Yeni Renault Symbol 28 bin liradan başlayan fiyatlarla satışa çıkıyor

 

 

Yeni Symbol dizel motorla geri döndü

14 yılda 243 bin adet satılan Symbol, geri döndü. Renault Symbol denince akla gelen dizel motor da bir yıl aradan sonra yeniden otomobilin motor seçenekleri arasına girdi.

 

Yeni Symbol, dıştan bakıldığında en belirggin değişikliği ön yüzünde gösteriyor. Artık tüm Renault modellerinde adım adım kullanılmaya başlayan yeni Renault ön yüzü, Symbol'de de dikkat çekiyor. İri Renault logosunun yerleştiği ön görünümün iki yana açılan kanatları, aracın marka olgusuna vurgu yapıyor.

Yine ön aydırlatma elemanlarına eklenen günrdüz farları, yan aynalara eklenen sinyaller, aracın içine girmeden ilk bakıyşta dıştan farkedilen değişiminin yansıtıcıları olarak sıralanıyor.

Değişim aracın ölçülerinde de yaşandı. Artık yeni Symbol eskisine göre 9 cm daha büyürken, 5 cm genişledi. Bagaj hacmi de 510 litre oldu.

Aracın içine girdiğinizde ise güncel bir Renault otomobile girmiş gibi hissedilmediğini belirtelim. İşte burada karşımıza yeni Symbol'ün gerçek kimliğini yansıtan Dacia genleri çıkıyor. Ama Romanyalı marka için Symbol üst seviye sayılacak işçilik, malzeme, donanım ifade ediyor. Dacia'nın yeni modellerinde göreceğimiz en üst donanımların yanı sıra çift renkli kokpit gibi ekstralar da Symbol'de kullanılıyor.

 

Türkiye'de üç motor seçeneği ve sadece manuel vitesle satışa çıkacak olan Symbol'ün iki donanım seviyesi bulunuyor.

Joy ve Touch adı verilen donanımlar arasında otomatik manuel klima farkı gibi ayrımlar mevcut.

Aracın standart donanımı ise yeni güvenlik standrtlarının da zorlamasıyla fen adeğil dedirtiyor. Çnükü artık yeni SYmbol'de bir önceki kompakt sınıfta bile hala opsiyonel modellerin olduğu ESP standart donanımda. Yine ABS, AFU, ESC (elektronik denge prnogramı) ASR (Elektronik patinaj önleme sistemi) sürücü, yolcu ve yan hava yastıkları, yol bilgisayarı, gündüz farları, ön sis farları, elektrikli ön ve arka camlar, direksiyondan kumandalı müzik sistemi, usb ve aux girişi, bluetooth gibi ekipmanlar yeni Symbol ile ya baz modelde ya da Touch versiyonda standart.

 

Klima Standart, stepne opsiyonel

Yeni Symbol ile aslında ilginç bir trendde başlıyor. Artık bir araçta klima, bluetooth, usb çalar ve ESP gibi konfor ve güvenlik ekipmanları stanadart olurken, stepne adını verdiğimiz bagajdaki yedek lastik opsiyonel oluyor. Lastik değişimini kişilerin kendileri yerine servislere veya lastikçilere yaptırmaları eğiliminin araç donanımlarına yansıması olarak tanımlanan bu donanım farkları, daha önce BMW 7 Serisi gibi en üst segment araçlarda sunuluyordu.

 

İletişim R-Nav ile sağlanıyor

Yeni Symbol, Renalut'nun yeni bilgi ve iletişim sistemi R-Nav ve R-Link sistemlerini de sunuyor. Ekstra ücret karşılığı şimdilik sadece internet bağlantısız R-Nav sisteminin satın alınabiildiği Symbol'de artık böylece kolay kullanılabilir bir müzik, radyo, navigasyon gibi bilgilere kumanda edebileceğiniz modern bir sisteminiz oluyor. 7 inç büyüklüğündeki dokunmatik ekran, işlemci hızı ile sürücü isteklerine makul sürede cevap veriyor. Türkçe menünün de blunduğu Symbol'ün R-Nav sistemi, ileride internet bağlantısı da içeren R-Link ile genişleyeceği bilgisini de verelim.

Renault bu sistemleri diğer tüm modellerinde de sunmaya başladı.

Banaü göre 1250 TL'ye opsiyonel olarak satılan bu sistem, fiyatına rağmen tercih edilecek bir sistem. Özellikle aile otomobil olarak aracı tercih edenler için kolay kullanımlı bir sistemi içeren bu tür bir özellik, yolculuğu kolaylaştıracaktır. 

 

YENİ SYMBOL FİYATLARI

Renault, Symbol modelinden 2011 yılında 36 bin adetleri aşan satılar elde etmişti. 2012 yılında ise dizel verisyonu olmadığı için satışlar, her ne kadar LPG'li seçenek ile desteklenmeye çalışılsa da 15 bin adetlere geriledi. Şimdi yeniden ikinci el değerini yükselten, yakıt tüketimi sunan, rekabetçi fiyata sahip dizel motor seçeneği eklenen yeni Symbol ile satış beklentileri 35 binli adetlere ve segment liderliğine yöneldi.

Genel Müdür Aybar, bu segmentte hedeflerinin liderlik olduğunu belirtiyor. Bu da 33 bin adet satan Fiat Linea'nın geride bırakılacağı anlamına geliyor.

Renalut, yeni Symbol ile düşük yakıt tüketimi, modern bir otomibil, yüksek ikinci el değeri satmayı istiyor. 100 bin km'lik kullanımda dizel rakiplerine göre 4 bin TL tutarında servis avantajına sahip olduklarını belirten Renault yetkilileri aracın fiyatının ise 27.990 TL'den başladığını açıkladı.

 

Başlangıç fiyatı, 75 beygir gücündeki 1.2 litrelik benzinli motor ve Joy versiyon ile sunuluyor. Aynı motora sahip Touch versiyonda fiyat 33.490 TL'ye yükseliyor. Joy donanımlı 1.5 dCi dizel motor 75 beygir güce ve 200 nm torka sahip. Şehir içinde 4.4, şehir dışında ise 3.7 litre yakıt tüketim değeri olduğu belirtilen aracın ortalama tüketimi 100 km'de 3.9 litre olarak açıklandı. 

Yani dizel motorlu Symbol'ün başlangıç fiyatı ise 36 bin 490 TL. Aynı motorda Touch donanım için istenen fiyat ise 37.490 TL.

Yeni Symbol'de hangi opsiyon için ne kadar ekstra ödemek gerekiyor ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz