Yeni trend: HB gibi pratik, MPV gibi geniş, SUV gibi yüksek

Otomobil pazarında yeni bir trend başladı. Nissan Juke ile son dönemin çıkışını yakalayan küçük kompakt crossover sınıfı yenri trend olarak öne çıkıyor.

Bu trend Avrupa'da 100 binli adetlerden 400 binli adetlere gidiyor. Türkiye'de ise henüz 10 binlere yaklaşan bu pazar, bu yıl kendini ikiye katlarsa şaşmamak gerek. Bu yıla kadar çok satmanın reçcetesinde 1.6-dizel-otomatik yazıyorndu. Şimdi reçetenin değişme zamanı geldi. 

Şimdi şirketler reçeteye küçük-pratik-yüksek-güvenli-otomatik yazmaye başladılar.

 

Şirketleri heyecanlandıran bir segment

Türkiye'de yılda 10 bin adete yakın satılan küçük crossover segmenti, neredeyse tüm markaları heyecanlandırıyor. Bu heyecanın ürün olarak da mayıs ayı itibariyle yıllardır Nissan Juke'un kapattığı segmenhte yeni odyuncular girdi.Geçen yılın sonlarında Opel Mokka'nın ilk kez Nissan'ın başarılı modeli Juke'a omuz attığı segmentte işler karışıyor.

Bu modellerin yanına önce Fiat'ın 500L modeli yetişti. Mayıs başında satışa çıkan bu otomobilin dördüncü rakibi ise Renault'dan geldi.

Fransız markanın Captur adını verdiği yeni model, Clio bazında bir crossover.

Bu aracın Türkiye'de yapılan ilk test sürüşleri sırasında özellikle yolda durduğumuz zamanlarda vatandaş ilgisi dikkatimizi çekti.

Dalaman-Fethiye arasındaki güzergahta henüz tatil olmadan sakin bir dönem olmasına karşın, yoldan geçerken durup, geri gelenler oldu.

Yeni Captur'a dikkat edenler genellikle genç çiftlerdi. İzin alıp, test aracının içini dışını inceleyen çiftler için fiyat sorusu ikinci planda kaldı.

Yeni Captur'un 42 bin liralık fiyatının bu segmentte oldukça çekici olacağını söyleyebiliriz.

 

DIŞI ÇOK HAREKETLİ

Yeni Renault Captur, dış görünümüyle farkını belli ediyor. Cicili bicili çizgiler, sisk farlarının çevresindeki konturler, yan kapı korumalarında Clio ST'de de kullanılan piano black mkalzemeler, istenirse satın alınabilen Arizona turuncusu özel alaşım jantlar, tavanı ayrı gövdesi ayrı renk kombinasyonları Captüur'u hem kardeşi Clio'dan hem de yollardaki diğer otomobillerden ayırıyor.

 

SÜRÜŞ YETENEKLERİ

Yeni Captur'un direksiyonuna geçtiğinizde sizi yeni Renault çizgileri karşılıyor.  Direksiyonda yine deri ve piano black bakalit unsurların birlikte kullanımı dikkat çekiyor. 

Gösterge panelinde ortada dijital hız göstergesi digital rakamlarla sizi bilgilenirirken onun sağındaki ekranda yakıt durumu, sbolundaki ekranda ise devir göstergesi bulunuyor.

Bu bölümde manuel kullanımda doğru vites seçimlerini hatırlatan gösterge de mevcut.

Direkssiyonun üzerinde cruise control ünitelerini kullanmak her iki elin başparmaklarla yerine getirilebilecek işler arasına katılmış. İngotiment isstemin ses ayarları içinse direksiyona sağ tarafta gövdeden bağlı geleneksel Renault uzaktan kumanda sistemine devam edilmiş.

 

R NAV ve R LİNK

Renault'nun yeni nesil otomobilleriyle birlikte sunmaya başladığı iki temel mobilite çözümü bulunuyor. R-Nav ve R-Link. Her iki sistem ÇClio, Symbol, Fluence ve Clio ST gibi son 5 ayda satışa çıkan yeni Renault modellerinde piyasaya sunuldu.

Renault'nun Dacia amodellerinde de kullanılan bu sistemlerin içinde en dikkat çekici bizce internet bağlantısı da içeren R-Link sistemi.

Fransız Orange firmasıyla anlaşan Renault, araçlara yerleştirilen bu sistemle kullanıcıları daimi olarak internete bağlı tutuyor. İnternetten radyo dinmleme, haber izleme, e-mail iletişimini sağlama gibi temel mobilite işlemlerini yerine getirebiliyor.

Aracın alındığı ilk yıl ücretsiz olan internet bağlantısı ikinci yıldan itibaren yıllık 60 euro gibi makul bir bedelle satın alınmaya devam edilebiliyor.

Bu sistem üzerinden euronews applikasyonu ile güncel haberler takip edilebiliyor. TAbii haber takibi radyo kanalları ile de çok daha güncel ve hızlı yapılabilirken, euronews üzerdinden ingilizce dinlemek de ayrı bir sbeçenek olarak bulunuyor.

Sistem, aracı en iyi en eakonomik nasıl kullanmak gerektiğini de hesaplayarak, sürücüyü polisin veya cezaların yapamadığını yapmaya yani yavaşlatmaya, ani hareketlerden kaçınmaya teşvik ediyor.

Şehir içi hız kurallarına belki uyum sağlatacak bu ekranlarda ideal sürüş indikatörlerini sanatçıMetin Şentürk bile görebilir:)

 

RAKİPLER ARTIYOR

Captur'un da girdiği bu segmente haziran ayında Chevrolet Trax gelecek. Henüz resmi fiyatı açıklanmayan ama 48-53 bin lira arasında bir çıkış fiyatı tutturmaya çalıyan 1.4 litrelik 140 beygir gücündeki motora sahip manuel şanzumanlı Trax, Opel Mokka ile aynı fabrikadan geliyor.

Mokka'nın daha sportifi iddiasıyla yola çıkacak bu araç da yıl sonuna kadar bir kaç binli adetlerde satış hedefliyor.

Yılın üçüncü çeyreğinde ise Peugeot'nun bu sınıftaki temsilcisi 2008 devreye girecek.

Bu segmentin önü açık. Firmaların yeni sınıf yaratmasının en rekabetçi örnekleri de sanırım bu segmentte görülecek. Çünkü bu sınıfa önümüzdeki yıl Ford girecek.

Yine bu sınıfta Volvo V40 Crosscountry gibi premium oyuncular yer alıyor.

Geçen yılı beş haneli satış rakamlarına yakın bir performansla kapatan bu yeni segment bu yıl satışların iki katına çıkacağı ve ilk kez 20 binleri göreceği bir yıl yaşayacağının işaretlerini veriyor.

Bakalım bu sınıfın eski şampiyonu Nissan  Juke koltuğunu koruyabilecek mi? Yoksa yeni Renault Captur liderliği alabilecek mi?

Birinde 1.2 litrelik benzinli motorla otomatik şanzıman, diğerinde ise 1.6 litrelik benzinli motorla kombine otomatik şanzuman bulunan ittifakın ürünlerinin rekabeti pazardaki lideri belirleyecek.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz