Yeni yılda ilk 6 ay otomotiv satışlarının ritmi düşük olacak

Ocak-Kasım döneminde otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 oranında artarak 735 bin adet olarak gerçekleşti.

Yine aynı dönemde otomobil satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23 artarak 504 bin adede ulaşırken hafif ticari araç pazarı da geçen yine yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artarak 230 bin adet seviyesinde gerçekleşti. 

Yıl toplamında artışlar sürerken satış temposunun azalmaya başladığı da görülüyor. Binek otomobil ve hafif ticari araç satışları Ekim ayına kıyasla yüzde 14 düşerek 63 bin adede geriledi. Ekonomiyi soğutma önlemleriyle pazarın küçülmeye başladığını söylemek mümkün.

Ancak biz yine de toplam pazarın yılın sonuna kadar 2010 yılına göre yüzde 10’luk bir artışla kapanacağını öngörüyoruz.

 FORD BU YIL ÜÇ REKOR BİRDEN KIRACAK

Ford Otosan olarak 2011 yılını değerlendirdiğimizde Türkiye’nin en çok araç satan markası olduğumuzu ve Kasım sonu itibarı ile 2011 yılında toplam satış adetlerinde liderliğimizi sürdürerek üst üste 10’uncu kez pazar liderliğine koştuğumuzu söyleyebiliriz.

2011 yılı hem üretim hem ihracat  hem de iç pazar satışlarımızla Ford Otosan için rekor bir yıl olacak.

Bu yıl satışına başladığımız ve otomotiv sektöründe premium sınıfta kullanılan ileri teknolojik özellikleri erişilebilir kılan yeni Ford Focus ve yeni C-MAX modellerimizin yanı sıra dünyanın vitrini  New York’un yeni  taksisi Transit Connect, yeni çevreci Duratorq motoruyla Transit ve genişleyen Cargo ürün gamı ile Kasım ayı sonu itibarıyla toplam 119 bin 978 adet satış gerçekleştirdik.

Sadece Kasım ayında 12 bin 64 araç sattık. Yıl genelinde yüzde 15.6 olan pazar payımız Kasım ayında yüzde 18’lere yükseldi. Ulaştığımız başarılı sonuçlarla, Ford dünyasında Avrupa’daki 5’inci büyük pazar konumundayız.

Tüm segmentlerde büyük beğeniyle karşılanan araçlara sahibiz ve müşterilerimizin beklentilerini iyi analiz ediyoruz.

2012’NİN İLK 6 AYI PAZARIN RİTMİ DÜŞÜK OLACAK

2012 yılında Türkiye otomotiv pazarının ilk 6 ayda düşük gideceğini, ikinci 6 ayda ise kısmen toparlanacağı bir yıl olacağını tahmin ediyoruz.

Artırılmış olan ÖTV vergisi ve diğer ekonomik kısıtlar nedeniyle 2012 yılı için yüzde 5-10 mertebesinde daralacak bir endüstri öngörüyoruz.

Avrupa’daki ekonomik çalkantı nedeniyle özellikle yılın ilk yarısında daralan ihracat beklenirken yüzde 70’i yerli üretilen hafif ticari araçların ÖTV’lerinin tekrar azaltılarak yerli üretime ve istihdama katkı sağlanmasını bekliyoruz.

İç pazarın büyümesi oranında yatırımcıları cesaretlendirici tedbirler alındığında hem iç hem de dış yatırımcılar yerli araç üretmeye geleceklerdir.

 Son 10 yılda Türkiye’nin en çok satan markası Ford olarak her zamanki gibi hedefimiz 2012 yılında da liderliğimizi sürdürmek olacaktır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz