Yeni Clio 5, küçük Megane HB olacak

Clio 5 için geri sayım başladı.

Fransız Renault, en çok satılan modeli Clio üretiminde Bursa’nın rolünü artırmaya hazırlanıyor. Sektöre yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre, yıl sonunda gün yüzüne çıkması beklenen Clio V’le birlikte Fransa Flins’te bulunan Clio üretimi yüzde 6 seviyelerine inecek. Bu üretim transferiyle yeni Clio’nun ana üretim tesisi Bursa olacak. Renault’nun Slovenya fabrikası da Clio V üretecek.

Yeni Clio 5, 2018 sonunda tanıtılacak

Daha önce Sarkozy engel olmuştu

Hatırlanacağı gibi, Renault maliyetleri azaltmak için 2010 yılında Clio üretimini Fransa dışına taşımak istemişti. Ancak şirketin en büyük hissedarı olan Fransız hükümeti, dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin baskısıyla bu kararından vazgeçmişti. Şirket şimdi ise artan elektrikli otomobil üretimiyle bunu dengelemeyi deneyecek.

Avrupa ülkelerinde geçen yıl 325 bin Clio satıldı

Golf’ten sonra en çok satan ikinci model

Yeni Renault Clio ile  otonom sürüş özelliklerinin devreye alınması, benzinli motorla kombine elektrik motorlu hibrit versiyonunun ön plana çıkması bekleniyor. Otomotiv data toplama şirketi JATO Dynamics’e göre, Renault’nun geçen yıl Avrupa’da en çok satılan modeli 325 bin adet ile Clio modeli olmuştu.

Clio, 1990 yılındaki lansmanından bu yana dört nesilde yaklaşık 15 milyon adet tüketici tarafından tercih edildi. Ve geçen yıl Volkswagen Golf’ten sonra Avrupa’nın en çok satan ikinci otomobili haline geldi.

2012 yılında 300 milyon Euro’ya yakın yatırımla Bursa’da üretime alınıp iç pazardaki yüksek satışlarının yanısıra ihraç da edilen Clio 4’ün bu yıl sonunda Paris Otomobil Fuarı’nda ortaya çıkacak modeliyle ilgili yurtdışı kaynaklı bazı haber sitelerinde ilk görseller yayınlandı. Buna göre otomobilin temel çizgileri varlığını korurken Talisman ve Megane serisinde günyüzüne çıkan arka tasarım da dikkat çekici olacak.

Yeni Clio, bir nevi küçük Megane olacak. Araç hakkında konuşan Renault Türkiye yetkilileri araca çok güvendiklerini ve çok önemli bir atılımın başrol oyuncusu olacağını belirtiyorlar. Türkiye’de üretilen hibrit modeller arasına katılacak ikinci otomobil olmaya hazırlanan yeni nesil Clio, Renault dünyasının da Avrupa’daki en önemli modelerinden biri olmaya devam edecek.

Renault ile OYAK ortaklığında faaliyet gösteren Bursa tesisleri böylece Megane Sedan ve Clio üretiminde Renault’nun en önemli üretim üssü ünvanını yıllık 350 bin adetlik üretimle elde edecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz