Yeni Toyota Corolla’yı banttan iki bakan ve bir başkan indirdi

Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Toyota Otomotiv San. Türkiye A.Ş Genel Müdürü ve CEO’su Orhan Özer, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, TMC Yönetim Kurulu Başkanı Takeshi Uchiyamada, yeni Corolla'yı birlikte incelediler!

 

 

Toyota Corolla'nın geri dönüşü iki bakanlı bir başkanlı törenle kutlandı.

Türkiye 7.neslinde kaybettiği Corolla üretimini, 11 neslinde geri aldı.

 

İlk piyasaya çıktığından bu yana 40 milyon adetlik üretim rakamına ulaşan Corolla'nın yeni nesli, Japonya'dan sonra Türkiye'de üretilmeye başlandı.

Toyota Türkiye, Corolla’yı, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya dahil olmak üzere, dünyada 50’den fazla ülkeye ihraç edecek.

Toyota Türkiye’deki Corolla projesi için, toplam 150 milyon euroluk yatırım gerçekleşti, 900 yeni eleman işe alındı.

 

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye (TMMT), bugün Sakarya’daki fabrikasında, 11. nesil Corolla’nın üretime başlamasını kutlamak için resmi bir tören düzenledi. Yeni Corolla’nın hattan çıkış töreni, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TMC Yönetim Kurulu Başkanı Takeshi Uchiyamada, TME Başkan Yardımcısı Takeshi Numa, yerel yönetim yetkilileri, yan sanayiler ve diğer Toyota üst yöneticileri ile çalışanların katılımlarıyla gerçekleşti.

 

Törende konuşan TMC Yönetim Kurulu Başkanı Takeshi Uchiyamada, “Daha zarif ve lüks bir tasarımla yeniden doğan Corolla, hep daha iyisini üretme’ amacımızın küresel bir sembolüdür. Ben, yeni Corolla’nın Avrupa versiyonunun, memleketi Sakarya’ya dönüşünden dolayı, çok gururluyum. Corolla’nın tarihini burada beraberce yazmaya devam edelim” diye konuştu.

 

TME (Toyota Avrupa) Başkanı Didier Leroy, tören vesilesiyle yaptığı yorumda,  “Toyota Türkiye’de yeni Corolla’nın üretilmeye başlamasıyla birlikte, bizim için önemli olan kompakt segmentteki ürün yelpazemiz, son bir yıl içinde  tamamen yenilenmiş oldu. Bu dönüm noktasıyla, Avrupa’da sadece bu yıl değil, ilerleyen dönemlerde de büyümeye devam etme amacımıza uygun bir yolda bulunmaktayız” dedi.

 

 

Törenin açılış konuşmasını yapan Toyota Türkiye Genel Müdür ve CEO’su Orhan Özer, Türkiye otomotiv tarihinde bir dönüm noktası olan Corolla’yı yeniden üretmeye başladıkları için memnuniyetini dile getirerek, “ Bugünkü başarımız; çalışanlarımız, yan sanayilerimiz ve diğer iş ortaklarımızın çabalarıyla gerçekleşti. Azimli çalışmalarıyla bu projeye katkıda bulunan herkese, ve bu vesileyle TMC ve TME’ye  teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

2013 yılında Toyota Türkiye’nin toplam üretiminin yüzde 85’i Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Orta Asya ülkelerine ihraç edilecek. Corolla için yapılan 150 milyon euroluk yatırım ile birlikte, Toyota Türkiye’nin toplam yatırımı 1,4 milyar euroya ulaştı. Corolla projesi için 900 yeni eleman işe alındı. 2014 yılında, Toyota Türkiye’nin toplam üretim adeti 150 bine ulaşacak.

 

Toyota Türkiye, 1994 yılında, 7. nesil Corolla ile üretim faaliyetine başladı ve 2006 yılı sonuna kadar Corolla üretimine devam etti. Küresel üretim stratejisi doğrultusunda, 2007 yılından sonra Corolla üretimine ara veren Toyota Türkiye, 11. nesil Corolla’yı Haziran 2013 tarihinden itibaren yeniden üretmeye başladı. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz