Yeni Mercedes S, 50 ön siparişle geldi

 

 

 

Yenilenen Mercedes S Serisi, Türkiye yollarına çıkıyor. En düşük fiyatlısı 564 bin lira olan yeni S Serisi, şimdiden 50 sipariş aldı. Yıl bazında 250 adete yakın satışı hedeflenen yeni S Serisi, dün özelleştirmeden Bayraktarlar Grubu tarafından alınan ve yepyeni hale getirilen Grand Tarabya Oteli'nde tanıtıldı.

Özelliklerini ve fiyat bilgilerini aşağıdaki uzun yazımızda bulabileceğiniz yeni S Serisi, tüm dünyada 2 ay gibi kısa sürede 20 bin ön sipariş aldı. Türkiye'de 594 bin liradan başlayan fiyatlarla satışa çıkan yeni S Serisi'nin ilk 50 alıcısı 2 ay içinde otomobillerine sahip olacak.

 

TAMAMEN YENİ S SERİSİ

 

Tamamen yenilenen S-Serisi, dinamik görünümlü yapısı, geliştirilmiş güvenlik ve konfor donanımlarıyla dünyanın en başarılı lüks sedanı özelliğini koruyor. 

Aracın iç tasarımında yer alan koltuklar, klima, bilgi-eğlence sistemleri ve diğer tüm konfor ve güvenlik donanımları titiz bir işçilikle uygulanmış.  Mercedes-Benz mühendislerinin “en yüksek kalite” algısı, amiral gemisi modelde standartların temelini oluşturuyor. Yeni S-Serisi’nde sunulan yatay elemanlar ve hatlar, görsel ferahlık ve dingin sağlamlıkla kendini gösteren bir ortam yaratıyor. 

Malzemelerin ve renklerin uyumu, seçkin bir iç mekan yaratıyor. Özellikle gösterge panelinde ve orta konsolda ahşap süslemeler cömertçe kullanılmış. Arkadaki yolcular da birinci sınıf yolculuk yapıyorlar – koltukların tasarımı ve kendine özgülüğü, kapı panelleri ve tüm kontroller öndekilerle aynı yüksek standarda sahip. 

Aracın dış tasarımında ise klasik Mercedes görünümü devam ediyor. Aracın tasarımı adeta otomobilde her zaman çağının lüks ve ihtişam sembolü olduğunu haykırıyor. Yeni S-Serisi’nde radyatör ızgarası şimdi daha büyük, daha dik ve farklı biçimde üç boyutlu. Önden arkaya doğru inen karakter çizgisi araç hareketsiz konumdayken bile dinamizm sağlıyor. Bagaj kapağından tampona doğru devam eden yatay hatlar, arkadan bakıldığında aracın genişliğini vurguluyor. 

BÜTÜN AMPULLERİ LED İLK MERCEDES

Motorlu araçlarda elektrikli aydınlatmanın kullanılmaya başlanmasından 100 yıl sonra Mercedes-Benz şimdi tamamen LED teknolojisine geçiş yapıyor. Yeni S-Serisi dünyanın, içeride ve dışarıda tek bir klasik ampulün kullanılmadığı ilk aracı olma özelliğine sahip. Araçta kullanılan yaklaşık 500 LED, aracın iç mekanını ve bagajını aydınlatıyor.

 

YOLDAKİ TÜMSEKLERİ ALGILIYOR

Konfor boyutunu da üst seviyelere taşıyan yeni S-Serisi, dünyanın yol üzerindeki tümsekleri algılayabilen ilk aracı. “Road Surface Scan”, yol yüzeyi tarayıcısı bir stereo kamera aracılığıyla yoldaki engebeleri algıladığında, “Magic Body Control” gövde kontrol sistemi bu yeni durumla başa çıkmak için süspansiyonu anında ayarlıyor. Bu yenilikçi süspansiyon sistemi, sekiz-silindirli modellerde opsiyonel olarak mevcut. 

 

10 HOPARLÖRLÜ BURMASTER SES SİSTEMİ, GOOGLEMAPS 

Yeni Mercedes-Benz S-Serisi’nde, 10 hoparlörlü standart ses sistemine alternatif olarak, en son teknoloji ses uzmanı Burmester ile birlikte geliştirilen iki adet yüksek kaliteli ses sistemi mevcut: Burmester®  Surround ses sistemi ve Burmester®  son teknoloji 3DSurround ses sistemi. 

İçeriğin interaktif olarak sunulması navigasyon sisteminin öne çıkan yeni bir özelliği. Yeni navigasyon-eğlence işlevleri arasında, animasyonlu pusula, uçakta olduğu gibi yolcu için “Sürüş Gösterme” özelliği ve önde ve arkada Googlemaps ekranı bulunuyor. Trafik durumuna ilişkin bilgiler ince çizgiler şeklinde gösteriliyor. Yeni “Canlı Trafik Bilgi Servisi” ile, trafikle ilgili bilgiler gerçek zamanlı olarak aktarılıyor. 

 

KOLTUKLARI 'SICAK TAŞ MASAJI' TADINDA

Yeni S-Serisi’nde sunulan diğer ilklerden biri de; sıcak taş masajı prensibine sahip, aktif koltuk havalandırma sistemine dayalı “canlandırıcı” masaj özelliği. Mercedes-Benz’deki koltuk uzmanları, koltuk sırtlığında 14 ayrı şekilde kumanda edilen hava yastıklarıyla benzersiz bir masaj işlevi ve aynı zamanda entegre ısıtma işlevini geliştirdiler. İkisi ısıtmayı kullanan 6 masaj programı seçeneği mevcut. Bu özellik aynı zamanda arka koltuklarda da var. Şoför paketi ile beraber sunulan üst düzey koltuğun (geriye yatan koltuk) ön yolcu koltuğundan maksimum yatma açısı 37 dereceden 43,5 dereceye çıkarılmış, bu da lüks segmentteki en büyük yatma açısı anlamına geliyor. Geriye yatan koltukta, uzunluk ve açısı serbestçe ayarlanabilen bir baldır desteği de bulunuyor. 

 

KONFOR VE GÜVENLİK TEK ÇATI ALTINDA

10 yıl önce PRE-SAFE®  ile başlayıp DISTRONIC PLUS ile devam eden güvenlik teknolojisi, şimdi araç kullanımında yeni bir boyut getiriyor: konfor ve güvenlik tek çatı altında toplanıyor. Mercedes-Benz buna “Akıllı Sürüş” adını veriyor. Birçok yeni sistemin bir araya gelmesi S-Serisi’ni daha konforlu ve güvenli bir hale getiriyor. PRE-SAFE® özelliği, şehir trafiğinde çarpışmaları önlemeye, arkadaki trafiğin neden olduğu tehlikeli durumları ortadan kaldırmaya ve emniyet kemerlerinin sağladığı korumayı artırmaya yardımcı oluyor. PRE-SAFE® Freni, aynı zamanda yayaları algılayarak 50 km/s’e kadar olan hızlarda çarpışmaları önlemek için otomatik olarak frenleri harekete geçiriyor. PRE-SAFE® PLUS, olası arkadan çarpışma durumlarını algılayabiliyor ve dörtlü uyarı flaşörlerini çok sık yakıp söndürerek trafiği uyarıyor. Eğer çarpışma tehlikesi devam ediyorsa, sistem aynı zamanda sabit araç frenlerini uygulayabiliyor ve böylece darbenin etkisiyle öne doğru sarsılmayı azaltarak boyun yaralanmaları riskini en aza indiriyor.  PRE-SAFE® Impulse sürücü ve ön yolcunun, daha hızlı çarpışmanın erken bir safhasında emniyet kemerleri ile darbe yönünden uzağa çekilmelerini ve daha hızlı tepki vermelerini sağlıyor. Bu da, önden çarpışmalarda yaralanma riskini ve şiddetini önemli ölçüde azaltıyor. 

Destek sistemleri, sürücünün yükünü hafifleterek konforu artırmaktan, görsel, işitsel ve/veya dokunsal uyarı sinyalleri vermeye ve sürücünün tepkilerini hızlandırmaya kadar çok çeşitli avantajlar sunuyor. 

 

YENİ S SERİSİNDEKİ İŞLEVLERİ GELİŞTİRİLMİŞ YARDIMCI SİSTEMLER 

Direksiyon Yardımcısı ve start-stop fonksiyonu bulunan DISTRONIC PLUS; şerit koruma açısından sürücünün yükünü azaltıyor ve aynı zamanda sıkışık trafikte öndeki araçları otomatik olarak takip edebiliyor. 

İlk kez, stereo kamera sayesinde karşıdan gelen trafik yardımcısı bulunan “Fren Destek Sistemi BAS PLUS”, karşıdan gelen trafiği ve yayaları da algılayabiliyor ve sürücü tarafından uygulanan fren gücünü buna göre artırıyor. 

Eğer şerit işaretleri kesik çizgiler şeklindeyse, “Aktif Şerit Takip Yardımcısı”, yan şeridin özellikle karşı yönden gelen araçlar tarafından işgal edildiğini algılıyor ve tek taraftan fren uygulayarak aracın kazara şeridinden ayrılma riskini azaltıyor. 

“Uyarlanabilir Uzun Far Yardımcısı Plus”, ışık konisi içindeki diğer araçları gizleyerek trafikteki diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmadan uzun farların sürekli açık kalmasını sağlıyor. 

“Gece Görüş Yardımcısı Plus”, karanlık yerlerde aracın önünde beliren yaya veya hayvanların oluşturduğu potansiyel tehlikelere karşı, kilometre saatini otomatik olarak kristal netliğinde gece görüşüne dönüştürerek ve tehlike kaynaklarını belirginleştirerek sürücüyü uyarabiliyor. Spot lamba özelliği ise yolun ilerisinde algılanan yayalara ışık tutarak ekstra güvenlik sağlıyor. Bu, aynı zamanda yolun kenarındaki yayayı uyarırken sürücünün dikkatini tehlikenin kaynağına çekiyor. 

“Konsantrasyon kaybı yardımcısı” uzun mesafelerde sürücünün son mola verme zamanını ve yorgunluk düzeyini tespit ederek sürücüyü zinde ve uyanık kalmaya karşı uyarıyor. Ayrıca, sistemde ayarlanabilir hassasiyet seviyesi de mevcut, ayrıca bir uyarı geldiğinde, COMAND navigasyon sisteminde en yakın servis alanlarını gösteriyor. 

İyi bir görüşü garanti eden diğer bir unsur da MAGIC VISION CONTROL sistemi. Sistem, normalde klasik ön cam silecek sistemlerinde sürücünün görüş alanını engelleyen su sıçramalarını ortadan kaldırarak ön camı temizliyor. 

Yeni S-Serisi’nin ilk yılında, biri benzinli diğeri dizel olmak üzere iki hibrit motor modeli de mevcut: S 400 HYBRID, S 500, S 350 BlueTEC ve S 300 BlueTEC HYBRID. Euro-6 emisyon standartlarına uygun olan tüm motorlar, verimlilik konusunda sınıfının lideri konumunda ve daha önceki model serilerine göre yüzde 20’ye kadar daha düşük yakıt tüketimi sağlıyor. S-Serisi öyle verimli ki, son on yıl içerisinde Mercedes-Benz, “Verimli Teknoloji”yi hayata geçirerek, 150kW motor gücü sınıfındaki araçların yakıt tüketimini 100 km’de 4,4 litre gibi bir değerle neredeyse yarıya indirdi. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz