Made in Turkey Toyota C-HR ABD vizesini aldı

0

Türkiye, otomotivde 2016 biterken yeni bir modelin daha üretimine start verdi.

İlk defa 2 yıl önce duyurulan, geçen şubatta detayları belli olan Türkiye’de üretilecek ilk hibrit crossover araç yeni Toyota C-HR üretimi resmen başladı.

350 milyon euro yatırımla Türkiye’de kapasitesini 290 bin adete yükselten Toyota, yeni modelini Avrupa’nın yanı sıra Kuzey Amerika ile Güney Afrika ve Taywan’a ihraç etmek için de düğmeye bastı.

Adapazarı'nda üretilecek yeni C-HR, Kuzey Amerika ve Güney Afrika yollarında da dolaşacak.
Adapazarı’nda üretilecek yeni C-HR, Kuzey Amerika ve Güney Afrika yollarında da dolaşacak.

Made in Turkey Toyota C-HR ABD vizesini aldı

Yeni Toyota C-HR, şirketin yeni TNGA platformunun uygulandığı Japonya dışındaki ilk otomobili oldu.

Türkiye’nin ilk hibrid ve ilk crossover modeli Toyota C-HR, Türkiye’de 5 bin adeti hibrit olmak üzere 10 bin adetlik satış hedefiyle haftaya satışa çıkıyor.

Dünyada ilk kez Türkiye’de satışa çıkacak yeni Toyota C-HR, 1.2 litre benzinli ve 1.8 lt hibrid motor seçenekleriyle müşterileriyle buluşacak.

Sadece ABD’de değil 97 ülkede satılacak

Yeni Toyota C-HR ile Toyota da Türkiye’den ABD’ye otomotiv ihraç eden Ford Otosan, TOFAŞ ve TEMSA firmalarının olduğu listeye adını yazdırdı. ABD, Kanada, Tayvan gibi ülkelere ilk kez ihracat yapmaya başlayacak olan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin toplam ihracat yaptığı ülke sayısı ise 52’den 97’ye çıktı. 

Yeni modeller ihracat için limanda sıralarını bekliyor.
Yeni modeller ihracat için limanda sıralarını bekliyor.

HANGİ OTOMOBİLLER AMERİKA’YA TÜRKİYE’DEN GİTTİ / GİDİYOR?

  • TOFAŞ, Fiat Doblo, Ram Promastercity adıyla ABD’ye 25 bin adet ihraç ediliyor
  • TEMSABaşta Miami olmak üzere otobüs ihraç ediyor.
  • TOFAŞ, Dodge Neon adıyla Fiat Egea Sedan’ı Meksika’ya ihraç ediyor.
  • FORD OTOSAN, Ford Transit Connect (Bu model artık Türkiye’de üretilmiyor ve ihraç edilmiyor)

Yeni Toyota C-HR üretimi Adapazarı’nda resmen başladı

İLk C-HR'ler banttan inmeye başladı
İLk C-HR’ler banttan inmeye başladı

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, 9 Kasım 2016 tarihinde Sakarya’da bulunan üretim tesislerinde Toyota C-HR seri üretiminin başlaması nedeniyle bir tören düzenledi.

Törende ev sahibi TMMT Başkanı Hiroshi Kato, Toyota Motor Corporation İcra Komitesi Üyesi Moritaka Yoshida ve Toyota Motor Avrupa Genel Müdür ve CEO’su Dr.

Johann van Zyl ile C-HR Baştasarımcısı Hiroyuki Koba ile Toyota Türkiye Satış ve Pazarlama AŞ CEO’su Ali Haydar Bozkurt’u ve konuklarını ağırladı.

 

Toyota Türkiye’de hangi modellerini üretiyor?

Türkiye’de bulunduğu 22 yılda toplam yatırımları 1.7 milyar euroyu geçen Toyota, yeni modeli C-HR’nin yanı sıra Verso ve Corolla modellerinin üretimini de Adapazarı tesislerinde gerçekleştiriyor.

 

Yeni Toyota C-HR ile günlük üretim 960 adete çıktı 

Yeni C-HR finiş hattı
Yeni Toyota C-HR finiş hattı

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye tesislerinde yeni Toyota C-HR ve 3. vardiya ile üretim günlük 450 adetten 960 adete yükseltildi.

Bu yılı 144 bin adete yakın bir üretim adetiyle tamamlayacak olan Toyota Adapazarı fabrikası, 2017 yılında tam az üretime yüklenip, en az 270 bin adetlik üretim hedefliyor.

Yeni C-HR üretim tesislerini gezdiğimizde gördüğümüz hızla dönen üretim bantları, sabırla çalışan işçiler, yeni modellerinden gurur duyan en tepe yöneticiden en alta çalışanlardı.

Banttaki hatanın dahi kırmızı yanan bir alarm ikaz lambasıyla değil de hafif bir müzikle ilan edildiği tesis, Japonya dışındaki denizaşırı Toyota fabrikaları içinde de kalitesiyle örnek teşkil ediyor.

ABD ve Kanada ile 45 yeni pazara gidecek

Yeni Toyota C-HR'ler gemiye yükleniyor
Yeni Toyota C-HR’ler gemiye yükleniyor

Türkiye’de üretimine başlanan Toyota C-HR için Avrupa ülkelerinden sonra, en büyük ihracat pazarı Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada olacak.

Toyota C-HR, Tayvan, Güney Afrika ve Ortadoğu ülkelerinin de aralarında olduğu toplam 45 yeni pazara daha Sakarya’dan ihraç edilecek. Gideceği ülke sayısı 97’yi bulacak.

Üretim bu yıl yüzde 33, 2017 yılında ise yüzde 140 oranında artacak, ihracat oranı ise yüzde 90’a çıkacak. 2017 yılında 175 bin adet C-HR üretecek olan TMMT, bunun yüzde 90’ını ihraç edecek.

Yeni C-HR ABD VE Avrupa ülkelerine ihracatına ocak-şubat 2017 tarihlerinde başlanacak.

Türkiye’de üretilen ilk hibrit ve ilk crossover: Yeni Toyota C-HR

Toyota C-HR, Türkiye’de üretilen ilk hibrit ve ilk crossover olurken, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye ise Yeni Global Platform’da (TNGA) Japonya dışında üretim yapan ilk fabrika oldu.

Gövde dayanıklılığını daha da artıran Yeni Global Platform, sağladığı düşük ağırlık merkezi sayesinde daha güvenli ve keyifli sürüş imkanı sunarken, diğer yandan aynı platform üzerinde ortak parçaların kullanılabilmesine olanak vererek verimlilik artışı da hedefliyor.

Toyota C-HR projesi ile birlikte mevcut durumda, ilave 8 firma dahil olmak üzere toplam 87 yerel yan sanayi ile çalışma gerçekleştiriliyor.

Yeni C-HR toplamda yüzde 90, parasal olaraksa yüzde 60 yerlilik oranına sahip.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdür ve CEO'su Hiroshi Kato
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdür ve CEO’su Hiroshi Kato

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye CEO’su Hiroshi Kato, C-HR’nin ne ifade ettiğini şöyle anlattı:
”Ürettiğimiz araçların yüksek kalitesi sayesinde bu önemli projeye Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye atandı. Sadece Avrupa’da değil, global düzeyde de en iyi fabrikalardan biriyiz. Çalışmalarımızın bir ödülü olarak, bugünkü tarihi dönüm noktası, bizim için yeni bir dönemin başlangıcını işaret ediyor. Toyota C-HR ile şirketimizin Türkiye’nin önde gelen ihracatçıları arasındaki konumu daha da ileriye taşınacak.” dedi.

Kaç adet yeni Toyota C-HR hibrit araç satacak? 

Toyota Motor Avrupa Genel Müdür ve CEO’su Dr Johan van Zyl ise “Crossover segmenti çok hızlı bir şekilde büyüyor. Toyota, C-HR ile kompakt crossover pazarına çok güçlü bir giriş yapmış olacak. Hibrit teknolojisi, Avrupa ve global stratejimizin temelini oluşturuyor.

2020 yılına kadar, Avrupa’da sattığımız her iki araçtan birinin hibrit motorlu olmasını planlıyoruz. Toyota C-HR, bu hedefe ulaşmamıza çok büyük katkı sağlayacak.” şeklinde konuştu.

Toyota Motor Corporation İcra Komitesi Üyesi Moritaka Yoshida ise “Toyota, üçüncü ve yepyeni bir modeli Türkiye’de üretme kararı aldığında, bu benim için hiç sürpriz olmadı.

Toyota global anlamda, Toyota Türkiye’nin kalite konusundaki üstünlüğünü, çalışma azmini ve güvenli çalışma konularına olan bağlılığını takdirle karşılıyor.

Bu yeni modelle birlikte, küresel üretim haritasında Toyota Türkiye’nin artan önemini de belirtmek istiyorum. Bize göre otomobil üretimi anlamında Türkiye gerçekten önemli ve doğru bir yer.

Sonuç olarak, biz Toyota Türkiye’nin Toyota C-HR’ı sadece Avrupa için değil, dünyanın başka bölgeleri için de üretebileceğine güvendik ve inandık.

Bu inancın somut bir çıktısı olarak, 2017 yılı başından itibaren Toyota Türkiye’nin, bizim en önemli pazarlardan biri olarak gördüğümüz Kuzey Amerika pazarına da ihracata başlayacağını açıklıyor olmaktan büyük mutluluk duyuyorum ” şeklinde açıklama yaptı.

c-hr_3

Toyota Türkiye kilometre taşları

  • Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye 1990 yılında kuruldu.
  • 1994 yılında ilk defa Corolla sedan ile üretim faaliyetine başlandı.
  • 2004 yılında Türkiye’de üretilen ilk MPV olarak üretimine başlanan Verso ile fabrikanın üretim kapasitesi yılda 100 bin adetten 150 bine çıktı.
  • 2014 yılında üretimde 20. yılını kutlayan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, 2016 Şubat ayında üretmeye başlayacağını duyurduğu Toyota C-HR’ın 9 Kasım 2016 tarihi itibarıyla seri üretimine geçti. Böylelikle yıllık üretim kapasitesi 280 bin adede çıktı.

Halil Okşit-Adapazarı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here