Yeni Citroen C4 Cactus köklerinden esinlenmiş

Yeni Citroen C4 Cactus kamuflajlı testlerden geçip yeniden yola hazırlanıyor. Bu kez köklerinde (2008 model 3 kapı) bulunan Coupe tasarım ile SUV tasarım sanki birararaya getirilmiş. Tasarım olarak yeni Citroen C4 Cactus eski modelin geleneksel SUV şeklini terk ediyor, eğimli bir arka tavan çizgisine ve biraz daha uzun kaportaya sahip stil dikkat çekici. Ön tasarımda güncel modelin tarzı korunacak. Peki yeni Citroen C4 Cactus ne zaman yolda olacak?

Citroen C4 Cactus (2017-2020)

Citroen kompakt sınıfta Xsara ve ardından 2004 yılında sahneye çıkan C4 ile yer alıyordu. 2014 yılında ise C4 Cactus adıyla biraz da SUV havasında yola çıkmaya başladı.

Türkiye’de Citroen markası PSA bünyesine geçtikten sonra Cactus satıştan kalktı ama hali hazırda Avrupa’da C4 bazlı diğer modeller gibi bayide yer alıyor, fiyatları da 20 bin Euro civarında.

Kamuflajlı testlerde de görüldüğü gibi yeni kompakt SUV modelin; hem crossoverdan ilham alıyor, hem de C4 hatchback’in yerini alması bekleniyor. Yeni model, bir coupe-SUV dönüşerek,  PSA’nın benzinli, dizel ve tamamen elektrikli motorlarıyla büyük bir revizyondan geçecek.

Yeni C4 Cactus modelinin iptal edilen Cenevre Otomobil Fuarı’nda konsept olarak yılın sonunda ya da en geç 2021’in başlarında satışa çıkması bekleniyordu. Satış planı 2021 ilk aylarından itibaren gerçekleşecek.

Yeni C4 Cactus’ün tasarım olarak Volkswagen ID.4 SUV, Audi Q3 Sportback, BMW X2 gibi rakipleri olacak. Ocak ve Mart ayında yapılan iki ayrı kar testlerinde iki test aracının da dış tasarımları aynı neredeyse ama; birinde elektrikli diğerinde konvansiyonel motor var.

Yeni C4 Cactus’ün PSA’nın en son Peugeot 2008 modelinde kullanılan CMP platformunu kullanması bekleniyor. 1.2 litrelik üç silindirli benzinli, 1.5 litrelik dört silindirli dizel motorlar ve elektrikli model olarak 2008-e de bulunan 134 bhp motoru kullanması şaşırtıcı olmayacak.

Elektrikli C4 Cactus’ün Peugeot 2008-e de olan 50 kWh bataryalı, yaklaşık 200 mil menzil sunması hedefleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz