Yeni teknoloji: Önce Clio’lar birbirleriyle konuşacak

0
92

Otomotiv dünyası ile teknoloji arasındaki yakınlaşma her geçen gün biraz daha artırıyor. Motorlarda ve sürüş destek sistemlerinde başlayan işbirliği artık araçların birbirleriyle haberleşmesine varmak üzere.

Dünyanın en büyük otomotiv ittifaklarından Renault-Nissan-Mitsubishi, yaklaşık 200 pazarda satılan modellerinde internet bağlantılı hizmetlerin kapısını açacak bir teknolojiyi duyurdu.

Alliance Intelligent Cloud “İttifak Akıllı Bulut” platformu Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakıyla Microsoft’un birlikte çalışmasıyla oluştu. Otomotivde ilk global internet bağlantılı araç programı olan sistem Microsoft Azure tarafından bulut, yapay zeka (AI) ve nesnelerin interneti teknolojileri kullanılarak hayata geçirilecek.

Yeni Clio, Renault dünyasında akıllı bulut kullanarak, birbirine yol durumunu bildiren ilk otomobil olacak.

Alliance Intelligent Cloud ile ne değişecek?

İttifak’ın Alliance Intelligent Cloud teknolojisine sahip ilk otomobilleri; Japonya ve Avrupa’da satışına başlanacak yeni Renault Clio ve Nissan Leaf’in bazı versiyonları olacak. Yani Türkiye’de üretilen yeni Clio, Microsoft teknolojisiyle donatılmış birbiriyle konuşan teknolojiye sahip ilk otomobillerden biri olarak yola çıkacak.

Alliance Intelligent Cloud teknolojisini kullanan araçlar, 7/24 kesintisiz internet erişimi, uzaktan arıza tespiti, yazılım güncellemeleri gibi özelliklere kavuşacak. Bilgi ve eğlence uygulamalarına ulaşabilecek.

Alliance Intelligent Cloud platformu sayesinde İttifak araçları, akıllı şehirler geliştikçe şehirlerin altyapısına bağlanabilecek. Trafik bilgilerini, navigasyon yönlendirmelerini birbirlerine göndererek, aracın daha kesintisiz yol almasına hizmet edecek.

İnternet bağlantılı araç sistemi

Renault-Nissan-Mitsubishi İttifakı İnternet Bağlantılı Araçlar Global Başkan Yardımcısı Kal Mos, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Tanıtımını gerçekleştirdiğimiz yeni internet bağlantılı araç platformu sayesinde Renault, Nissan ve Mitsubishi müşterileri yepyeni bir dijital deneyim yaşayacaklar. Microsoft ile olan işbirliğimiz ile dünyadaki en güçlü ve en geniş kapsamlı internet bağlantılı araç platformunu hayata geçiriyoruz. İttifak’ın kapsamından faydalanarak sektörde referans olacak bir akıllı bulut platformu oluşturduk.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here