Yeni Mercedes-Benz Vito Türkiye’de satışa çıktı! Fiyatı özellikleri

 

Mercedes-Benz'in hafif ticari araç segmentindeki en iddialı iki modelinden biri olan Vito, yeni haliyle Türkiye'de de satışa çıktı.

 

Mercedes-Benz-Türk adına yapılan açıklamada yeni Vito'nun 9 koltuklu, yolcu taşımaya uygun versiyonu da bulunuyor. Bu aracın en önemli özelliği ticari araç ruhsatıyla kullanılabilmesi.

 

Yakıt ekonomisi ve Mercedes kalitesiyle segmentinin en iddialı markalarından olmak isteyen yeni Mercedes-Benz Vito, 75.900 TL’den başlayan fiyatlarıyla da iddialı.

 

Yeni Vito, 5,7 lt’ye kadar düşen yakıt tüketimi de vaat eden yeni nesil motorlarnıda artık 1.6 lt hacme de yer veriyor.

 

Yeni Vito, 9 kişilik aile aracı Tourer ve Select’in yanı sıra hem iş hem aile kullanımı için Mixto ve Kombi ile sadece yük taşımacılığı için sunulan Panelvan araçları ile ürün yelpazesini genişletti.

 

24 Aralık 2014 tarihinden itibaren Türkiye genelindeki tüm Mercedes-Benz Türk yetkili bayilerinde satışa sunulan yeni Vito’lardan Mixto 75.900 TL, Tourer 82.930 TL’den başlayan fiyatlardan etiketlendi.

 

 

Yeni Vito’nun motor ve şanzıman seçenekleri

 

Yeni Vito  ilk kez önden çekiş ve arkadan itiş olmak üzere kullanım alanlarına uygun şekilde müşterilerin seçme fırsatının olacağı iki farklı seçenekle pazara sunuluyor. 

 

Vito Tourer Base, Base Plus ve Vito Mixto & Kombi araçlarında 84 kW/114 Bg güç üreten,111 CDI motor tipi standart olarak bulunuyor. 

 

Yeni 1,6 lt hacimli motor tipi, 114 Bg motor gücüne sahip olup 270 Nm tork üretiyor. Ayrıca 6 ileri manuel şanzıman ve 1,6 lt motora sahip araçlar önden çekişli olarak sunuluyor.  

 

Vito Tourer Pro seçeneğinde 136 Bg  güç üreten 114 CDI, Pro Plus seçeneğinde 163 Bg güç üreten 116 CDI ve Vito Select seçeneğinde 190 Bg güç üreten 119 BlueTEC motor tipi standart olarak yer alyor. .

4 silindirli 2.143 lt hacimli motorlu araçların ise arkadan itişli olarak 136,163 ve190 Bg olmak üzere 3 farklı güç kademesi seçeneği bulunuyor.

 

163 ve 190 Bg motor gücüne sahip Vito'larda  7 ileri 7G-Tronic Plus otomatik şanzıman standart ekipman listesinde. Yeni 7 ileri şanzıman önceki nesil şanzıman tipine göre daha yumuşak ve seri vites geçişleri sunarken, Eco Start/Stop özelliğiyle de daha az yakıt tüketimi vaat ediyor.

 

STANDARTLARI YÜKSELTTİ

 

Yeni Vito Tourer ve Select versiyonların standart ekipmanlar listesinde BlueTooth özellikli USB ve SD kart bağlantısına sahip radyo telematik sistemleri, krom uygulamalı ve deri kaplamalı multifonksiyonel direksiyon simidi ve vites topuzu, elektromekanik servo direksiyon, hız sabitleyici, ön-arka halı kaplama ve ray sistemine sahip katlanabilen, sökülebilen ve yüz yüze bakar konuma getirilebilen lüks yolcu koltukları yer alıyor.

Aracın yük durumunu hesap ederek savrulmasını önleyen 9. nesil ADAPTIVE ESP®, frenleme sırasında aracın tekerleklerinin kilitlenmesini önleyen ABS, aracın patinaj yapmasını engelleyen ASR, acil durumlarda fren kuvvetini artıran BAS, frenleme esnasında tekerleklere eşit fren basıncı uygulayan EBD, yokuşta kalkış desteği gibi önemli güvenlik donanımları da standart listesinde.

Standart güvenlik donanımları arasına farklılık yaratan diğer ekipmanlar ise şunları:

 

Rüzgar Savrulma Asistanı”, özellikle viyadük geçişleri sırasında ve kuvvetli çapraz rüzgarların etkili olduğu bölgelerde otomatik olarak devreye girerek aracın yol çizgisinde kalmasını sağlıyor.

 

Yorgunluk Asistanı”, çesitli parametreler yardımıyla sürücünün yorgunluk durumunu tespit ederek sürücüyü mola vermesi için uyarıyor.

 

Çarpışma Önleme Asistanı”,  yeni Vito Tourer modelinde standart olarak sunuluyor. Sistem, aracın ön tarafında bulunan radar sistemi sayesinde öndeki araç ile mesafeyi sürekli olarak denetleyerek bu mesafenin kritik seviyede azalması durumunda sürücüyü sesli ve görsel olarak uyarıyor.

 

 

Aktif park asistanı ve geri görüş kamerası, opsiyonel olarak sunuluyor. Bu sistemler sayesinde, araç en dar park alanlarında bile kendi kendini park edebiliyor.

 

Kör Nokta Asistanı, aracın kör noktasında araç bulunması halinde sürücüyü ikaz ediyor.

 

Şerit Takip Asistanı, yine opsiyonel olarak sunuluyor ve aracın şeridinden çıkması halinde sürücüyü uyarıyor.

 

LED akıllı aydınlatma sistemi ise hava ve trafik durumuna göre far ayarını otomatik yapan diğer bir opsiyonel donanım olarak sunuluyor.

 

Mercedes Vito, bu yılın ilk 10 ayında 568 adetlik satış yapmıştı.

 

 

 

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here