Yeni Toyota Corolla satışa çıktı! Fiyatı, tüm özellikleri ve Yeni Toyota Corolla test sürüşü!

150 milyon euroluk yatırımla yeniden Türkiye'de üretilmeye başlayan Toyota Corolla, geçtiğimiz hafta bayilerde yerini almaya başladı. İspanya yollarında test ettiğimiz yeni nesil Corolla'nın fiyatı ve tüm özellikleri de açıklandı.

Dünyada 16 Toyota fabrikasında üretilecek olan Corolla'nın Japonya'dan sonra üretildiği ilk merkez Türkiye fabrikası oldu. Bunun nedeni de Sakarya Toyota fabrikasının 'Master Plant' fabrika olarak belirlenmesi olarak gösterildi. Bu ünvan için fabrikada yapılan üretimin çok yüksek oranda hatasız ve Toyota kalite standratlarına uygun çıkması olarak gösteriliyor.

Türkiye istihdamına 900 kişilik yeni iş kapısı açan bu yatırım, üretimin kalitesi nedeniyle ve Türkiye'de bugüne kadar 273 bin adet satılmış olmasının etkisiyle geri geldi.

Şimdilik yüzde 55'i yerlilik oranına sahip olan yeni Corolla ile İspanya'nın Mallarco adasında karşılaştık. Daha önce istanbul'da yakından görüp, incelediğimiz ama kullanmadığımız yeni Corolla tüm çekiciğiliyle bizi bekliyordu.

Gerçekten etkileyici dış görünümü, onun Japon genlerine işaret ediyordu. Çoğunlukla lansman rengi inci beyazı olan test otomobilleri içinde az miktarda siyah Corolla da yer alıyordu.

Biz 90 beygirgücündeki 1.4 litrelik d-4-d dizel manuel aracı öncelikle tercih ettik. Test sürüşü için yeni Corolla'nın 1.33 lt hacimli 95 hp'lik motor seçeneği de vardı. ama bir diğer ilgi çekici olan motor ise daha önce Verso'da kullanılan yeni 132 beygir gücündeki 1.6 litrelik yeni benzinli motordu.

Bu motor ile markanın yeni otomatik şanzımanı da valvematic adıyla sunulmaya başladı.

Bu 1.6 litre benzinli valvematic şanzımanlı seçenek eskisine göre yüzde 27 daha düşük yakıt tüketimi sunmasıyla ilgi çekiyor.

Tabii dizel motorlu otomobiller Türkiye için  adeta ayrı bir versiyon işlevi görüyor. İkinci eldeki gücünün yanı sıra yüksek kilometre yapmayanların bile tercihi olabilen dizel motorlu otomobillerden bmiri de yeni Corolla.

Yeni Corolla'da dışındaki belirgin Japon tarz, içeride Auris'ten tanıdığımız yeni kokpite yerini bırakıyor. Bence biraz daha Amerikanvari olan kokpitte aradığınızı bulmak hiç sorun edğil. Karmaşadan uzak kokpitte adeta tüm tuşlar yerli yerinde.

Kullandığımız Corolla en üst versiyon ve markanın 2. nesil Toyota Touch 2 multimedlya sistemi içeriyordu. Yeni cihaz biraz küçük kalan ekranına rağmen (6.1 inç) 800 x 400 çözünürlüğü ile net görüntü sunmasıyla başarılı olduğunun işaretlerini veriyordu. ve mp3 çalar, bluetooth, cep telefonu bağlantısı ve usb üzerinden müzik dinleme gibi mobil çözümleri tek bir ekranda topluyor. Sisteme bir de geri görüş kamerası entegre edilmiş.

Toyota'nın Go navigasyon sistemli Touch 2 teknolojisi, içinde Türkçenin de bulunduğu 20 dili içeriyor.

Araç, dizel motorlu olmasına karşın, gerek motor sesi, gerekse lastik sesi açısından başarılı bir yalıtıma işaret ediyor. Çünkü her iki koşulda da sessizlik kabin içinde huzur verici bir ortam yaratıyor.

Otomobil, sürüy konforu açısından da sıkıntısız. Kompakt sedan pazarında artık VW Jetta, Renault Fluence, Honda Civic Sedan, Opel Astra Sedan, Ford Focus Sedan, Hyundai Elantra o kadar rahat olamayacaklar. Artık Corolla zaten güçlü olan elini iyice güçlendirmiş.

Gerek donanım kırılımları, gerek 7 hava yastığının baz versiyonda bile sunulması, rekabetçi fiyatı yeni Corolla'yı segmentin en iddialılarından biri yapıyor.

45 bin liradan başlayan fiyatı ile bu sınıfnta yıllık 25 bin adetlik satışlar Corolla için kolay olacak. Bu rakamın kimlerden gideceği ise rakiplerin düşüneceği bir husus.

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz