Yeni motor üretimine başlayacak ama stratejik yatırım sayılmıyor

0

 

Otomotivde 'teşvikler yeterli mi, yetersiz mi' tartışmaları yaşandığı bir dönemde Oyak Renault sessiz sedasız dev motor yatırıma hazırlanıyor. Bursalı üretici, 234 milyon euro yatırımla hem Fransa’nın hem de Renault’un en küçük motorunu üretecek. Oyak Renault, Fransız markanın büyük umutlar bağladığı 3 silindirli 898 cc’lik benzinli motoru bantlardan indirecek.  

Renault’nun dışında bu motor Fransa’nın da en küçüğü olacak. Renault’un Fransız rakibi PSA Grubu’nun (Peugeot-Citroen) en küçük motoru 1 litre. 

Oyak Renault, Bursa’da 450 bin adetlik kapasiteli motor fabrikasında 1.4 litre ve 1.6 litre benzinli ile 1.5 litre dizel motorları üretiyor. Şirket, yeni Clio'da kullanılan bu motordan yılda 200 bin adet üretmeyi hedefliyor. 90 beygir güç üreten yakıt cimrisi bu motor Clio'dan sonra diğer Renault modellerinde de kullanılacak.   

‘Energy Tce’ isimli 898 cc’lik bu küçük hacimli motor ile Renault’un benzinli motor iddiasına geri döneceğini kaydeden Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu, "Renault dünyasında ilk kez kullanılan 3 silindirli bu motor ile pazarda daha önce 1.5 dizel motor ile gerçekleştirdiği devrim gibi bir devrim yapılacak" dedi. Motor yatırımının 234 milyon euro tutacağını belirten Tunalıoğlu, şöyle devam etti: "Bu motor Türkiye’de üretilecek Renault’un en küçük motoru. Biz hem otomobil hem de motor üreten tek tesisiz. Üretilen her iki otodan biri Bursa fabrikamızdaki bantlardan iniyor. 1.4, 1.6 litre benzinli ile 1.5 dizel motordan sonra 898 cc’lik bu motor ile 4 farklı motor üretimi yapmış olacağız. Geçen yıl 291 bin motor ürettik. Yeni motorla bu sayı önemli oranda artmış olacak." 

 

Bursa’da üretimi başlayan Clio 4, yeni 3 silindirli turbo Energy TCe 90 motorunun sunulduğu ilk model olacak. 90 beygir güç ve 135 Nm tork üreten motor sayesinde yeni Clio 100 km'de yaklaşık 4.3 litre yakıt harcıyor. Motorda Renault’un tüketimi yüzde 10’a kadar düşüren ECO sürüş modu da var. 

 

Motor üretiyoruz ancak teşvikten yaralanamıyoruz

Tarık Tunalıoğlu, yeni teşvik paketinin hükümetin 2023 hedeflerine ters düştüğünü belirterek,  "Hükümetin 2023 stratejinde otomotiv sektörünün 4 milyon adetlik üretime, 3 milyon adetlik de ihracata ulaşması hedefleniyor. Ama yeni teşvik paketinde büyük destekler sunan ‘stratejik yatırımlar’ maddesinde ne yazık ki yararlanamıyoruz. Bu da bu hedeflere ters bir durum yaratıyor" dedi. Yeni Clio yatırımının dışında 234 milyon euroluk yatırımla Türkiye’nin en küçük motorunu üreteceklerini söyleyen Tunalıoğlu, şunları kaydetti: "Ama ne yeni Clio yatırımı için ne de motor yatırımı için teşvik paketinde yer alan ‘stratejik yatırımlar’dan yararlanamadık. Motor üretiminde motor bloğu, silindir kapağını Bursa fabrikasında dökmemize rağmen yüzde 40’lık katma değer yaratamadığımız için bu teşvikten yararlanamadık. Bu konuda hükümetin kararlarına saygılıyız ama sonuçta Oyak Renault olarak ülke ekonomisine katkımız ortada." 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here