yükseldiği bir dönelden geçiliyor. Yaşanan darboğaz Skoda markasını da etkiledi. Yüce Auto Skoda Türkiye Genel Müdürü Zafer Başar ile makyajlanan Skoda Kodiaq lansmanı nedeniyle bir araya geldik. İstanbul’daki lansmanda modele ilişkin bilgileri ve fiyatları LİNKTEKİ yazımızda bulabileceksiniz.

Bu yazıda ise Genel Müdür Başar’ın otomotiv pazarına ilişkin öngörülerini ve pazar tahminlerini bulabilirsiniz. Skoda modellerinin ne zaman serbestçe satın alınabileceği gibi detaylar da yazının ilerleyen satırlarında yer alacak. Ama işin en ilginci Yeni Skoda yönetiminin kaptan köşküne davet edildi ve orada Türkiye’nin durumunu anlattı. Skoda yönetimi, dünyadaki özel distribütörleri içinde ilk Türkiye’yi dinledi.

Öncelikle belirtelim, makyajlanan Kodiaq ile Skoda çıtayı yükseltiyor. Bir de araç temin edebilse bu yılı 40 bin adetlik rekor satış rakamlarıyla kapatabilir. Bu da ona pazardaki çok önemli markalarla rekabet şansı yaratıyor. Ürün bulamadığı için 2021 yılı Türkiye satış hedeflerinin 30 bin adetlerde kalacağını dile getiren Genel Müdür Zafer Başar;

“Fakat 2022 ve ötesinden çok umutluyuz. Skoda’nın üst yönetimi 1 ay önce tamamen yenilendi. Eski ekiple çok sıcak olan ilişkilerimiz, yeni ekiple daha da sıcak şekilde gelişti. Skoda’nın dünyadaki en önemli distribütörlerinden biriyiz. Bu nedenle yeni yönetimin “Board” toplantısına katıldık. Bizi, sorunlarımızı, isteklerimizi, yapabileceklerimizi bizzat en tepe yönetim dinledi. Türkiye pazarına büyük önem verdiklerini ve önümüzdeki yıllarda pazarda ilk 5 içinde olmamıza yönelik stratejik hedefi desteklediklerini söylediler. Yaşadığımız günlerde araç bulunabilirlik sorunu yaşıyoruz. Getirebildiğimiz araçları satıyoruz. Çip krizi markamızı da çok derinden etkiliyor. Her markanın önünde on binlerce natamam araç otoparkları dolduruyor. Bilinmezlik içinde yol alıyoruz. Ama Türkiye olarak halimizden memnunuz diyebilirim. Çünkü başka markalardan gelen müşteri akınına uğruyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Skoda’nın yeni yönetiminin Board toplantısına davet edildik. Burada durumumuzu anlattık. Türkiye’nin şartları ve durumunu dinledi yeni yönetim. Özel distribütörler içinde ilk önce Türkiye çağrıldı bu toplantıya. Burada pazarı büyütecekleri sözü çok önemli oldu.

Araç yokluğu döneminde Türkiye’ye özel bir araç bulunabilirliği yaklaşımı olmadı. Hangi ülkeden yüzde kaç araç kesintisi yapılıyorsa, bize de o uygulanıyor. Ama 2022 yılı için bizi çok cesaretlendirdiler. 40 bin adeti geçen hedefimizi 2022 yılında yakalayacağız. Çıkış trendimiz 2023 yılında da devam edecektir.”

Skoda Octavia modelinde sıra var mı?

Avrupa Birliği ülkeleri kıtayı tamamen temiz bir hava sahasına dönüştürmek için hızlı davranıyorlar. Karbon cezaları, emisyon cezaları uygulanmaya başladı bile. Türkiye AB’nın hemen yanında. Ama tam olarak AB karbon ve emisyon cezai yaptırımlarının kıyısında kalabilir mi? Belli değil. Buna karşın Avrupa’da elektrikli araçlara yönelik tedarik ve satış önceliği; içten yanmalı araçların temin edilmesinde Türkiye’ye avantaj sağlayabilir.

2022 yılında bu avantajı kullanmaya başlayacaklarını söyleyen Genel Müdür Başar, “Elektrikli araç pazarında hızlı davranmayacak markalardan biriyiz. Bu nedenle satışlarımız Avrupa pazarı dışında rahatlayabilir. Enyaq adlı elektrikli aracımızı Türkiye’ye 2023 yılından sonra getirebiliriz. Fakat Skoda, Türkiye’de içten yanmalı motorlara sahip araçlarıyla yoluna devam edecek. Dizel motor seçeneğimiz 2.0 TDI olarak devam edecek. Ama asıl büyük bölümde benzinli motorlarımızla yol alacağız.

Skoda olarak satışlarımız Anadolu kentlerinden 3 büyük şehre kaymaya başladı. Beyaz yakalılar, kadınlar Skoda modelleri tercih etmeye başladı. Bu da Skoda’yı Anadolu markası olmaktan farklı bir noktaya taşıyor. Skoda Türkiye’deki 32 yıllık kaderini değiştiriyor.”

Yeni Skoda Fabia ne zaman Türkiye’ye gelecek?

Markanın Octavia ve ardından makyajlı Kodiaq modelleri pazarda kendine yer bulmakta sorun yaşamıyor. Şimdi yenilenme sırası Fabia modelinde. YEni Fabia için bu yılın son ayına yönelik ithalata başlama planları olduğunu dile getiren Başar, “Kesin konuşmak zor. Şimdilik aralık ayı görünüyor. Ama çip krizi, tedarik sorunu derken, ötelenebilir de. Bilinmezlikler içinde yol aldığımızı söylemiştim. Bu durumda 2022 yılının ilk çeyreğinde yeni Skoda Fabia Türkiye’ye gelir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz