Yeni Fiesta adım adım gelecek, Vignale ile sükse yapacak

Ford, küçük segmentteki başarılı temsilcisi Fiesta’nın 8. neslini Türkiye yollarına çıkardı. Eylül sonu itibariyle ülkemizde 64 bin 500 TL’den başlayan fiyatlar ve Trend ve Titanium donanım paketleriyle satılmaya başlanan yeni Fiesta sahibi olmak için de beklemek gerekiyor.

Çünkü yıllık 6 bin adetlik satış hedefiyle yola çıkan Ford Otosan, bu yılın son üç ayında ancak ayda 500 araç tedarik edip, teslim edebilecek. Ford seneye devreye alacağı Active ve Vignale seçenekleriyle yeni bir kesimi daha müşteri kitlesi içine katacak.

Yeni Ford Fiesta

1972 yılında ilk geliştirme çalışmaları başlayıp, ilk kez 1976 yılında yollara çıkan Ford Fiesta 8. kez yenilendi. 64 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla satışına başlanan yeni Fiesta’da ilk teslimatlar ekim ayı başı itibariyle başlıyor.

Yıl sonuna kadar aylık 500 adetlik ürün tedariği ve satışı ile yol alacak olan Fiesta’nın 2018 yılı satış hedefi ise 6 bin. Bu rakam Ford Türkiye için yeterli görülmüyor. Segment liderliğine oynayan Fiesta ile yıllık 10 bin adetlik satış göze kestiriliyor.

Bu yıl 1500 adet civarında ürün temin edebileceklerini bu yüzden rakam dile getirmediklerini söyleyen Ford Otosan Satış ve Pazarlama ve SSH Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yücetürk ile Bodrum’da yapılan yeni Ford Fiesta test sürüşlerinde konuştuk.

Ford Otosan Pazarlama, Satış ve Satış Sonrası Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yücetürk

Türkiye’de kompakt sınıftan sonra en büyük satışın Fiesta’nın da yer aldığı B segmentinde gerçekleştiğini hatırlatan Yücetürk, şunları söyledi:

“En çok otomobil satılan ikinci büyük sınıf B sınıfı. Geçen yıl 175 bin adete yakın araç satıldı. Fiesta ile bu segmentte zirveye oynuyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren devreye girecek yeni Fiesta versiyonlarıyla gücümüzü artıracağız.”

B segmenti araç satışları, toplam pazarın ikinci büyük dilimini oluşturuyor.

Yeni Focus ve Ecosport ne zaman geliyor?

Fiesta’nın Ford için Focus’tan sonra ikinci lokomotif olduğunu ama bunu Kuga modeline kaptırmaya da başladığına değinen Yücetürk, önümüzdeki yıl Fiesta’nın yeni versiyonlarına ek olarak yeni küçük crossover modelleri Ecosport ve Focus’un yenilenerek, Türkiye’ye getirileceğini açıkladı.

Yeni Ford Ecosport, Romanya’da üretilecek, Karadeniz üzerinden 2018 yılında Türkiye’ye gelecek.

Yeni Fiesta adım adım pazara girecek

Yeni Fiesta’nın tüm versiyonlarıyla Türkiye pazarında yer alması 2018 yılının mayıs ayını bulacak.

Eylül ayı sonu itibariyle Trend ve Titanium danınım seçenekleri ile ithal edilmeye başlayan Fiesta, ekim ayında ST Line ve lüks versiyonu Vignale seçenekleriyle de Türkiye’ye gelmeye başlayacak.

Önümüzdeki yılın nisan ayında ise modelin yeni versiyonu Active ithal edilmeye başlayacak.
Fiesta’nın ST versiyonu içinse mayıs ayını beklemek gerekecek.

Hangi Ford Fiesta ne zaman Türkiye’de satışa çıkacak?

 

Bu kadar çok seçeneğinin sunulduğu v e sunulacağı tek model olma iddiasındaki Fiesta, geniş seçenek yelpazesiyle de tüketicilerin beğenilerine hitap etmek istiyor.

Yeni Fiesta’da kullanılacak motor ve şanzıman kombinasyonları neler?

Yeni Fiesta’nın motor ailesi de düzenlendi. Fiesta 1 litrelik Ecoboost 100 ps’lik motorla kombine 6 ileri otomatik şanzıman seçeneğini sunan bir üst versiyonu tüm donanım seçenekleriyle satışta bulunduracak.

Baz Fiesta ise 85 ps gücündeki benzinli 1.1 L motorla yola çıkacak. Bu Fiesta’da sadece 5 ileri manuel şanzıman görevde olacak. Bu versiyon Trend ve Titanium donanım paketleriyle satılacak. Bu versiyonda Ford yüzde 18 gibi ciddi bir oranda yakıt ekonomisi sağlayacak düzeltmeye gittiğini açıkladı.

Yeni Ford Fiesta motor-şanzıman kombinasyonları

Fiesta’da dizel motor arayanlara da 85 ps gücündeki 1.5 Litrelik TDCI motor seçeneği sunuluyor. 6 ileri manuel şanzımanlı bu Fiesta, sadece Trend ve Titanium donanım paketleriyle satın alınabilecek.

Benzinli, benzinli otomatik ve dizel manuel motor ve şanzıman seçeneklerinin B -HB segmentinin yüzde 86’sına hitap ettiğini belirten Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yücetürk, “Bu şekliyle pazarın çok büyük bölümüne hitap eden bir Fiesta sunuyoruz. Ürünün dizel-otomatik olması fazla büyüklük getirmeyecek.” bilgisini verdi.
Filo pazarında Fiesta ile bulunmak istediklerini söyleyen Yücetürk, “Ford olarak bizim filo payımız genelde yüzde 40’larda. BUrada olmaya devam edeceğiz. Filo oranımızdan da memnunuz. Fiesta da filo modellerimiz arasında bulunacak.

Yeni Ford Fiesta fiyatları

Yeni Fiesta bazı versiyonlarında eski nesile göre 4 bin liraya varan ucuzluklar gibi sihirlere sahip.
Genelde 64.500, 74.500 ve 84.500 TL gibi üç donanım seviyesine üç fiyat seviyesi belirlenmiş.
İşte güncel Fiesta fiyatları

Ford Fiesta fiyatları-Ekim 2017

 

Yeni Ford Fiesta SÜRÜŞ İZLENİMİ

Yeni Ford Fiesta’yı yaz tatilinin sona erdiği Bodrum yollarında test ettim. Yeni Fiesta’nın artık tamamen yeni bir otomobil olduğunu söyleyebilirim. Gerek iç mekanı gerekse bunu tamamlayan teknolojileri otomobili B segmentinin biraz daha üzerine konumlandırmaya uygun.

Fiesta, bugüne kadarki ölçü ve değerlerinin üzerine çıkmış. Malzeme kalitesi, işçilik, kalite algısı, kumanda tuşlarının ergonomisi, yol tutuşu, motor seçenekleri, donanım paketleri, yol tutuş, araç içi sessizlik, arka koltuk diz mesafesi gibi belli başlı kriterlerde segmentinin üzerinde değerlere imza atıyor.

Kokpitte artık küçük bir otomobilin sıradan kokpitinde değil de akıllı telefonunuzla entegre edeceğiniz iri ve iyi bir ekrana sahip büyümüş ve ferahlamış iç mekana sahip bir otomobille karşı karşıya kaldık.

Ford yeni Fiesta’ya tasarlarken, kullanıcılarının teknolojik yaklaşımlarını hesaba katmış. Apple Car Play ve Android Car Play gibi (Türkiye’de devrede değil) ara yüzlerle akıllı telefonların uygulamalarından yararlanma kapısını araç donanımına dahil etmiş.

Böylece navigasyon başta olmak üzere müzik kaynağı ve radyo gibi ihtiyaçlarınızı da internet bağlantılı akıllı telefonunuzdan yapabiliyorsunuz.

Bu arada aracın üst donanımlarında Bang and Olufsen işbirliğinin 9 hoparlörlü gelişmiş ses sistemini unutmamak gerekiyor.

Daha önce Sony ile yaptığı ses sistemi çalışmasını Bang and Olufsen’e kaydıran Ford, yeni Fiesta ile ilk sınavından başarıyla çıktığı bir işbirliğini de ilan ediyor. Bu ses sistemi pas geçilmez.

Fiesta’daki yenilikler ne dersek:

Yüzde 8 daha kısa fren mesafesi ile güçlendirilen frenaj değişimin görünmeyen kısımlarından.

Yine virajlarda yüzde 10 daha iyi tutunma da yeni Fiesta‘nın yenilikleri arasında.

Buna geliştirilmiş elektronik tork kontrolü sistemi de eklendiğinde yol tutuştaki iyileştirmeler daha da dikkat çekici hale geliyor.

Süspansiyonlardaki iyileştirmeler de sisteme entegre edildiğinde yol tutuş güçlendirilirken, yolcu konforu da ihmal edilmemiş oluyor.

Fiyatlandırmada da bugüne kadarki yüksek fiyat “geleneğinden” kopan Ford Otosan, daha rekabetçi bir fiyat açıklamış durumda.

Aldığım geri dönüşlere göre de bayilerde yeni Fiesta hareketliliği yaşanıyor. Ürün tedariğinde sıkıntı yaşayan bayiler ekim ayındaki ilk 500 adetlik partiyi bekliyor.

Ford yönetimi yeni Fiesta’yı bayilerine de tanıtmış. Bayilerden büyük ilgi gören yeni Fiesta için satış hedefleri de 10 bin adetlere çıkarılmış.

Önümüzdeki aylarda yenilenecek VW Polo, Honda Jazz gibi segmentin yeni oyuncularının karşısında şimdiden rekabetçi bir Ford var. i20, Clio ve Corsa gibi segmentin iyi oyuncuları bu kez zorlanacak gibi duruyor.

Yeni Fiesta’yı Bodrum’da test ettim.

 

BU arada şunu son not olarak belirteyim, yeni Fiesta’nın Vignale donanım seçeneğinin iç mekan tasarımı Ford Avrupa bünyesinde Köln’de bulunan tasarım merkezinde görev yapan Türk dizayner Şerife Çelebi imzasını taşıyor.

Ford’un Avrupa Tasarım Merkezi Müdürü Murat Güler de yeni Fiesta’nın geliştirme sürecini yöneten isim olarak biliniyor.

Ford Fiestanızın nasıl bir tarihsel süreçten geçtiğini merak ediyor musunuz?

Ford Fiesta’nın 41 yıllık tarihi

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz