Yeni kozu otomatik Baleno

Simurg ya da Anka Kuşu olarak bilinir. Zümrüdü Anka dendiği de olur.

Küllerinden yeniden doğduğu söylenir. Bir eski İran kitabesinde 1700 yıl yaşadığı ve bun nedenle de ölümsüz sayıldığı, Bilgi Ağacı’nın da onun yuvası olduğu geçer. Aynı efsaneye göre bu kuş o kadar uzun yaşar ki, ömründe üç kez dünya yok olup, yeniden yeşermiştir.

“Simurg uçuşa kalktığında, bilgi ağacının yaprakları titrer, her bitkinin tohumlarının dökülmesine neden olurmuş. Bu tohumlar dünyanın dört bir tarafına saçılır, gelmiş geçmiş her bitki çeşidinin kök almasını sağlar ve böylece de (bu bitkiler yoluyla) insanoğlunun tüm hastalıklarını tedavi ederler. Simurg’un tüylerinin bakır renginde olduğu söylenmiştir. Her ne kadar başlarda bir köpek-kuş olarak tasvir edilse de, daha sonraları sıklıkla bir insan veya köpeğin başıyla gösterilmiştir. Onun iyilik sever bir doğası olduğu ve kanatlarının bir dokunuşunun her türlü hastalık veya yarayı tedavi edeceğine inanılırdı.”
İşte son 5 yılını adeta yok oluş, küle dönüşle geçiren Suzuki, Doğuş Grubu ile başlayan satış öyküsünün, “tamamına erdirilemeyip” de yeni partner Doğan Grubu ile evliliğe yürümesinin ardından nihayet düzlüğe çıktı.

Suzuki markasının binlerce sevdalısı, eski Suzuki sahipleri, bir kaç yıl içinde 35’e yükselecek yeni bayilik ağıyla yüzlerin güleceği yepyeni bir döneme giriyor.

Yeni dönemindeki ilk önemli atağını bu yıl gerçekleştiren Suzuki Türkiye, bir yandan deneyimli Genel Müdürü Ümit Karaaslan, bir yandan da yeni modelleriyle gözünü 10 bin adetlik 5 haneli rakamlara çevirdi.
Suzuki Türkiye’nin yeniden canlanma öyküsünü Baleno’nun anlamıyla başlatan Suzuki Türkiye Genel Müdürü Ümit Karaarslan, “Baleno Doğan Güneş anlamına geliyor. Günün ilk güneş ışığı demek. Baleno ile ve ana modelimiz Vitara ile büyümemizde 3500 adetli bir yılı geride bırakacağız” tanımlamasını yapıyor.2015 gibi Türkiye otomotiv tarihinin en çok satış yapılan yılında 200 adeti bulmayan adetleriyle adeta sönen bir ateş görüntüsü veren marka, bu yıl itibariyle yeniden doğuyor.

 

İşte Yeni Suzuki Baleno

Önce BYD Otomotiv’in patronu Osman Boyner tarafından devralınan, ardından Doğan Grubu’na geçen Suzuki Türkiye distribütörlüğü, markanın uzun yaşamının yeniden doğuşlarından birine işaret ediyor.

Türkiye’deki ilk ithal otomobil markalarından olan ve bizzat zamanın Başbakanı Turgut Özal tarafından lanse edilen Japon marka, iniş çıkışlı yoculuklarının ardından yeniden gözünü 5 haneli satış rakamlarına çevirdi.

2,5 yıl içinde yıllık 10 bin adetlik satış rakamlarına ulaşacaklarını söyleyen Genel Müdür Karaarslan, “Suzuki , yeniden eski yerine ve bunun da üzerindeki konumuna getirmeye çalışıyoruz. İlk planda 10 bin adetlik satışa göre müşteri ilişkileri ve satış sonrası yapımızı oluşturuyoruz. 2,5 yılda bu noktaya geleceğimizi planladık. Bu yıl 3500 adetlik bir rakamı yakalarız. Üzerine de çıkabiliriz. Bu da bildiğim kadarıyla Suzuki’nin Türkiye’deki en yüksek satış rekoru olacak.”

 

VITARA EFSANESİ YENİDEN TÜRKİYE’DE

 

Bu yıl otomotiv pazarının bir miktar düşebileceğini ama bunun gerileme olarak ele alınmaması gerektiğini dile getiren Karaarslan, Suzuki Türkiye ekibi olarak artık daha fazla sahada olacaklarını, müşterinin yanında bulunacaklarını söyledi.

Baleno modelinin bu yıl itibariyle 500 adetlik bir satış adetine ulaşmasını beklediklerini,ş asıl kozlarının Vitara modeli olduğunu açıklayan Genel Müdür, 10 binlik satışlarının içinde Vitara ve Jimny modellerinin yüzde 60-70 arasında bir paya sahip olacağını, Swift, Baleno modelleriyle yüzde 30-35’lik satış yapacaklarını bildirdi.

 

 

En küçük dev SUV Jimny geri döndü

 

 

SX-Cross gibi modellerinin ithalatını durdurduklarını söyleyen Karaarslan, “Hafif ticari araca da ihtiyaç var. ama Japonya dışında bu tür araçlar Avrupa spektlerine uygun değil. Uygun araç geliştirilirse Suzuki ticari araçlarını da getirebileceklerini ifade etti.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz