Yeni Kia Sportage 5. nesil temmuzda tanıtılacak

Kia Sportage 5. nesil

KIA’nın en önemli modeli Sportage 28 yıldır yollarda. Ve ilk kez yeni Kia Sportage 5. nesil için Avrupa’ya özel bir versiyon üreteceğini açıkladı. Otomobil üreticisi yaptığı açıklamada, beşinci nesil Sportage’ın Temmuz ayında Kore’de tanıtılacağını ve Avrupa versiyonunun Eylül ayında ortaya. çıkacağını bildirdi.

JATO Dynamics’in verilerine göre Sportage, 2021 yılı ilk 4 ayında 29.295 adet satışla, Kia’nın Avrupa’da en çok satan modeli oldu.

Yenilenen iddialı SUV, Kia’nın “doğanın mükemmelliği ve sadeliğinden” ilham aldığını söylediği yeni Opposites United tasarım diliyle geliştiriliyor.

Kia Sportage 5th jenerasion
Yeni Sportage yan görünümü bu resimle tarif ediliyor.

Sportage’ın yeni siyah ızgarası, otomobil üreticisinin kendine özgü ‘Tiger Nose’ (Kaplan burun) ön ızgarasının aracın önünün tamanını kaplayacağı ve bugüne kadar yapılan en büyük kaplan burun olması bekleniyor.

Kia, yeni Sportage’ı “kaslı bir dış görünüme ve yenilikçi bir iç mekana” sahip olacak şekilde hayal ettiriyor.

Henüz yeni Sportage modelinde görev alacak motor vb detaylar açıklanmadı. Bunun için biraz daha beklemek gerekiyor.

Kia Sportage 5th jenerasion
Kia Sportage 5. nesil ilk tasarımlarda kaslı omuzlar dikkat çekiyor.

Yeni Kia Sportage 5. nesil detayları

Marka, yaptığı açıklamada yeni aracı  tarif ederken, “arkada, aracın “kaslı omuz hatları, yeni Kia logosunu ve Sportage amblemini çevreleyen ince gündüz farlarını karşılamak için hafifçe aşağı iniyor” diyor. Bir LED ışık çubuğu gibi görünen şey, arka lambalar arasında arabanın genişliğine işaret ediyor.

Kia Sportage 5th jenerasion
Yeni Sporatge’ın kokpitinde connectivitede çağ atlayacak şeni bir teknoloji kullanılacak.

Yeni Kia Sportage 5. nesil kokpit

İç tasarım taslaklarından biri yontulmuş kavisli bir ekranı gösteriyor. Koreli otomotiv üreticisi aracın segmentinde “yeni bir teknolojik basamak” olacağını iddia ettiği bağlantı teknolojisinin bu kavisli ekranda hayat bulacağını söylüyor.

Kia Baştasarımcısı Karim Habib yaptığı açıklamada, “Yeni Sportage ile sadece bir adım ileri gitmek değil, SUV sınıfında tamamen farklı bir seviyeye geçmek istedik” dedi.

Kia Sportage küresel pazarlardan farklı olarak Avrupa için özel denebilecek nelere sahip olacak, henüz bu sorunun tam yanıtı ortaya çıkmadı. Kia, şimdilik sadece önümüzdeki birkaç hafta içinde Avrupa versiyonu için olanlar da dahil olmak üzere tasarım özellikleri hakkında daha fazla ayrıntı açıklayacağını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz