Yeni Toyota Corolla testlere başladı

Son nesli 2013 yılında yollarla buluşan ve 2017 model yılı için bu yıl içinde makyajlanan Toyota Corolla, yeni nesline kavuşmaya hazırlanıyor. Yeni neslin hatchback versiyonunun casus fotoğrafları geçen haziran ayında internete sızdırılmıştı. Yeni Toyota Corolla testlere başladı. Aradan geçen altı ayın ardından şimdi de Corolla sedan test sırasında yakalandı.

Tıpkı yeni nesil Toyota Auris’te olduğu gibi yeni Corolla da Toyota’nın TNGA platformunun yeni bir versiyonu olan NGA-C platformunda yükselecek.

Toyota’nın açıklamasına göre, TNGA platformu araç geliştirme sürecinde insan gücü kullanımını yüzde 20 oranında azaltıyor. Ağırlık merkezi düşük bir araç oluşturmak üzere tasarlanmış olan TNGA platformları, sürücüsüne sürüş keyfi ve konfordan ödün vermeden daha başarılı sürüş pozisyonu ve hassas tepkiler sunabiliyor. Ayrıca yeni Prius’ta da görüldüğü gibi TNGA platformu araç gövdesinin sertliğini artırıyor. Bu da aracın sağlamlığına katkıda bulunuyor.

Toyota Corolla’nın HB versiyonu Auris

Toyota’nın Adapazarı’ndaki fabrikasında ürettiği ilk hibrit SUV’u C-HR modelinde de TNGA platformu kullanılıyor.

Yeni Corolla’ya BMW motoru

Farklı karoser yapılarına karşılık aynı olan Toyota Auris ve Corolla modellerinin aynı motorlara sahip olmanın yanında birçok ortak noktası da bulunuyor.

Ne zaman geliyor?

Tasarım anlamında oldukça önemli değişiklikleri yapılması beklenen yeni nesil Toyota Corolla, ne yazıkki 2018 yılından önce kendini göstermeyecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz