Yeni Auris için yeniden “Made in Turkey” şansı

Toyota Corolla'nın HB versiyonu Auris

Toyota yeni Auris’i bekleme odasına aldı

Tehlikeli şekilde araba kullanan birinin sağ koltuğunda, kasılmış bir halde hayalimizdeki frene basarmış gibi yaşayıp giderken…

Fırsatlar da kaçıp gidiyor haliyle.

Ya da kaçıp gidecek… Hem de çok kısa zaman içinde.

İngiltere’de Brexit otomotivcilerin uykusunu kaçırıyor. AB’den çıkma kararıyla birlikte otomotiv üreticilerinin de ‘acaba biz de İngiltere’den çıkalım mı çıkmayalım mı’ yönünde ‘fikir cimnastiği’ sürüyor.

Hele de Hard Brexit, yani İngiltere ile AB arasında ekonomik anlamda özel bir anlaşma olmayacağı görüşü ağırlık kazanmışken.

İngiliz hükümetinin ikna gücü şimdilik sadece Nissan üzerinde etkili olmuşa benziyor.

Şu aşamada kimse BMW’nin İngiltere dışına çıkarabileceğini açıkladığı elektrikli Mini’nin Türkiye’de üretilebileceği hayallerine kapılmıyor sanırım…

Ama hayallerimizin kapsama alanına takılabilecek başka bir proje var:
Toyota’nın yenileme planında yer alan Auris.

Bir dönem Toyota’nın Adapazarı fabrikasında üretilen, daha sonra üretimi İngiltere’ye kaydırılan Auris’in yenilenme işlemi bekleme odasına alındı.

Proje iptal değil ama şimdilik bekleyecek. Açıklamayı Toyota Europe Başkanlık görevini de yürütmüş olan Japon devin Yönetim Kurulu’ndan Didier Leroy yaptı.

Toyota’nın Burnastom fabrikasında halen Auris ve Avensis modelleri üretiliyor. 2018 yılında Auris’in yenilenmesi planları yapılıyordu. Toyota, İngiltere’nin AB’den çıkış müzakerelerinin hiçbir özel anlaşma olmadan gerçekleşeceği eğilimi ve yüzde 10 gümrük vergisi olasılığının artması nedeniyle yeni Auris projesini bekletme kararı aldı. Yeni Auris’le ilgili kararın geciktirilmesinin mevcut Auris’in ömrünü uzatıp uzatmayacağı yönünde bir öngörü yok, ancak bu da ihtimal dahilinde…

Toyota, İngilere’de ağırlıklı Auris olmak üzere geçen yıl 96 bin otomobil sattı. Tüm Avrupa genelinde ise geçen yıl toplam 130 bin civarında Auris satıldı.

Auris de tıpkı Corolla gibi Adapazarı’na dönebilir mi?

Yüzde 10 gümrük vergisi ihtimali bile yatırım bekletme sebebi olarak görülürken, ‘gümrük birliğini askıya alalım’ çağrılarının yapıldığı bir ortamda, Auris’i bekleme odasından çıkarıp Türkiye’ye getirebilecek siyasi bir taktik, teşvik, irade olsa şu anda keşke.

Ama maalesef…

Taktik maktik yok, bam bam bam…

 

500 hp’lik Porsche 911 GT3 ile 0-100 sadece 3.9 sn

Türkiye otomotiv üretimi coştu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz