Yeni Corolla fabrikayı da Toyota Türkiye’yi de ihya edecek

 

 

 

Toyota'nın 47 yıldır ürettiği Corolla'nın 11. nesli ABD ile eşzamanlı olarak dün İstanbul'da tanıtıldı. 1,2 milyonu geçen yıl olmak üzere bugüne kadar dünya çapında 40 milyon satılarak efsane haline gelen Corolla'nın önemli pazarları arasında Türkiye de yer alıyor. Sakarya fabrikasında ve 150 milyon Euro yatırımla üretime alınan yeni Corolla, Temmuz sonundan itibaren Türkiye'de pazara sunulacak. Yeni Corolla yıllık 120 binlik kapasitesi ile fabrikayı yeniden canlandırırken şirket iç pazarda da 50 bin adetlik satışa bu modelle birlikte ulaşacak. 16 Toyota fabrikasında üretilecek olan yeni Corolla, Sakarya fabrikasına aynı zamanda 870 yeni istihdam sağladı. 

     İlk kez İstanbul'da günyüzüne çıkan yeni Corolla'nın tanıtımına Toyota Avrupa Başkan Yardımcısı Michel Gardel de katıldı. Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO'su Ali Haydar Bozkurt, bir süredir beklenen yeni Corolla ile birlikte heyecanlandıklarını belirterek, "‘KeenLook' yani keskin bakış tasarım felsefesinin yansıtıldığı yeni modellerinin satışa sunulmasıyla Toyota güçlendi. Yeni Corolla Toyota'nın yükselen hedeflerinde anahtar rol oynayacak. Bu yılı 37-40 binlik satışla kapatacağız ama yeni Corolla'nın tam yıl satışta olacağı 2014'te 50 binlik satışa ulaşmış olacağız." ifadelerine yer verdi. 

 

 

 

     Yeni Corolla için yapılan yatırım tutarının 150 milyon Euro olduğunu aktaran Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdürü ve CEO'su Orhan Özer, bu yıl 60-65 bin adet yeni Corolla üreteceklerini gelecek yıl ise bu rakamın 110-120 bin olacağını kaydetti. Sakarya fabrikasında çalışan sayısının yeni model için alınan 870 kişi ile birlikte 3 bin 330'e ulaştığını kaydeden Özer, "Ayrıca 400 taşeron işçimiz var. Tüm yeni personel hızlı bir şekilde adapte oldu. Önemli bir heyecan var. İhracatımız önemli oranda artacak. Daha önce 30 ülkeye Türkiye'den ihracat yapıyorduk. Corolla ile birlikte bu rakam 52'ye çıkacak. Ancak Corolla'ya iç pazardan daha çok talep geleceği için daha önce üretimimizin yüzde 92'sini ihraç edrken şimdi bu oran yüzde 85 civarında kalacak." diye konuştu. 

     

Efsane Corolla'nın yenisi ABD ile eşzamanlı tanıtıldı

 

Yeni Corolla Toyota'nın yeni tasarım dilini en iyi yansıtan otomobillerden biri konumunda. Önceki modele göre boyu 8 santim uzayan, 4,62 metreye ulaşan yeni model arka koltuk oturma alanıyla sınıf lideri haline geldi. Bagaj kapasitesi ise 452 litreye çıkarıldı. İç tasarımı baştan sona yenilenen yeni Corolla'da dokunmatik multimedya ekrana bilgilendirme, eğlence ve navigasyon sistemleri yer alıyor. Sürücü diz hava yastığı dahil 7 hava yastığı bulunan yeni model 6 ileri manuel şanzımanlı 1,33 lt benzinli, CVT şanzıman seçeneğine sahip 1,6 Valvematic benzinli, 6 ileri manuel ya da 6 ileri multimode şanzıman seçeneği ile sunulan 1,4 D-4D dizel motorlarla yola çıkıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz