Yen arttı Japon markalarını Avrupa’da zora soktu

Otomobil ve ticari araç fiyatlarının belirlenmesinde döviz kurları büyük yer tutuyor. Türkiye’de fiyatların yılbaşına göre ortalama yüzde 15 artmasında kurlar etkili olurken son yıllarda kurla ilgili en büyük darbeyi Japonya menşeili markalar yedi.

Merkez Bankası verilerine göre global krizin başladığı 2008’in başında 100 japon yeni 1,1 lira iken hafta sonuna 2,42 lira değerle girdi. Böylece 4 yıllık süre içinde Yen Türk Lirası’na karşı yüzde 120 değer kazandı.

Sözkonusu dönemde dolardaki değişim yüzde 60, Euro’daki değişim ise yüzde 42 oldu. Son bir yılda bile TL karşısında Japon yeni yüzde 27, dolar yüzde 20, Euro yüzde 15 değer kaybetti. Bu değer artışı otomobil ve ticari araç fiyatlarına da kısmen yansıtıldı. Japon yenindeki artış dolar ve Euro kurlarına göre de bir hayli yüksek oldu.

Türkiye’de Japon devi Mitsubishi’yi temsil eden Temsa’nın Satış ve Pazarlama Genel Müdürü Yusuf Soner, son birkaç yılı içinde Euro karşısında Yen’deki değer kazancının yüzde 70’leri bulduğunu belirterek, “Bu artış maalesef Japon markalarının Avrupa’daki gücünü etkiliyor.

Üzerine Japonya’daki tsunami, Tayland’taki sel gibi doğal afetler eklendi. Japon menşeili araçların Avrupa bölgesindeki fiyatı dezavantajlı hale geldi. Ancak sarkacın diğer ucuna varıldığını düşünüyorum. Yani ekonomide uzun süre artış olmaz, şimdi aradaki farkın azalmaya başlayacağı bir dönem olmalı. Bu da Japon markaları için avantajlı bir dönemin başlayacağı anlamına gelir” dedi.    

11 ayda yüzde 1,4 daralan Avrupa otomobil pazarında Toyota yüzde 9.9 küçülürken diğer Japon markalarından Honda’nın satışları yüzde 19.4, Mazda’nın yüzde 24.8, Suzuki’nin yüzde 10.1 oranında azaldı. Bu dönemde Nissan ve Mitsubishi’nin satışları ise arttı.

Temsa Genel Müdürü Yusuf Soner, binek otomobilden otobüse kadar geniş bir alanda faaliyet göstermeye devam ettiklerini söyledi. Otobüs ve kamyonda hedeflerin tuttuğunu dile getiren Soner, “L200 ile pikap sınıfında liderliği sürdürüyoruz.

11 ayda 4 binin üzerinde L200 satılmış. Canter kamyonda Kasım’da ay bazında lider olduk. Binek araçlar arasında ise ASX, 4×4 gibi bazı versiyonları olmamasına rağmen başarılı bir satış grafiği sergiliyor.” diye konuştu. Yusuf Soner, 2012 yılına yönelik beklentilerin de negatif olmadığını kaydetti.

Öte yandan Hyundai Assan Yurtiçi Satış, Satış Sonrası ve Pazarlama Genel Müdürü Ümit Karaarslan, stok birikmesinin daha büyük tehlike arz etmemesi için kurlardaki artışın fiyatlara tam olarak yansıtılamadığını ve ÖTV artışlarının şirketler tarafından paylaşıldığını söyledi.

Kur artışlarının bu şekilde devam etmesi durumunda yeni yılda otomobil fiyatlarında belli artışların olacağını ifade eden Karaarslan, bu artış oranlarının firmalara göre değişebileceğini, firmaların kendi stoklarına ve stratejik planlarına göre bir fiyat artışını otomobillere yansıtacaklarını dile getirdi. Karaarslan, aralık ayında 100-110 bin adet civarında bir pazarın oluşacağını belirtti.

Elektrikli Fluence’ın fiyatı dizelinden ucuz oldu

Renault’nun Bursa fabrikasında üretilen ve İsrail, Fransa, Danimarka gibi ülkelere ihracatı başlayan ilk elektrikli modeli Fluence Z.E.’nin Türkiye fiyatı belli oldu.

Renault Mais, Türkiye’de önümüzdeki Mart ayında satışa sunacağı elektrikli aracın satış etiketini Fransa merkezle yaptığı sıkı pazarlıklar sonucunda dizel Fluence’ın bile altına indirdi. 100 kilometre mesafeyi 2.5 liralık elektrik tüketimiyle kateden otomobilin fiyatı batarya hariç 60 bin lira olacak.

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, “Fluence Z.E.’yi hükümetin verdiği yüzde 3 ÖTV desteğiyle Avrupa ülkelerinde olduğu gibi normal motorlu Fluence fiyatı ile satışa sunabiliyoruz. 2012 model Fluence Privilege 1.5 dCi EDC 110 modelinin anahtar teslim fiyatı 61 bin 450 lira. Fluence’ın satış fiyatında verdiğimiz sözü tuttuk.”  dedi.

Fluence Z.E.’nin Avrupa’daki gibi batarya hariç satılacağını ve aylık abonelik ücreti alınacağını belirten İbrahim Aybar, “Batarya çok pahalı o yüzden tüketici kiralamış gibi olacak. Aylık bir abonmanlık ücreti verecek.

Fransa’da ayda 79 euro (197.5 TL) alınıyor, bizde 100 euro (250 TL) civarında olur” diye konuştu. Fluence Z.E.’nin satışına yılbaşı sonrasında başlanacak, teslimatlar Mart ayında başlayacak.

Elektrikli Fluence için İspanya, Fransa, İngiltere ve Portekiz’de 4 bin ile 6 bin euro arasında vergi indirimi var. Fransa’da 21 bin 300 euroya satılacak. 100 kilometrelik bir mesafe benzinli araçlarla ortalama 35 lira, dizel araçlarla 25 lira maliyetle katedilirken elektrikli araçlarla aynı mesafeyi 2.5 liraya gitmek mümkün.

Fluence Z.E.’nin 22 kwh’lık elektrikli motoru 95 beygirlik bir güç üretiyor. Elektrikli araç tam şarjla maksimum 160 km yol katedebiliyor. Elektrikli araç evdeki bir priz sayesinde 6 saatte şarj edilebiliyor.

 LPG’li araçta Ankara onde 

2,5 milyonun üzerinde LPG’li aracın bulunduğu Türkiye, dünyada Güney Kore’den sonra en çok LPG’li aracın bulunduğu ülke olarak öne çıkıyor. Otomobil sayısında İstanbul öne çıkmasına rağmen LPG’li araçlar konusunda Ankara öncü durumda.

Gasitaly markasını temsil eden Ekipgaz Genel Müdürü Selat Metin, bu durumun iki önemli açıklaması olduğunu belirterek, “Ankara’da bireysel otomobil kullanıcısı çok. İstanbul’a nazaran ikinci el aracın daha yoğun olduğu bir yer.

LPG daha çok ilk 3 yaşından sonra gündeme gelen bir sistem. Bu yüzden benzinli araçları LPG’ye dönüştürmek çok yaygın. Üstelik, çok sayıda ikinci grup yakıt istasyonu var, rekabet nedeniyle LPG litre fiyatları 1,8-1,9 liraya iniyor. Ankara’daki LPG’li aracın tasarrufu daha yüksek olmuş oluyor.” dedi.  

Garanti algısının LPG dönüştürmede öne çıkan bir kriter olduğunun altını çizen Metin, otopark sorunu çözülmediği için kadın sürücülere ulaşmakta zorlandıklarını söyledi.

“Kadınlar için otomobiliyle Alışveriş Merkezleri’ne (AVM) gitmek önemli. İstanbul’da tüm alışveriş hayatı AVM’lere kayıyor. İstanbul’un LPG’de geri planda kalmasında bu da etkili.” diyen Selat Metin, ayda 500 lira benzin gideri olan bir aracın LPG sistemine geçmesiyle altı ay gibi bir sürede kendi kurulma maliyetini karşıladığını dile getirdi.

LPG dönüşümü, yüzde 40 civarında yakıt tasarrufu sağlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz