Yeni Corolla ne zaman satışa çıkacak ?

0

Türkiye yine ülkemizde üretilecek yeni nesil Corolla ile tanışmaya hazırlanıyor. Toyota Türkiye üst düzey yöneticilerinden aracı test edenlerle konuştum. Bana özellikle “bambaşka bir Corolla’dan bahsetmek gerektiğini söylediler. “Kendi malım diye söylemiyorum” da diyen yöneticiler, Toyota’nın bu defa eksiksiz ve gönül bağı kuralacak bir Corolla daha yaptığına dikkat çektiler.

Konuştuğum Toyota yöneticileri yeni Corolla’yı İspanya’da ve Sakarya’da fabrikada kullandıklarını belirttiler. İkisi de çok beğenmişler.

[yuzo_related]

Hibrit motorlusu da Ocak itibariyle bantlardan inmeye başlayacak olan yeni Toyota Corolla’nın Türkiye’de satışa çıkması ise yeni yıla rağmen bir süre daha alacak.

2019 Corolla kokpit, C-HR ile başlayan yenilikler dikkat çekiyor.

İşte yeni Corolla üretim takvimi:

Bu ay yani Ocak 2019 sonunda Sakarya’daki Toyota Türkiye Fabrikası yeni Corolla üretimine seri olarak start verecek. Bunun için bir de tören düzenlenecek. Halen deneme üretimleri yapılıyor.

Ardından yeni Corolla seri üretim başlayacak ve ilk olarak Türkiye4de satışa çıkacak. Zaten Corolla için bölgemizdeki en büyük pazar da Türkiye.

Türkiye’de şubat ayının ortasında satılmaya başlanacak. Aynı tarihlerde otomobilin uluslararası basın test sürüşleri de İspanya’da yapılacak.

Şubat ayında yapılacak uluslararası basın test sürüşlerinden ilk izlenimlerimizi okuyabilirsiniz .

Yeni Corolla Sedan şubatta satışa çıkacak

Dizel motor olmayacak

Yeni Toyota Corolla Sedan iki farklı motor seçeneğiyle üretilecek. 1.8 lt kendi kendini şarj eden hibrit motor seçeneği, 122 HP güç üretirken, günlük kullanımın yüzde 50’sine kadar tamamen elektrikli sıfır emisyonlu bir sürüşe imkan tanıyor.

132 hp’lik 1.6 lt benzinli motor seçeneğinde ise 6 ileri manuel şanzıman veya isteğe bağlı CVT otomatik şanzımanla kombine edilebiliyor.

Güncellenmiş özellikleriyle yeni Toyota Safety Sense teknolojisi standart olacak.

Türkiye’de ilk kez 1994 yılında 7. jenerasyonu üretilmişti. O tarihten bu yana bir nesil hariç hep Türkiye’de de üretildi.

Yeni Corolla’nın fiyatı ne olacak?

Öncelikle hemen belirtelim, net fiyatı belli değil. Ama özellikle Toyota’nın son kasa Corolla’yı Hurda indirimi dahil 78 bin liradan sattığı kasım ayı fiyatını rüyada bile göremezsiniz. Hatta normalinde bu fiyatın 50 bin TL bile üzerine çıkabilir. Yani 120 binler konuşulabilir. Toyota Türkiye 78 bin TL’lik kampanyalı fiyatı büyük “fedakarlıklarla” verebilmiş. Kârsız bir etiketmiş o fiyat. Son nesil olması, stokların bulunması ve ÖTV indirimi vs teşvikler bir araya gelince oluşturulmuş. Zaten kısa sürede tükenmiş ve bir buçuk ay Toyota Corolla alacaklara bu otomobil yok.

Toyota Türkiye CEO’su ali Haydar Bozkurt, “Bir buçuk ay rakiplerimiz satış yapsın. Biz talebi karşılama imkanına sahip değiliz. Stoklarımız boşaldı. ama yeni Corolla ile güçlü geliyoruz” dedi.

Türkiye’de üretiliyor 100 ülkeye gidiyor

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Toyota’nın Avrupa’daki en yüksek üretim hacmine sahip fabrikası. Yıllık 280 binlik üretim kapasitesi var. Neredeyse tamamını kullanıyor ve üretiminin yüzde 90’ını dünyanın 100 farklı ülkesine ihraç ediyor. Yeni Corolla da Sakarya’daki fabrika için önemli rol üstlenecek.

Corolla’nın 1990-2003 yılları arasındaki yıllık satış ortalaması 14 binli adetlerde iken; 2015 yılından itibaren 34 binli adetler seviyesine ulaşmıştı.

Fotoğraflarla yeni Corolla ‘yı görmek ve değerlendirmek isterseniz tıklayın:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here