Yeni Tiguan, ilk 4 için geliyor

Yeni Tiguan 9. yılında ikinci nesil olarak mayıs ayında Türkiye yollarına çıkıyor.

Almanların büyüyen crossover sınıfındaki ilk temsilcilerinden ‘2007 doğumlu’ Volkswagen Tiguan, 9 yılda bir makyaj ve 2.8 milyon adetlik satış sonrası, yoluna yeni çizgileri, yeni teknolojileri ve “MQB” adı verilen yeni nesil otomobil üretim platformunun olanaklarıyla ikinci nesil olarak yoluna devam ediyor.

 

Yeni Tiguan’da mayıs ayında Türkiye’de satışa çıkıyor

Berlin’de test ettiğimiz yeni nesil Tiguan, mayıs ayından itibaren Türkiye’de 85.300 TL’den başlayan fiyatlarla ve 1.4 TSI 125 beygir gücündeki motorla kombine manuel şanzıman seçeneğiyle satılmaya başlayacak.

 

Yeni Tiguan’ı, Volkswagen Türkiye Genel Müdürü Vedat Uygun ile birlikte
Berlin’deki ilk test sürüşlerine katıldık.

 

Model ömrünün son yılı olan 2015’de 5.300 adet, bu yılın 3,5 ayında ise 507 adet satan son Tiguan’ın yıllık performans hedefi ise 5 bin adetlerin üzeri.

Nissan Qashqai, BMW X3, Renault Kadjar, Hyundai Tucson, Audi Q3 gibi iddialı ve çok satan rakiplerin karşısına artık şerit takip sistemi, 5 cm yükselerek, yaralanmayı önleyen ön kaput yaya koruma sistemi, kaza sonrası fren yaparak, ikincil kazaların önlenmesi gibi sistemleriyle motora orta konsoldaki metalik tuşla start veriyor.

 

1.6-dizel-otomatik eksiğini en az iki yıl tamamlayamayacak ama 150 beygir gücündeki TSI motorla kombine DSG şanzıman seçeneğinin modern yaşamın ihtiyaçlarına cevap vereceğini söyleyebiliriz.

 

12.3 inç boyutundaki iri dokunmatik ekranlı bilgi-eğlence sistemi aracın navigasyonundan telefon bağlantısına müzik sisteminden araç teknik bilgilerine kadar pek çok veriye hükmetmenize olanak sağlayan hassas ve kolay kullanımlı bir yazılıma sahip.

 

Sürücü odaklı kokpitte, Highline donanım seviyesinde tamamen dijital bir ekrandan oluşan, görsel etkisi yüksek navigasyon göstergeli, dijital bir panel sürüş konforunu tamamlıyor.

Yenilenen aracın içinde sağlanan ve 7.7 mm ile ifade edilen ferahlık ise hem ön hem de arka yolcular için diz mesafelerinde rahatlık sağlamış. Uzun bacaklı yolcu ve sürücülerin de rahatlıkla yo sağlayan yolculuk yapmalarına imkan veren iç mekan, aks mesafesinin artırılmasına hizmet eden ön ve arka tekerleklerin uçlara alınmasıyla sağlanmış.

Önden artık tam bir yeni dönem Volkswagen’i olduğunu ve tabii geniş gösteren yatay panele sahip yeni Tiguan’ın segmentinin başarılı bir modeli olacağını söylemek yanlış olmaz.

Yeni Tiguan’ın önünü ne kesebilir dersek, aslında onu da 2017 yılında yollara çıkacak yeni küçük kardeşi diye fısıldayabiliriz.

 

YENİ TİGUAN’IN FİYATLARI VE DONANIM MOTOR KOMBİNASYONLARI

Doğuş OTomotiv bünyesinde geçen yılki dizel krizi, Almanya’dan gelen direktifler ve yönlendirmeler kapsımında ilerliyor. VW Ticari Araç bazında Amarok’ların NOX sorunlarını gideren Doğuş Otomotiv, merkezi Wolfburg’dan gelecek yönergelerle bunu diğer modellerine sahip tüketiciler için de hayata geçirecek.

Satışı durdurulan 1.6 TDI Jetta ve Caddy için bir geri dönüş takvimi açıklanmadı. alman dev, bu iki modeldeki sorunları gidermek, emisyon normlarını tutturmak için mühendislik çalışmalarını sürdürüyor. Dolayısıyla Jetta ve Caddy meraklısı dizel motor müşterilerinin önünde belirsizlik duruyor.

Yılın ilk üç ayında hem binek hem de ticari araç satışlarında “başa güreşmeye” devam eden Volkswagen Türkiye, 2016 yılı satışlarını da 2015 yılı düzeyinde hesaplıyor.

 

Halil OKŞİT

BERLİN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz