Yeni Audi A3 yılda 7 bin satmak üzere geliyor

0

 

A3 ailesini yenileyen Audi, yeni modeli 1 Kasım'da satışa çıkarıyor. A3'ün asıl atağı ise 2013 Mart sonunda gelecek A3 Sportback ve yılın son aylarında gelecek sedan ile gerçekleşecek.

 

Lüks markalarının rekabetinde Audi'nin kozu yeni A3, 1 kasım'da Türkiye'de. Bu yılın son iki ayında 120 adetlik siparişle Türkiye yollarına çıkmaya hazırlanan yeni A3'un asıl kozları ise 2013 yılında geliyor.

Geçen yıl yakaladığı satış başarısının da etkisiyle Audi'nin Avrupa'daki A Takımı ülkeleri arasına giren Audi Türkiye, yeni modellerinin satışa çıktığı ilk ülkeler arasında da yer almaya başladı. Bu nedenle de markanın yeni A3'ün dünyada ilk satışa çıkacağı ülkelerden biri de Türkiye oldu.

Doğuş Otomotiv-Audi Genel Müdürü Gino Bottaro, A3’ün özellikle 2013’de markanın satışlarında itici güç olacağını söyledi.   

 

A8 TEKNOLOJİSİ A3'E AKTARILDI

Türkiye’de önümüzdeki günlerde ilk planda 1,4 TFSI ve 1,6 TDI motor seçenekleriyle satışa çıkacak 3kapılı A3, mobil bilgi-eğlence ve sürücü destek sistemlerinde gelişmiş teknolojik unsurları barındırıyor. 

 Audi’nin, tüm dünyada olduğu kadar Türkiye’de de büyük ilgi gören modeli A3’ün yeni nesli, Göcek’te düzenlenen etkinlik ile tanıtıldı. A3 model ailesinin, Türkiye’de ilk satışa çıkacak versiyonu 3 kapılı A3 ve takip edecek yeni versiyonların, Audi’nin 2013’teki en büyük kozu olacağını söyleyen Doğuş Otomotiv-Audi Genel Müdürü Gino Bottaro, A3’ün segmentinde büyük ilgi görmesini beklediğini belirtti. 

A3 model ailesinin, Türkiye’de en çok satılan Audi model yelpazesi olduğunu söyleyen Gino Bottaro,”Yeni nesil A3’ün de hem meraklılarının hem de bu araca ilk kez sahip olacakların beğenisini kazanacağını düşünüyorum. Yeni A3, lüks sınıfı otomobillerin özelliklerini kompakt sınıfa taşıyor” diye konuştu.

Bottaro, kasım başında satışa çıkacak 3 kapılı versiyonu, 2013 mart sonunda 5 kapılı Sportback’in izleyeceğini, asıl kozlarının ise yılın son üç ayında Türkiye'de satışa çıkacak A3 Sedan olacağını söyledi.

A3’ün ilk etapta 1,4 TFSI ve 1,6 TDI motor seçenekleri ile satışa sunulacağını söyleyen Bottaro, “A3 ailesinin satışa sunduğumuz ilk üyesi A3 olacak. Bunu ailenin sportif üyesi S3 ve daha sonra 5 kapılı model A3 Sportback izleyecek. Son olarak gelecek yılın sonlarına doğru A3 Sedan’ın da katılması ile A3 ailesi 2013’te en büyük kozumuz olacak. 2013 yılında A3 ailesi modellerinden 5 bin adet civarında satışı yapmayı öngörüyoruz” diye konuştu.

A3 ürün ailesinin tamamlanmasından sonra satış hacminin yıl bazında 7 bin adetlere yükseleceğini belirten Bottaro, 2013 yılında toplam pazarda küçük bir düşüş tahmin ettiklerini ama premium araç liginde küçülme olmayacağını öngördüklerini de belirtti.

Gino Bottaro, A3 modellerinin 25.700 Eurodan başlayan fiyatlarla satışa çıkacağını açıkladı. 

 

Audi'nin süperligine çıktık

Avrupa'da yaşanan ekonomik krizin etkisindeki markaların can simidi olan Türkiye, şimdi de premium markaların süperligine yükseldi. Yıllık 750-850 bin adetlik performans yakalayan Türkiye otomotiv pazarı, birçok  markanın en fazla satışa ulaştığı ülkeler arasında bulunurken, premium markaların da gözdesi oldu. 

Geçen yıl ekim ayındaki ÖTV artışının ardından kısmen vergi avantajlı küçük motorlu modellerini piyasaya sunma atağına kalkan premium markalar, yakın zamanda orta sınıf markaların en büyük rakibi olacak gibi görünüyor. 

Premium sınıfın önemli temsilcilerinden Audi de son iki yıldır yakaladığı satış performansıyla dikkat çekiyor. Doğuş Otomotiv-Audi Genel Müdürü Gino Bottaro, Türkiye'nin Audi markasının en çok satış yaptığı 17.  ülke olduğunu söyledi. Bottaro "Audi'nin 'Birinci Bölgesi'ne girdik. Bu bölgede Güney Avrupa'ya dahiliz. 2010 yılında dünyada 22. sıradaydık. 2011'de ilk 20'ye girdik. Bu yıl ise şu ana kadar olan satışlarımızla sıralamada 17. ülke olmaya devam ediyoruz" dedi. İlk 20 ülkenin içinde olmanın Türkiye'ye tedarik açısından avantajlar sağladığını ifade eden Bottaro "İkinci bölgedeyken yeni bir modelin piyasaya çıkmasından sonra 6 ay ile 1 yıl arasında gecikmeli alabiliyorduk. Ama şu anda Audi'nin yeni bir modeli hiç bekleme olmadan anında piyasaya sunabiliyoruz" diye konuştu. Bottaro, 2010 yılında 9 bin 656 adet olan satışlarını 2011 yılında 12 bin adede çıkardıklarını, bu yıl da eylül sonu itibriyle 9 bin 582 adet satışa ulaştıklarını hatırlattı.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here