Yeni Mazda3 1.5 lt benzinli motorla geliyor

Mazda, Skyactiv teknolojili modellerine bir yenisini daha ekledi. Japon markanın geçen yıl başlayan teknolojik çıkışının ikinci yılında kompakt sınıftaki temsilcisi Mazda3 de tamamen yenilendi.

Avrupa'da 29 Eylül tarihi itibariyle 18.500 eurodan başlayan fiyatlar ve 100 bg gücündeki 1.5 litre benzinli, 120-165 beygir güç aralığında 2.0 lt benzinli üç motor ve 2.2 litrelik dizel motor seçenekleriyle satışa çıkmaya hazır olan yeni nesil Mazda3, Türkiye'ye 6 ay sonra gelecek.

Türkiye'de 120 beygirgücündeki 1.5 litrelik benzinli motorla satışa çıkacak olan yeni otomobilin 1.5 litrelik dizel motorlu versiyonu da önümüzdeki yılın sonlarında üretilmeye başlanacak ama yollara asıl çıkışını 2015 yılında gerçekleştirecek.

Mazda' üretim ve satışlarında önemli paya sahip Mazda3'ün Türkiye'deki satışı için planlanan tarih 2014 yılı ilkbaharı.

50 bin liranın altından başlayacak fiyatıyla rekabete katılacak yeni Mazda3'ün İspanya'da yapılan test sürüşünde konuştuğumuz Türkiye Genel Müdürü Nurkan Yurdakul, satış planları hakkında bilgi vererek, şunları söyledi:

"Yeni Mazda3 en yüksek sıkıştırma oranına sahip, yüksek teknolojili, düşük yakıt tüketimli motor seçenekleriyle yoluna devam ediyor. İçinde ve dışında tamamen yenilenen, yepyeni otomobilin Türkiye'ye gelişi elimizdeki stokların bitmesine paralel gerçekleşecek. Yeni otomobilden 2014 yılında 750 adet civarı satış hedefliyoruz. 2.0 litre versiyonu getirmeyeceğiz veya isteyen olursa sipariş üzerine getireceğiz."

2016 yılına kadar ürün gamının yüzde 80'ini skyactiv teknolojisine dönüştüreceklerini söyleyen Mazda Avrupa Başkanı Jeffrey Gayton, bugüne kadar 3.6 milyon adetten fazla satan Mazda3 Serisi'nin yepyeni bir iç mekan kavramı sunduğunu, yeni bir connect sistem ile internet içeriği sağladığına değindi.

 

Yeni mazda3 eskisine göre 70 kg hafiflemiş, aracın titreşimi de yüzde 30 azaltılmış. 14/1 sıkıştırma oranının yakalandığı yeni motor ile yakıt tasarrufu sağlanmış, tüketim yüzde 24 düşürülmüş.

Japon şirket 4 ay önce piyasaya çıkardığı yeni 6 serisinde başlattığı i-eloop fren enerjisi yenileme sistemini 3 serisi'ne de uyguladı. 2.0 lt ve üzeri motorlu araçlarda sunacak. Bu sistem ile de araçta yüzde 10 yakıt tasarufuna katık olacağı belirtiliyor.

Mazda connect adlı sistem ise 7 inçlik ekran ile yeni bir bağlantı sistemini de sunuyor. Orta donanım seviyesinden itibaren sunulacak sistem, cep telefonu üzerinden internete bağlanabilmeyi sağlıyor.

Telefon görüşmelerinin de yapılabildiği sistem google, Twitter gibi sosyal medyalara da bağlanılabilecek.

İnternet radyosunun da dinlenebilmesine imkan veren sistem, aracın navigasyon sistemini de barındıracak.

 

Sürüş izlenimi

Aracı ispanya'nın barcelona kenti civarında kullandık. 90 beygir gücündeki 1.5 litre motorlu araç, gücündeki eksikliği hissettiriyor.

120 beygir gücündeki motor ise her ne kadar test araçları arasında sunulmuyor sa da daha iyi bir performans vereceğini el yordamıyla işaret etti.

A sütünları 10 cm geriye alınan yeni Mazda3 artık daha kesintisiz bir gürüş açısını sürücü ve ön yolcuya sunmaya başlamış.

2.0 litre 120 beygir kombinasyonla kullandığmız Mazda3, iç ve dışında yakaladığı dinamizm ve çekiciliği performans ile devam ettiriceği işaretini veriyor.

Aracın dışında yakalanan dinamizm, içeride de devam ediyor. Kokpit, üst sınıf kalite algısına sahip. Üstte yer alan 7" WVGA ekrana, vites kolunun hemen arkasındaki çevirmeli düğme ve çevresindeki dokunmatik tuşlar üzerinden kumanda ediliyor.

Bu tdüğme ve tuşları kullanmak, ekranın gözü yoyldan almadan izlenebilecek seviyeye konmasıyla pratik bir bütünlük sağlıyor.

Yeni 3 Serisinin bir diğer özelliği olan ve hız göstergesinin izlenebildiği head up display ise daha önce BMW ve PEugeot'nun bazı modellerinde de kullanılan, uçaklardan alınma bir teknoolji. Sürüş sırasında kadranda detay aramak yerine, gözü yoldan almadan belli bilgilere ulaşmaya imkan veriyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz