Volkswagen’den yeni uzaktan park teknolojisi

Park etmek sürüşün en az eğlenceli yönlerinden biridir, hele ki İstanbul gibi sıkışık bir şehirde yaşıyorsanız… Park etmek artık problem olmayabilir çünkü; Volkswagen, araçların akıllı telefonla otomatik olarak park alanlarına girip çıkabilmesini sağlayan yeni park asistanı gün yüzüne çıkardı.

Volkswagen halihazırda tüm yeni modellerinde direksiyonu kontrol edebilen bir Park Yardım Sistemine yer veriyor ancak; sürücünün yine de gaz pedalını ve freni kontrol etmesi gerekiyor.

Bunu bir adım daha ileri götüren Volkswagen’in uzaktan kontrol edilebilen yeni Park Asistanı, gaz pedalını ve freni kontrol ederek tamamen otomatik olarak çalışıyor. Yeni akıllı park teknolojisi sisteminin ilk olarak yeni Touareg ve 2022 yılında Volkswagen ID.4 ile birlikte ABD’de de satışa sunulması bekleniyor.

 

Yeni Volkswagen Park Asistanı nasıl çalışıyor?

İlk modda, bilgi-eğlence ekranındaki “P” alanına dokunarak, araca otomatik olarak bir park yeri araması için komut veriliyor. Tespitin ardından görüntülenen mevcut park yerlerinden birisi seçildikten sonra; sürücünün araç içerisinde “Sürüş” düğmesine sürekli basması gerekiyor.

Sürücü ikinci modda ise otomobilini akıllı telefon kullanarak uzaktan park edebiliyor. Öncelikle birinci moddaki gibi park yeri seçilmesi gerekiyor. Sürücü anahtarı çıkarıp indikten sonra VW’nin Remote Park Assist Plus uygulamasını kullanarak park etme manevrasını başlatabiliyor.

Güvenlik nedeniyle, her iki seçenekte de “Sürüş” düğmesine sürekli olarak basılması gerekiyor. Sürüş düğmesi bırakıldığında araçlar anında durdurulabiliyor ve böylelikle olası kaza ihtimallerinin de önüne geçilmiş oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz