Yeni Peugeot’lar orta sınıf için podyuma çıkıyor

Otomotivin Avrupa'daki en büyük üç gösterisinden biri olan ve iki yılda bir PHaris Fuarı ile dönüşümlü yapılan Frankfurt Motor Show'a sayılı günler kaldı. Otomotiv devleri fuardaki yeniliklerini açıklamayı hızlandırdılar. almanya'daki gösteride Fransız otomotiv devi PEugeot da büyük gösteriye hazırlanıyor.

Peugeot'nun, Alman Volkswagen Golf'ü hedefleyerek geliştirdiği yeni 308, standın gözdesi olacak gibi görünüyor. Alman Golf'e karşı geliştirilen yeni 308'in Almanya'da ilk gösteriminin yapılması da ilginç bir meydan okuma olarak değerlendirilebilir.

 

İŞTE PEUGEOT'NUN FRANKFURT PODYUM GÜZELLERİ

  

 

Minimum CO2 salınımına sahip  özel teknoloji ile üretilmiş Euro6 uyumlu dizel BlueHDi motoru, HYbrid4 dizel hibrit modelleri, 208 HYbrid FE demo aracı ve 2008 HYbrid Air Peugeot’nun teknolojik ve ekololjik adımların somut halleri olarak podyumda yerlerini alacaklar.

 

Ayrıca, RCZ R, konsept otomobil ONYX ve yarış zaferlerini kareyirene ekleyen iki 208 ile Peugeot, otomobil heyecanının ve sürüş keyfinin kalbinde olduğunu göstermek istiyor.

 

Yeni 308’e ayrılan özel alanda sergilenen ultra-sportif konsept model 308 R Concept, seri üretim modelin saf tasarımını ve özgün kimliğine işaret etmek istiyor.

 

Peugeot’nun Frankfurt’taki 2 900 metrekarelik standında sergilenen 30 model ve konsept otomobil arasında, ziyaretçiler yeni 308’e ayrılmış özel alanda yeni modelin dokuz farklı versiyonuyla tanışacak.

 

Yeni PEUGEOT 308  i-Cockpit 

Yeni PEUGEOT 308 pazarın kalbinde, Avrupa’daki toplam satışların üçte birinden fazlasını oluşturan, stratejik C segmentinde yer alıyor. Hatchback karoser ise bu segmentin yüzde 43’ünü kaplıyor.

 

Yeni modüler platform EMP2 (Efficient Modular Platform 2) yeni 308’in 140 kg hafiflemesiyle sınıfının en hafif ve segmentin en kompakt modeli olmasını sağlarken (uzunluk 4,25 m), kısaltılmış dingil çıkıntıları dinamik bir sürüş özelliğini ve geniş bir iç mekânı garanti ediyor. 

 

Yeni Peugeot 308’in yüksek kaliteli döşeme ve malzemelerin kullanıldığı sade ve teknolojik iç mekânı, konsept model SR1’den esinlenilen Peugeot i-Cockpit ile ayırt ediliyor.

 

Kompakt bir direksiyon simidinden, göz hizasındaki gösterge panelinden, yüksek bir orta konsoldan ve 9,7’’ dokunmatik ekrandan oluşan i-Cockpit rakiplerinden ayrılıyor. 

 

Lansmanda mevcut kontrollü tüketimli benzinli ve HDi beş motor seçeneği ve optimize aerodinamizmi (Cx : 0,28, Scx : 0,63) 93 g/km’den itibaren CO2 emisyonlarına izin veriyor (1.6 HDi 92). 2014 ilkbaharında, aralarında yepyeni 3-silindirli benzinli turbo (1.2 e-THP) motor da olan yeni teknolojiler, BlueHDi versiyonlar- segmentte rekor 82 g/km CO2 emisyonlu versiyon dahil – ve yeni nesil 6 ileri otomatik vites kutuları 308 ailesini yüksek performanslı ve tutumlu zengin motor seçenekleriyle donatacaklar.

 

Fransa Sochaux’da üretilecek olan yeni 308, 12 Eylül’den itibaren Avrupa pazarlarına sunulacak. 

 

Yeni 308'in Türkye pazaırına sunulması için şu anda bir açıklama yapılmadı ama 2014 yılında satışa çıkacağı yönünde bilgiler veriliyor.

 

Yeni 3008 ve 5008: Başarıyı sürdürmek adına 

Dört yaşlarındaki 3008 ve 7 kişilik aile otomobili 5008 sırasıyla 506 bin ve 237 bin adetlik toplam dünya satışlarıyla şartname yükümlülüklerini rahatlıkla yerine getiriyorlardı. 

 

Özellikle 3008, 2012 yılında dünya prömiyeri yapılan 3008 HYbrid4 modeline gösterilen ilgi sayesinde, hedeflerin çok üzerinde bir başarı elde etti.

 

Başarıyı sürdürmek için, 3008 ve 5008 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda yeniden tasarlanan yeni ön yüzleriyle ve teknolojik farlarıyla sergileniyorlar. İç mekânlarında geri vites kamerası ve göz hizasında renkli gösterge paneli, lazer işlemeli orta konsol ve yeni donanımlara sahipler. 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz