Yeniden şampiyon olmak için döndü

Yeniden şampiyon olmak için döndü

2009’da Türkiye’ye veda eden Renault’nun hem iç pazar hem de ihracattaki büyük silahı Megane Sedan, iddialı geri dönüş yaptı.

200 milyon euro yatırımla tüm dünyada sadece Oyak Renault’nun Bursa fabrikasında yeniden üretilmeye başlanan Megane Sedan, Türkiye’nin en çok satan otomobili olmak için sahaya çıkıyor.

Renault Mais, baştan aşağıya yenilenen Megane Sedan’la şampiyonluk unvanını geri almayı hedefliyor.

Renault, son 6 yılda Megane Sedan’ın yerine Bursa’da üretilen Fluence modeliyle sınıfında iki kez liderliğe uzanırken, 2014’te Türkiye’nin en çok satan otomobili unvanını almayı da başardı. Ancak binek otomobil pazarında son dönemde bir başka Bursalı Fiat Linea’nın ağırlığı görüldü.

Linea, 4 kez podyumda birinciliğe çıkarak, Türkiye’nin ‘Best Seller’ı oldu. Şimdi Renault Mais yeni yönetim kadrosu ve yepyeni Megane Sedan’la bu tahtı geri almayı istiyor.

Yeniden şampiyon olmak için döndü

Renault Mais’in yeni Genel Müdürü Berk Çağdaş, yeni Megane Sedan ile filo ve perakende sektöründe lider olmayı istediklerini belirterek, “Zaten OYAK şirketine her alanda olduğu gibi burada da liderlik yakışır. OYAK, Türkiye’nin en büyük kapasiteli ikinci kuruluşudur.

Tüm şirketleri de buna uygun zirvede konumlanmalı. Renault olarak zaten zirvedeyiz. Bunu korumak ve geliştirmek istiyoruz. Yeni Megane Sedan ile Türkiye’nin en çok satan otomobili olmayı tabii ki hedefliyoruz. Yeni otomobil bize gerek teknik özellikleri, gerek tasarımı, gerek konforu ve gerekse model seçenekleriyle bu imkanı verecek özelliklere sahip” açıklamasını yaptı.

Yeni Renault Megane Sedan kabini
Yeni Renault Megane Sedan’ın kabini

Yeniden şampiyon olmak için döndü

Renault olarak yeni Meane Sedan ile Türkiye’nin en çok satan otomobilini ortaya çıkardıklarına dikkat çeken Çağdaş, şöyle devam etti:

“Perakende ve filoda lider olmak hedefimiz.

62 bin 600 TL’den başlayan ve 96 bin 750 TL’ye kadar çıkan fiyatlara sahip olan aracımız bu konuda en önemli gücümüz. C segmenti Türkiye’de binek otomobil pazarından yüzde 49.5 pay alıyor. Sedan kasa, bu segmentte yüzde 29 paya sahip.

C Sedan tek başına binek oto pazarında yüzde 59 payla öne çıkıyor. Türkiye’de efsaneleşen Megane Sedan, yeniden Türkiye pazarında yerini alıyor. Yenilenen göz alıcı tasarımının yanı sıra bir üst segmentten aldığı özellikleri ile rakipleri arasında öne çıkmaya hazırlanıyor.

Yeni Megne Sedan Renault’nun Türkiye binek otomobil pazar liderliğine katkıda bulunacak.”

Lüks sınıfa atladı

Yeni Megane Sedan gerek tasarımı gerek özellikleriyle bir üst sınıfa geçişi temsil ediyor. otomobilde sportif çizgiler, yapılı omuzlar, krom detaylar, büyüyen boyutlar ve lüks modellerde kullanılan malzemeler öne çıkıyor.

Megane Sedan C sınıfında 2.71 metrelik rekor düzeyde dingil mesafesiyle 4.63 metre uzunluğa, 1.81 metre genişliğe sahip. Otomobilde 550 litrelik bagaj hacmi ile arkada 216 milimetrelik diz mesafesi, önemli ayrıntılardan…

Yeni Renault Megane Sedan'ın bagajı
Yeni Renault Megane Sedan’ın bagajı

Megane Sedan; Joy, Touch ve Icon olmak üzere 3 ekipman seviyesi ve 2 benzinli (1.6 16V 115 beygir manuel, 1.2 Tce 130 beygir EDC), 4 dizel motor seçeneği (1.5 dCi 90 beygir MT, 1.5 dCi 110 beygir manuel ve EDC otomatik, 1.6 dCi 130 beygir manuel olmak üzere 6 farklı motor ile pazara sunuluyor. Otomobilde güvenlik ekipmanları da ön planda tutuluyor.

Adaptif Cruise Control, aktif acil fren destek sistemi, şerit takip sistemi, güvenli mesafe uyarı sistemi, kör nokta uyarı sistemi, yorgunluk tespit gibi donanımlar yer alıyor. Megane Sedan, Çarşamba günü 62 bin 600 TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıkacak.

İhracat ‘bayram’ yaptı

Türkiye ihracatının lider sektörü otomotivin yükseliş grafiği, 9 günlük bayram tatiline rağmen Eylül’de de devam etti. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) verilerine göre, otomotiv ihracatı Eylül ayında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 3.7 artarak 1 milyar 942 milyon dolar oldu.

2 milyar dolar sınırına dayanan otomotiv sanayinin toplam ihracattan aldığı pay, son aylardaki en yüksek oranlardan birisi olan yüzde 18.6’ya ulaştı.

Otomotivin Ocak-Eylül dönemi ihracatı da yüzde 11.2 artışla 17 milyar 81 milyon dolara çıktı. Yıl sonu hedefi olan 23 milyar dolara ulaşma yolunda önemli bir aşama daha kaydedildi. Otomotiv ihracatı Türkiye’nin en büyük pazarı olan Almanya’ya yüzde 7 artışla 312 milyon dolar oldu.

İhracat İtalya’ya yüzde 49 artışla 262 milyon dolar, Fransa’ya yüzde 19 artarak 219 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Rusya Federasyonu’na ihracat yüzde 64, alternatif pazarlardan İran’a yüzde 43 artış gösterdi.

Binek oto ihracatı İtalya’ya yüzde 115, Fransa’ya yüzde 56 arttı. Bu pazarların büyümesinde ülkemizde üretilen Fiet Egea Sedan’ın etkisi büyüktü.

Hafif ticari araçta ABD’ye ihracatın yüzde 100 gibi yüksek bir oranda artış kaydetmesi dikkati çekti. Türk otomotiv sektörünün ülke grubu pazarında yüzde 80’lik payı ile en büyük pazarı olan AB’ye ihracatı, Eylül’de yüzde 8 artışla 1 milyar 562 milyon dolar oldu.

Alternatif pazarlar arasındaki Eski Doğu Bloku Ülkeleri’ne yüzde 50 ihracat artışı yaşanırken, Orta Doğu Ülkeleri’ne yüzde 25, Amerika Ülkeleri’ne yüzde 27 düşüş oldu.

METE TANSU / GAZETE VATAN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz