Yeni Ford Cargo 1846T 7 kardeşe kafa tutacak

 

Otosan, Ford’u 8’inci kardeş yaptı.. 

Ağır kamyonda dünyada '7 kız kardeş' (7 sisters) olarak bilinen markalara  Ford da eklendi. 16 ve ton üzeri ağır kamyonda global satış başarılarıyla bilinen Mercedes, MAN, Scania, Renault, Volvo, DAF ve Iveco’nun arasında artık “Cargo 1846T ” ile  Ford da rekabet edecek.  “One Ford” (Tek Ford) stratejisini ağır kamyonda da uygulayan İnönü tesislerindeki  Türk mühendisleri Brezilya’daki  Ford fabrikasında da Latin Amerika pazarı için imal edilecek  yeni çekiciyi üretim bandından indirdiler. Böylece yaklaşık 53 yılda Türkiye’de 180 bin kamyon üretip satan  Otosan Grubu ortağı  Ford’u uluslar arası ağır kamyon devleri arasına sokarak “8”inci kardeş ilan etti.

50 distribütör olacak

İnönü’ye  yapılan 75 milyon dolarlık ek yatırımla, tüm pazarların standartlarına uygun  geliştirilen yeni  Cargo 1846T çekici yurtiçi ya da uluslararası taşımacılık yapan firmalara yönelecek.  460 Bg/2100 Nm motor gücü ile sınıfındaki  en güçlü kamyonlar arasındaki araç 65 ülkeye ihraç edilecek. Brezilya’da  üretimi martta başlayacak  Cargo için Ford Otosan 16 ülkede distribütör atadı. Distribütör sayısını orta vadede 50’ye çıkaracak olan firma 2014 ve sonrasında yeni bir global kamyonu daha pazara sürecek. Otosan toplam 6500n Cargo üretecek. 

 

 

3 kıtada test 

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün  Ford’un ağır ticari araç ürün geliştirme ve tasarım merkezi konumunda olduklarını belirtti.  Yenigün 3 yılda geliştirdikleri çekiciyi Avrupa, Amerika ve Asya olmak üzere 3 kıtada, yol ve iklim şartları farklı  8 ülkede test ettiklerini vurguladı. One Ford’un ağır ticarideki yansımasını Ford ve Ford Otosan’ın eseri olarak dünya pazarlarına satacaklarını söyleyen Ford Otosan Genel Müdür Başyardımcısı Grant Belanger, “Ford markası, binek ve hafif ticari araçların yanı sıra artık ağır vasıta segmentinde de global pazarlarda rekabet edecek,” dedi.

Ford Otosan’ın yeni Cargo’su için  Avrupa’da 40 bin servis noktası ile anlaşıldı.

 

Kahraman Ford Cargo 1846T

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz