Yeni Toyota Auris, 39.900 TL’den başlıyan fiyatlarla satışa çıktı

 

 

YENİ TOYOTA AURIS YOLA ÇIKTI

Toyota Auris'in Antalya'da yapılan Türkiye lansmanında konuşan Toyota Pazarlama ve ALJ Holding CEO'su Ali Haydar Bozkurt, hem yeni modelleri hakkında bilgi verdi, hem de soruları cevapladı. Bozkurt, yeni Auris'in Toyota'nın yeni tasarım anlayışını yansıtan ilk model olduğuna dikkat çekti.

50 kg hafifledi, 3 cm uzadı, 55 mm alçaldı

Toyota’nın yeni tasarım anlayışını tam olarak yansıtan Yeni Auris, Şubat ayından itibaren Türkiye yollarına çıkıyor. Baştan sona değişen yeni Auris, tarzıyla gençleri ve genç aileleri hedefliyor. 

Toyota’nın “Keen Look-Keskin Bakış” farlarıyla birlikte gündüz LED farları yeni Auris’in hoşe giden yanlarından biri olarak dikkat ç ekiyor. 

Bir önceki nesile göre 30 mm artırılarak uzunluğu 4275 mm’ye ulaşan ve yüksekliği 55 mm düşürülerek 1460 mm’ye indirilen yeni Auris, 0,277 Cd aerodinamik sürtünme katsayısına sahip.

Yeni Auris’e entegre edilen arka spoiler, hava akımına şekil veren tavan tasarımı, aracın altından hava akımının geçişini kolaylaştıran alt tasarım detayları ve “sakana” isimli kanatlar da aerodinamik başarıyı artıran unsurlar olarak sıralanıyor. Ağırlığı 50 kg azaltılan yeni Auris’in gövdesinin üst tarafında kullanılan çelik sayesinde de gövde mukavemeti yüzde 10 oranında arttı. 

Ağırlık merkezinin düşürülmesinin yanısıra, yeni Auris’in 1,6 lt benzinli modellerinde çift salıncaklı süspansiyon sistemi kullanıldı. 

Yeni CVT Şanzıman Manuelden daha az yakıt tüketiyor

Benzinli ve dizel modellerinde Life, Active, Advance ve Premium olmak üzere 4 farklı donanım seviyesinin sunulduğu yeni Auris’teki dış tasarım düşük yakıt tüketimine de katkıda bulunuyor.  Yeni Auris’in 1,33 lt benzinli versiyonunda ortalama yakıt tüketimi 5,5 lt’ye, manuel şanzımana sahip 1,6 lt’de 5.9 lt’ye düşürüldü. Yeni Auris’in 1,6 lt benzinli versiyonunda ilk defa sunulan CVT şanzıman teknolojisi direksiyondaki vites kulakçıklarıyla kontrol imkanı sunarken 1,6 lt manuel şanzımandan da daha etkili yakıt verimliliği sağlıyor.  CVT şanzımana sahip olan 1,6 lt benzinli Yeni Auris’te yakıt tüketimi 100 km’de ortalama yüzde 20 oranında azalarak 5,7 lt’ye düşürüldü. 1,4 D-4D manuel şanzıman ile 1,4 D-4D multi mode şanzıman seçeneklerinde de ortalama yakıt tüketimi 4,2 lt’ye düşürülerek yaklaşık yüzde 10 oranında iyileştirme sağlandı. 

Artık onun da cam tavanı var

Yeni Auris’te sunulan en dikkat çekici yeniliklerden biri de iç mekan tasarımına etkili bir dokunuş yapan “Skyview” cam tavan. 

Uzun yolculuklar için geliştirilen yüksekliği ayarlanabilen sürücü ve ön yolcu koltuğuyla yüksekliği ve derinliği ayarlanabilen direksiyon simidi yeni Auris’te daha konforlu bir sürüş pozisyonuna olanak veriyor.  Yanlardan ve oturma yüzeyinde daha fazla destek sunan yeni koltuk tasarımına ek olarak 20 mm artırılan arka koltuk diz mesafesiyle yolculuk konforu artıyor.

Standart donanımda 7 hava yastığı, VSC ve yokuş kalkış desteği var

Yeni Auris, güvenlik donanımları ile de dikkat çekiyor. Tüm versiyonlarda bulunan standart güvenlik donanımları arasında sürücü diz hava yastığı dahil olmak üzere 7 hava yastığı, VSC, Yokuş Kalkış Destek sistemleri gibi özellikler bulunuyor. 

Yeni Auris, araç içindeki multimedya uygulamaları da dikkat çekiyor. Yeni Auris’in 6.1 inçlik renkli dokunmatik ekranlı sistemiyle araç içi multimedya sistemi “Toyota Touch”, AM/FM radio, CD/ MP3 çalar, Bluetooth, cep telefonu adres defteri ile senkronizasyon ve yine cep telefonundan müzik dinleme, yakıt tüketimi grafiğini gösteren yol bilgisayarı, arka görüş kamerası özelliklerini içeriyor. USB ve AUX ile de mobil cihazlara bağlanabiliyor.

SMS'lerinizi ana ekrandan okuyabiliyorsunuz

Yeni Auris’te önümüzdeki günlerde opsiyonel olarak sunulacak “Touch&Go” multimedya sistemi ile navigasyon özelliği de gelecek. Bunun yanısıra Touch&Go ile Bluetooth aracılığıyla ekran üzerinden SMS alma ve gönderme, USB tabanlı fotoğraf görme özelliği, internete bağlanma imkanı bulunuyor. 

Yeni Auris’in kolay ve akıllı park sistemi olan SIPA (Simple – Intelligent Park Assist) ile, ön ve arka yan tamponlar üzerinde bulunan sensörler kullanılarak sürücü çok daha dar alanlara otomatik olarak paralel park edebiliyor. 

Yeni Auris, 39 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla 1 Şubat tarihinden itibaren satışa çıkıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz