Yeni Octavia Mart’ta satışa çıkacak, yüzde 5 pahalı olacak

 

Yeni Octavia martta satışa çıkacak, yüzde 5 pahalı olacak

FARO/Portekiz 

Geçen yıl Türkiye otomobil pazarındaki % 6.2 daralmaya rağmen satışlarını % 33.2 artıran Skoda , 2013’te de yeni modellerle rekor büyümesini sürdürecek. Bugüne kadar 100 ülkede 3.7 milyon adet satan “best seller” modeli Octavia’yı tamamen yenileyen marka ,martta Tükiye’de satışa sunacağı otomobille 2013’te de yüzde 30 büyümeyi sürdürecek. Lüks Superb’i makyajlayıp 2’inci yarıda showrooma indirecek Skoda  2013’te 13.500 otomobil satarak yeni bir rekora daha hazırlanıyor.

 skoda octavia

Markanın kalbi diyete girdi, 100 kg hafifledi

Yeni Octavia’nın Portekiz Faro’daki lansmanında konuşan Skoda CEO’su Winfried Vahland, aracın “Skoda markasının kalbi” olduğunu ve markanın genlerini en iyi şekilde temsil ettiğini söyledi. Octavia’nın 1996’dan beri markanın satışlarının yüzde 40’ını oluşturduğunu belirten Wahland, modelden yılda 400 bin sattıklarını dile getirdi.

Yeni Octavia’nın 100 kg hafiflediğini, bir depoyla yaklaşık 1470 km yol kat ettiğini anlatan Vahland, aracın şu anda en iyi Skoda modeli konumuna geldiğini söyledi.

Türkiye’nin 10 bin adeti aşan satışlarla en iyi pazarlar arasına girdiğine dikkat çeken Vahland, 2018’de dünyada 1.5 milyon Skoda satmayı hedeflediklerini vurguladı.

Türkiye pazarı Skoda'nın ilk 15 pazarda 

Yüce Auto Yönetim Kurulu  Üyesi Emir Berduk Marşan ise 2012’de Türkiye’deki  satışlarıyla 100 ülke arasında en iyi 15’e  girdiklerini belirtti. Türkiye’deki satışlarının yüzde 30’unun Octavia’dan oluştuğunu belirten Marşan marta satışa sunulacak yeni modelin eskisinden yüzde 3-5 daha pahalı olacağını kaydetti. Halen Türkiye’deki bayi sayısının 32 olduğunu belirten Marşan İstanbul’da 2 yeni bayi açılacağını, mevcut 10 bayinin de yeni yatırımlarla yıl sonuna kadar yeni konsepte geçeceğini dile getirdi.

Yeni Skoda Octavia 100 km’de 3.4 lt yakıyor

Yeni Octavia  ikinci  jenerasyondan 90 mm uzun ve 45 mm geniş. 590 lt  bagaj hacmi ile  sınıfının en iyileri arasında giren modelde akıllı çözümler sunulmuş. Bunlar arasında bagajda nesneleri sabitlemek amacıyla katlanabilir yük elemanları, çift taraflı zemin kaplaması, benzin deposu kapağına gizlenmiş buz kırıcı,  kapı panelinin içinde çöp kutusu vb. yer alıyor.

Yeni nesil radyo ve navigasyon sistemleri de araca etkileyici özellikler getiriyor. Bir Skoda'da ilk kez bulunacak Adaptif Sürüş Yardımcısı öndeki otomobille önceden belirlenmiş mesafeyi otomatik korumayı sağlıyor. Octavia’nın yeni GreenLine versiyonu (1.6 TDI/110 Bg) 100 km’de ortalama 3.4 lt yakıt harcıyor. Türkiye’ye 1.2 ve 1.4 benzinli ve 1.6 lt dizel motorlar gelecek. Aracın doğalgazlı ve RS versiyonları da bulunuyor.

Emir Berduk Marşan yeni Octavia’dan bu yıl 3 bin adet satacaklarını açıkladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz