Yeni Peugeot 2008 fiyatı ve özellikleri belli oldu

Bu yılın ilk 6 ayında 6 bin adetlik satışa ulaşan ve yıl sonunda 10 bin kişinin ilk kez binmesi beklenen crossover segmentine Peugeot da girdi. Avrupa’da haziran ayında yollara çıkan yeni 2008, geçtiğimiz hafta Türkiye’de de satılmaya başlandı.

Fransız markanın küçük sınıftaki temsilcisi 208 ile kompakt sınıftaki 308 modellerinden esintiler taşıyan B-SUV 2008, benzinli ve dizel motorları, üç donanım seviyesi ve bazı motorlarla sunduğu autoR adlı otomatik vites seçenekleriyle pazarda oldukça iddialı.

Renault Captur, Nissan Juke, Opel Mokka, Fiat 500L, Chevrolet Trax, Mini Countryman gibi modellerin rekabet ettiği bu sınıfın yeni oyuncusunun hedefi 4 ayda 1000 adetlik satış. Seneye ise 2500 adeti gözüne kestiriyor.

 3 MOTOR SEÇENEĞİ

Yeni Peugeot 2008, 1.2 L VTi 82 hp, 1.6 L HDi 92 hp ve 1.6L VTi 120 hp olmak üzere 3 motor seçeneğiyle satışa çıktı. Ayrıca 2013 yılı sonunda pazara sunulacak olan e-VTi motor seçeneği ile benzinli motoru tercih eden müşterilerin de Stop & Start teknolojisinin düşük yakıt tüketimi, otomatik motor stop sistemi, gürültüsüz ve titreşimsiz neredeyse anında yeniden çalıştırma gibi avantajlarından yararlanma imkanı olacak.

Peugeot kullanımı kolay, heyecan veren bir sürüş deneyimi sunan ilk kompakt şehir SUV modeliyle birçok yenilik sunuyor. Markanın yeni sembollerinden küçük direksiyon simidi ve göz hizasına konumlandırılan gösterge paneli 2008’in, 208’den aldıkları arasında en tanıdık gelenleri.

Park manevralarını otomatik hale getiren Park Assist donanımı şehir içindeki yolculukları kolaylaştırmak için 2008’in kompakt ölçülerinden yararlanıyor.

Yol tutuş özellikleri, koruma aksamları ve Grip Control çekiş sistemi sayesinde bildik yollardan çıkma özgürlüğü yaşatıyor.

2008, Fransız marka için tüm dünyada üretilecek ve satılacak. Avrupa’da satışa sunulan 2008’ler Fransa’da Mulhouse fabrikasında üretilmeye başlandı.

Uzunluğu sadece 4,16 m ve genişliği 1,74 m olan 2008, bir nevi yüksek konumlanmış bir 208.

“Mud&Snow” tipi lastikler ve 17’’ özel tasarım jantlar üzerine duruyor. Kemerli çamurlukların özel formu bir yandan 2008’e zemine oturuyormuş görüntüsü verirken, aynı zamanda araca hafiflik kazandırıyor. Siyah renkli tamponlar ve marşpiyeler, ön ve arka kızaklar ve paslanmaz çelikten yan çıtalarla tamamlanarak kaportayı koruyorlar.

HER KOŞULA UYGUN GRIP KONTROL

Patenti PSA Grubuna ait olan bu sistem, zayıf tutunma koşullarında takviyeli bir çekiş sayesinde 2008’in kullanım alanının genişletilmesini sağlıyor. Otomobilde zaten mevcut olan elektronik aksamlardan yararlanan Grip Control çekiş sistemi 16 cm’lik zemin yüksekliği ile mat vernikli farklı tasarımlı jantlar üzerine monte edilen Çamur&Kar tipi lastiklerle birleşiyor.

Çok yönlü ve esnek sistem, ön tekerlekler üzerinde etki ederek karşılaşılan zemine uyum sağlıyor ancak kontrolü sürekli olarak sürücüye bırakıyor. Nitekim sürücü her an bu akıllı donanımın Standart moda göre çalışmasına karar verebiliyor ya da orta konsolda bulunan düğme ile kullanmak istediği modu seçebiliyor : Kar, Arazi, Kum, ESP Off.

Grip Control 215/60 R16 veya 205/50 R17 olmak üzere iki farklı ebatta lastikler ile kullanılıyor.

PARK ASSIST ALIŞKANLIK GEREKTİRİYOR

Park manevralarını otomatik hale getiren bu teknolojik donanım şehir içindeki yolculukları kolaylaştırmak için 2008’in kompaktlığından yararlanıyor. Fonksiyonu aktif hale getirdikten sonra, sürücü dokunmatik ekran üzerinden yolun solunda mı yoksa sağında mı park etmek istediğine karar vererek yapılacak manevra türünü seçiyor. Sonra ultrasonlar sürücüye müsait olan ilk park yerini bildirmek üzere mevcut yerleri ölçüyor. Park Assist daha sonra direksiyonun elektrikli asistansı üzerine etki ederek aracı otomatik olarak park ediyor, bu arada sürücünün otomobilin ilerleme hızını ve çevresini kontrol etmekten başka bir şey yapmasına gerek kalmıyor.

Park yerinden ayrılmak da çok kolay. 1.4 HDi 68 ve 1.2 VTi 82 manüel dışındaki motor seçeneklerinin tamamında bulunan Hill Assist fonksiyonu sayesinde yokuşta bile akıllı Park Assist sistemi devreye sokulabiliyor.

GÜVENLİK SİSTEMLERİNDE STANDARTLAR YÜKSEK

Tüm versiyonlarda hız sabitleyici-sınırlayıcı, ASR anti patinaj sistemi, CDS denge kontrolü, AFU acil fren yardımı ve EBD elektronik fren dağıtıcı gibi çok sayıda fonksiyonu bir araya getiren ve 50 km/saate kadar servis dışı bırakılabilen ESP standart olarak bulunuyor.

Önde, hava kanalcıklı diskler 266 x 22 mm ve daha güçlü versiyonlar için 283 x 26 mm olmak üzere iki farklı boyutta sunuluyor. Arkada ise, tüm versiyonlar 249 x 9 mm dolu disklerle donatıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz