Yeni Volvo XC90 “Vale”siyle gelecek

 

 

Yeni bir devrin geldiğinin haberlerini önce Google,'ın kendi kendine giden otomobilinden almıştık. Bu fantastik aracın seri üretimde kullanılabilir hale ne zaman geleceği belli değil ama otomobil şirketleri de bu alanda önemli adımlar atıyorlar.

Sürücü içindeyken kendi kendine park etme özelliği artık vergiler dahil 50 binr liranın altındaki modellerde de tercih edilebiliyor.

Volvo Car bu adımın da ötesine geçen bir sistemi önümüzdeki hafta tanıtacak.

Otonom Park Özelliği adı verilen sistem, otomobillerin kendi kendine park özelliğini bir adım daha öteye götüreceği iddiasında.

Volvo Car Group Kıdemli Güvenlik Danışmanı Thomas Broberg sistemi şöyle anlatıyor:

"Otonom Park özelliği, sürücüyü zaman alan boş park yeri bulma ve park etme derdinden kurtaran bir teknoloji konsepti. Sürücü sadece aracını otopark girişinde bırakıyor ve daha sonra aynı yerden alıyor.” 

Broberg'in anlatımına bakarsak işişimiz otoparklarda çok kolaylaşacak.

 

Peki otomobil bu sistemin yerleştirilmesi yeterli gelecek mi? Yoksa bu sistem için otoparklarda da bir takım altyapıların kurulması mı gerekecek?

 

 

 

"Vehicle 2 Infrastructure" teknolojisi yol altyapısındaki vericiler, hizmet kullanılabilir olduğunda sürücüyü bilgilendirme temeline oturuyor. Sürücü Otonom Otopark özelliğini etkinleştirmek için bir cep telefonu uygulaması kullanıyor ve sonra otomobilden inerek aracı kendi haline bırakıyor.

 

Araç, uygun bir park yeri belirleyip gitmek için sensörleden yararlanıyor. Sürücü aracı almak için geri geldiğinde işlem tersine dönüyor. Akıllı telefonundaki aplikasoynu çalıştırarak, aracının çıkışa gelmesini sağlıyor.

 

Diğer araçlar ve yol kullanıcıları ile etkileşim

Otonom sürüş özelliğini diğer nesneleri algılama ve otomatik fren yapma özellikleriyle birleştirmesi, otomobilin otoparktaki diğer araçlar ve yayalarla güvenli bir şekilde etkileşim içinde olmasına imkân sağlıyor. Hız ve fren, park ortamına sorunsuz entegrasyon için uyarlanmış.

Peki diğer araçlarda bu sistem yoksa, sistemi kullanacan Volvo araçların hali ne olacak?

Volvo Car Danışmanı Broberg buna da açıklık getiriyor: "Bizim yaklaşımımız, otonom sürüşlü otomobillerin, otonom olmayan araçlar ve korunmasız yol kullanıcılarının bulunduğu ortamlarda güvenle hareket etmesi gerektiği ilkesine dayalı."

 

ÖNCE XC90'DA GÖRECEĞİZ

Volvo Car yetkilisi Thomas Broberg "Otonom park ve konvoy teknolojileri hâlâ geliştirilme aşamasında. Bununla birlikte, 2014 yılı sonunda çıkacak yeni Volvo XC90’da, otonom direksiyon ile birlikte ilk özellikleri sunarak, liderlik hedefimiz doğrultusunda önemli adımlar atacağız" bilgisini de ekliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz