Yeni Opel’ler için dansöz oynatıp hamama girdiler

 

 

Otomotiv sektöründe tasarımcılar her zaman farklı, sıradışı hatta tabiri yerindeyse biraz uçuk-kaçık olmuştur. Yeni bir otomobil yaratırken ilham almak için Renault'nun eski Baş Tasarımcısı Patrick Le Quement gibi çöpü karıştıranlar, safariye çıkıp vahşi hayvanları inceleyenler, iPhone'un dokunmatik ekranından esinlenenler… İşte bu ilginç örneklerin arasına Türkiye de girdi.

 

Alman Opel'in tasarımcıların yeni modellerinin ilham kaynağı İstanbul olacak. Opel'in geleceğine yön veren ekip, geçen haftasonu ülkemizi ziyaret ederek, yeni modellerinin tasarımı için malzeme topladı. Opel'in Tasarım Direktörü Friedhelm Engler, Baş Tasarımcı Stefan Arndt, Tasarım, Kalite Geliştirme ve Lansman Sorumlusu Faruk Olgac, Renk ve Döşeme Sorumlusu Catherine Schapp, Kil Modelleri Sorumlusu Rebecca Sackmann, Büyük Araç Sınıfı Tasarım Kalitesi Yöneticisi Veronika Schaumkel'den oluşan 6 kişilik tasarım grubu İstanbul'u gezerek, Batı ve Doğu sentezinden yararlandı.

 

Friedhelm Engler, İstanbul'un Avrupa ile Asya'yı birleştirdiğini, dünyanın en önemli kültür merkezlerinden biri olduğunu belirterek, "Ekonomisi sürekli büyüyen, birçok farklı tarihi ve kültürü barındıran, muhteşem Boğaz'a sahip İstanbul'un ruhundan esinlenerek, yeni ürünlerimiz için ilham alacağız" dedi. Ekiple İstanbul'un ruhunu içimize çektiklerini ifade eden Engler, Topkapı Sarayı, Sultanahmet, Dolmabahçe Sarayı, Türk yemekleri, Boğaz ve dinamik hayatın kendilerini çok etkilediğini söyledi. İstanbul'un yoğun trafiğinin bile tasarımda rol model olabileceğini kaydeden Friedhelm Engler, şunları anlattı: "Örneğin insanlar sıkışık trafikte teknolojiyle ve sosyal medya ile daha fazla vakit geçirmek istiyor. Twitter, Facebook gibi sosyal ağlara katılabilecek bilgi ekranı, daha eğlenceli bir iç mekan aklımıza ilk gelenler… Frankfurt Otomobil Fuarı'nda sergilediğimiz geleceğin Opel'i Monza Concept de bu örnekleri uygulamaya çalıştık."

 

Opel Monza Concept

 

 

Türkler ne istiyor?

Astra Sedan'ı Türk tüketicilerin beklentileri doğrultusunda tasarladıklarını hatırlatan ememem., "Esasında sedan bir araç tasarlamak daha zordur. Çünkü daha muhafazakardır. Tüketicinin her istediğini bir aracın içinde toparlamanız gerekiyor. Türk müşterilerin istediği gibi geniş bagaj, geniş diz mesafesi, rahat koltuklar… Coupe bir otomobilde ise sadece sportif olmasına dikkat edersiniz" diye konuştu. 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz