İlk kez 1.5 lt motorla yola çıkacak

0
Çift renkli gövde iç mekanda da çift renk seçimine izin veriyor.

 

Toyota, 1999 yılından bu yana 3 nesil olarak yollara çıkardığı küçük segmentteki Yaris’i makyajladı.

[yuzo_related]

Türkiye’de B segmentine geri dönmek isteyen Japon dev, yeni Yaris’in 1.5 litrelik yeni benzinli ve yine aynı hacimdeki hibrit motor seçenekleriyle yıllık 4 bin adetlik satış hedefliyor.

2017 Toyota Yaris renklerinden Bronz da dikkat çekiyor.

Avrupa’da bu yıl 200 bin adetlik satışı planlanan makyajlı Yaris’in yaratıcı ekibinde ise kaptanlık yine Türk mühendislerdeydi.

3. nesil Yaris’in ortaya çıkış sürecini yöneten Serkan Karaman, makyaj operasyonunun da başındaydı.

90 milyon euroluk yatırımla 3 yıllık bir çalışmanın ürünü olarak 900 parçasının yenilenmesiyle ortaya çıkan yeni Toyota Yaris’in kokpitinde de Özgür Taştekin imzası bulunuyor.

Türkiye yollarına sonbaharda çıkmaya hazırlanan makyajlı Toyota Yaris, en önemli değişikliği markanın yeni benzinli 1.5 litrelik motoru ile sergiliyor.

Toyota, 1.33 lt’lik motorunu artık üretimden kaldırıyor. O motorun görevini de yine atmosferik 1500 cc’li 111 hp ve 16 nm tork üreten yeni motora veriyor.

Yeni motor yerini aldığı güç ünitesine göre yüzde 10 daha fazla güç ve tork üretirken, yüzde 10 daha az yakıt tüketme özelliğine sahip.

Makyajlanan Yaris, yollara iniyor.

Yeni Toyota Yaris’te tanıdık imzalar

Kapsamlı bir şekilde yenilenen Toyota’nın B segmentindeki başarılı temsilcisi Yaris’in dış ve iç tasarımı iki başarılı Türk mühendisin başında olduğu ekip tarafından gerçekleştirildi.

90 milyon Euroluk yatırımla geliştirilen Yaris’in dış tasarımı Toyota Avrupa Kıdemli Proje Müdürü Serkan Karaman, iç tasarımı ise Toyota Avrupa Ar-Ge Mühendisi Özgür Taştekin tarafından dizayn edildi.

Yeni Yaris’in arka bagaj kapağında kullanılan yeni yatay far yapısı, aracı daha geniş gösteriyor.

Dinamik lansmanı Hollanda’nın Leiden kentinde gerçekleştirilen Yaris, artık daha fazla teknoloji, daha dinamik hatlar ve yeni bir motor seçeneğine sahip.

Yaris’te hibrit ve yeni 1.5 lt motor farkı

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Yaris’in de yer aldığı B segmentinin Avrupa’da ve Türkiye’de yükselen bir trend içinde olduğunu belirterek “Yenilenen Yaris ile bu segmentte iddiamızı çok daha güçlü bir şekilde ortaya koyacağız.

Tüm ürün gamımızla olduğu gibi yeni 1,5 litrelik benzinli motor ve hibrit versiyonu ile Yaris’in farkı ortaya çıkacak” dedi.

  • RAKAMLAR TÜRKİYE’DE TOYOTA YARIS

    Yeni Yaris motoru
  •  1999 yılında satışa çıktı
  • 1999-2016 arası 55 bin adet sattı
  • 2012-2016 arası 2336 Hybrid Yaris satıldı
  • 2016 yılında 835 Hybrid Yaris satıldı
  • 2016 yılında 4579 adet Yaris satıldı
  • 2017 yılında her iki Yaris satış hedefi 4 bin adet
Makyajlı Toyota Yaris Proje Direktörü Serkan Karaman ve İç tasarım sorumlusu Özgür Taştekin.

Türk Mühendis Karaman “Yaris Şimdi Çok Daha Avrupalı”

Toyota Avrupa Kıdemli Proje Müdürü Serkan Karaman, 3 yıllık çalışma sonucunda Yaris’i her zamankinden çok daha ‘Avrupalı’ yaptıklarını belirtti. Karaman, 2011’den bu yana farklı birimlerin birlikte çalışması ile elde edilen deneyimden yararlandıklarını kaydederek şunları söyledi;

Nehir ve kanallar üzerine kurulu Hollanda’da adım başı değirmenlere rastlamak mümkün.

Yaris’i geliştirirken özellikle tasarım, kalite, performans ve güvenlik konularına odaklandık. Tecrübelerimiz bize yeni bir model çıktığında, genel olarak satış anlamında önce çıkış, ardından da kademeli olarak düştüğünü gösterdi. Fakat Yaris sürekli olarak pazar payını artıran bir modelimiz.

Bu büyük bir başarı ama aynı zamanda aracı daha çekici hale getirmek ve ona yenilik ekleme konusunda üzerimizde daha fazla baskı yarattı. Projede farklı departmanlar birbirleriyle adeta yarıştı.

Bunlar arasında Güney Fransa’da ED2 tasarım merkezi, ürün planlama, Ar&Ge, üretim, satış ve pazarlama var. Bu çalışmalar yıldan yıla artan satış rakamlarına da katkı sağladı. 2016’da Yaris Avrupa’da yüzde 6.5’lik pazar payı ve 208 bin adetlik satışla rekor elde etti.

Önde ve arkada katamaran tekne tasarımı

Otomobilin ön ve arka tasarımında yeni bir mimariye yer verilirken, Yaris’in üzerindeki yatay çizgiler, aracın daha geniş duruşunun ve düşük ağırlık merkezinin vurgulanmasını sağladı.

Yenilenen Yaris’in ön bölümünde yeni bir tampon, yeni farlar ve ön panjur ile akıcı bir çizgi oluşturuldu. “Katamaran” şeklini alan bu tasarım sayesinde daha geniş ve yola oturan otomobil ortaya çıktı.

Önde katamaran tekne hatları dikkat çekiyor

Yeni arka bölüm ve stop grubu ise, aracın profiline ekstra uzunluk ve sportiflik katıyor. Yeni arka tasarım ile birlikte stop grubu kapılara kadar uzanıyor. Donanım seviyesine göre LED stop farları Yaris’in üst düzey kalite hissinin altını çiziyor.

Ön farlarda olduğu gibi stoplardaki LED’ler de aracın kendine özgü ışıklandırmasına sahip. Ön taraftaki “katamaran” mimarisi, arka tarafta da yeni bir tamponla devam ettiriliyor.

Modern ve yeni bir kabin görünümü

Toyota Avrupa Ar-Ge Mühendisi Özgür Taştekin ise Avrupalı bakış açısının artık Japonya tarafından da dikkate alındığını ve yeni Yaris’in kabini, yeni döşemeler, renkler, ince detaylarla ve artan ergonomik alanlarla şimdi daha da modern bir görünüme kavuştuğunu kaydetti.

İç tasarımda daha kaliteli malzemeler daha iyi bir işçilikle kendine yer bulmuş.

Yenilenen Yaris’te yeni sürücü göstergesinde iki analog gösterge ve onların ortasında yeni 4.2 inç’lik renkli TFT çoklu bilgi ekranı yer alıyor. Farklı bilgiler ve araçla ilgili detaylar buradan takip edilebiliyor ve kullanıcı istediği ekranı direksiyondaki düğmelerden seçebiliyor.

Yaris’in kabininde yapılan diğer yenilikler arasında havalandırma kanalları, mavi aydınlatmalar ve daha akıcı kullanım sağlayan multimedya ekranı ile orta konsol düğmeleri yer alıyor. Yeni kontrol düğmeleri sayesinde daha zarif ve daha kolay kullanım sağlanıyor.

Yeni havalandırma kanal çıkışları üst segment modelleri çağrıştıracak bir görünüm sergiliyor.

Yeni Yaris’te 1,5 lt’lik Motor

Daha dinamik bir sürüş sunacak şekilde altyapısında güncellemeler yapılan Yaris, aynı zamanda yeni bir motor seçeneği ile de segmentine yenilik getirecek.

150 milyon euro yatırımla geliştirilen tamamen yeni 1,5 litrelik dört silindirli benzinli motor, mevcut 1,33 litrelik motorun yerini alacak.

Bu motor, gelecekte yürürlüğe girecek olan Euro 6c emisyon standartlarını ve Gerçek Sürüş Emisyonları homologasyonu yönetmeliklerini karşılayacak şekilde geliştirildi.

Ön farlarda led imza…

Yeni Yaris’in atmosferik 1,496 cc’lik motoru, 111 HP güç ve 4400 d/dak’da 136 Nm tork üretiyor. Hem açık yolda hem de şehir içi trafik koşullarında çevik bir sürüş sunuyor.

1,33 litrelik motorla karşılaştırıldığında 0-100 km/s hızlanması 0,7 saniye daha hızlandı. Yeni motorda yüzde 38,5 termal verimlilik elde ederek pazardaki en iyi rakama ulaşıldı.

Otoyol hızlarında yakıt tüketimini iyileştirme ve egzoz emisyonu konusuna da odaklanan mühendisler bir Toyota’da ilk kez su soğutmalı egzoz manifoldu’nu da kullandılar.

Yenilenen Hibrit motorlu Yaris artık daha da sessiz…

Geliştirilmiş Hibrit Versiyon

Yaris, kullanıcılara hibrit versiyonunu da sunarak B segmentinde eşsiz olmaya devam edecek. Toyota Yaris Hybrid, akıcı, rahat ve keyifli bir sürüşü sınıfının en iyi egzoz emisyonu ve düşük yakıt tüketimiyle birleştiriyor.

Toyota’nın hibrit modelleri sessiz performansıyla dikkat çekse de, yeni Yaris’te gürültü ve titreşim seviyesi daha da düşürüldü.

2017 Yaris GRMN

Yaris motor ve şanzıman seçenekleri

Yaris ürün yelpazesi arasında 111 HP’lik 1,5 litre benzinli ve 100 HP’lik 1,5 litre hibrit versiyonunun yanı sıra 69 HP güç üreten 1,0 litre üç silindirli motor da sunulacak.

1,0 litrelik motor, 5 ileri manuel şanzımanla sunulurken, hibrit model e-CVT, yeni 1,5 litrelik benzinli motor ise tercihe göre 6 ileri manuel veya CVT şanzımanla tercih edilebilecek.

Yeni Yari model ailesinin çekici yanlarından biri de iki renkli iç ve dış renk tonlar.

Yüksek güvenlik seviyesi

Toyota her modelinde olduğu gibi yeni Yaris’i de yüksek güvenlik özellikleriyle donattı. Toyota Safety Sense özelliği de gelişmiş teknolojilere sahip Yeni Yaris’in üst versiyonlarında opsiyonel olarak sunulacak.

Güncellenen Toyota Yaris’in iç tasarımında da Türk mühendisi imzası var.

TOYOTA YARIS SÜRÜŞ İZLENİMİ

Yenilenen Toyota Yaris’ Hollanda’da Harleem civarında test etme imkanı buldum. Paskalya tatiline irken çıkan Dutch’ların hafta sonuna balamayacakları günler nedeniyle yollar kalabalıktı. Amsterdam da öyle. Bisiklet ve motosikletleriyle kendilerine özel şeritlerde hızla yol alan Hollandalıların yaşları içinse yediden yetmişe diyebiliriz. Araç trafiği çok yoğun değildi ama yolların sağ ve sol dönüşleri, düz ilerleyişleri muntazamdı. Kimse döneceği yönün şeridine son anda girmeye kalkmıyor. Kimse aniden şerit değiştirmiyor. Ani hızlanma ve durmalar sözkonusu değil Hollanda trafiğinde.

 

Denhaag ve Harleem yakınlarında bazen şehir içinde bazen de şehirlerarası yollarda kullandığımız 1.5 litrelik yeni Toyota motoru, bu otomobil için biraz cansız görünse de kendi sınıfı için yeterli. 136 nm tork zaten ne demek istediğimizi anlatıyor.

Yeni Toyota Yaris’i Hollanda’nın Atlas Okyanusu kıyılarındaki sakin yollarda da kullandık.

Ama seri üretim otomobilden bu fiyat rekabetinde farklı bir performans da beklememeli. Fiyat performans dengesinin pozitif bir ürünü. Bunun yerine yakıt tüketimi, artan beygir gücü, artan kalite algısı gibi özelliklere dikkat çekmek istiyorum.

Yeni Yaris’in donanım seçenekleri ve bu seçeneklerin içerdiği özellikler:

 

4 donanım paketiyle satışa çıkacak yeni Yaris, üst versiyonda alcantara döşeme, otomatik klima, karartılmış arka camlar gibi özellikler bulunduracak.

Fun Special, X-Trend ve Style versiyonlarda Skypack, multimedya paketi, Toyota Safety Sense opsiyonel satın alınabilecek.

Araç B segmenti küçük araçlar içinde Clio ve Fiesta’dan daha geniş iç hacim sunuyor. Küçük bagajı küçük yolculuklar için üç kabin çantası alabiliyor. Arkada diz mesafesi yetişkinler için yetersiz. 5 kişinin yolculuk yapacağı bir araç değil.

Aracın yakıt tüketiminde özensiz kullanımımızla 6.3 litreyi yakaladık. Araçta 95-110 kg ağırlıklarında 3 yetişkin yolculuk yaptığımızı belirteyim.

Motor sesi ve titreşimi eskisine gör 5.5 desibel azaltıldığı açıklanan yeni Yaris, içeride kalite algısını hissettiriyor. Havalandırma kanallarının çıkışlarında uçak türbünü formu dikkat çekiyor. Bu kısımların ortaya çıkmasında Ar-Ge mühendisi Özgür Taştekin’in ifadesiyle oldukça kalem oynatılmış.

Hollanda’nın pürüzsüz yollarında araç sürüş konforu açısından başarılı sınav verdi.

Kullandığımız araç CVT şanzımanlıydı. Vites geçişleri sarsıntısız ve performans değil yakıt ekonomisi odaklı. Benim pek sevmediğim CVT şanzıman en yüksek noktası 600 metreyi geçmeyen Hollanda düzlüğünde sorun yaratmadı. Yokuşlu İstanbul’da CVT şanzımanlı araçların sorun yaşadığını hatırlıyorum.

Orta donanımda sunulan soğutmalı torpido gözü sıcak mevsimler için oldukça iyi.

Hibrit motorlu Yaris ise gürültü seviyesinin daha da düşürülmesiyle sürüş konforu açısından daha da öne çıkıyor. 1.5 litrelik benzinli motorla kombine elektrikli motorun birlikte görev yaptığı Yaris Hibrit, motor hacmi nedeniyle vergi teşviğinden yararlanamıyor. Bu da fiyatının markanın bir üst ve yeni modeli C-HR Hibrit’e kaymasına neden oluyor. C-HR daha büyük motoru, daha yüksek torku, daha geniş iç hacmiyle aradaki farkı haketmiyor değil hani. Tercih meselesi. Zaten Toyota Türkiye pazarlama ve satış ekipleri de Yaris Hibrit’in satış hedeflerinde azalma beklerken, C-HR’da artış bekliyorlar.

Alanı pişman etmeyecek, özellikle şehir içi kullanımda yakıt tutumluğundan sürüş konforuna, yeni teknolojilerden mobiliteye yeterli özellikleriyle, satış sonrası hizmetler ve servis yeterliliğindeki Toyota gücüyle yola sorunsuz devam edebileceğiniz kendi sınıfındaki yeterli otomobillerden biri.

Daha uzun ve detaylı kullanım için biraz daha beklememiz gerekiyor.

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here