Yarışçı ruh GSi, Insignia ile 2.0 260 hp olarak geri dönüyor

2017 Opel Insignia GSi

Yeni Insignia’nın en sportif modeli GSi, 14 Eylül’de kapılarını açacak Frankfurt Uluslarası Otomobil Fuarı’nda ilk kez sahne alacak. Türkiye yollarına çıkışı için 2018 yılının ilk ayları dile getirilen sporcu Insignia için Opel oldukça iddialı.

2017 Opel Insignia GSi geliyor

GSi uzantısını kullandığı önceki nesillerinde yakaladığı başarıyı yeni Insignia ile arayan Opel, bu versiyonda meraklıları için 2.0 lt hacimli 260 hp’lik turbo benzinli ve 2.0 210 hp’lik turbo dizel motor seçenekleri hazırlamış.

Benzinli versiyonda 400 Nm tork, dizel versiyonda ise 480 Nm tork üreten ünite 8 ileri otomatik şanzımanla kombine edilmiş.

GSi farkı öndeki metalik çerçeveli, iri hava girişlerinden belli olacak.

Böyle bir güç ünitesinde sadece otomatik şanzıman… Artık manuele sporcularda bile yer kalmıyor. Ne olacak bu işin sonu ?

Çeyrek milyon liralık Opel?

Otomatik şanzımanın “tiptronic” yansıması ise direksiyonun arkasına yerleştirilen kulakçıklarla yakalanıyor Opel Insignia GSi’da. Sürüş sırasında istenilen sportif sürüşü elde etmek için bu kulakçıklarla usulüne uygun oynamak gerekiyor.

Insignia GSi’da standart olarak tork vektörleme özellikli dört çeker sistemi bulunacak. Bu sistem kayma eğilimi gösteren tekere daha az güç göndererek, virajlarda aracın şeridinde kalmasını sağlayacak düzenlemeleri mili saniyeler içinde elektronik olarak yapacak.

Michelin marka spor lastikleri yola tutunmayı artırırken 20 inç’lik jantları da yeni modelin atletik yapısına katkıda bulunuyor.

Ön tarafta geniş krom hava kanalı ve arka tarafa bastırma kuvveti uygulayan spoyler gibi ince ayarlar ile Opel mühendisleri yeni GSi’a yeni bir kimlik kazandırmayı hedeflemişler.

Bu arada hemen ekleyelim otomobilin geliştirme süreci Almanya’nın “Yeşil Cehennem” olarak da bilinen ünlü yarış pisti Nürburgring’de tamamlandı.

GSi vurgusu arkadan da kendini belli edecek.

Standart Insignia’dan 10 mm daha alçak

Araç sadece motor gücü ile ön ve arka dış kısım değişiklikleriyle GSi uzantısına maruz bırakılmamış. Opel mühendisleri bu versiyonda helezon yaylarını kısaltarak, otomobili 10 mm daha yere yakınlaştırmışlar. Özel sportif amortisörler savrulmaları azaltırken, 345 mm Brembo frenler ise sürüşü daha dinamik ve güvenli yapmaya yetiyor.

Süspansiyon ve direksiyon durumdan vazife çıkarıyor

GSi ile standart olarak sunulan FlexRide adaptif şasi sistemi sayesinde sürücü, kendi sürüş tarzına göre süspansiyonu ve direksiyon sertliğini ayarlayabiliyor. Sistem, seçilen sürüş moduna uygun şekilde gaz pedalı ve vites değişim noktalarını da uygun şekilde düzenliyor. Sürücü Standard, Tour ve Sport olmak üzere üç mod arasında seçim yapabiliyor. Sadece Insignia GSi’da bulunacak Performans moduna ise ESP tuşuna iki defa basıldığında geçiliyor. Bu mod araca daha fazla savrulma imkanı sağlayarak daha da performanslı sürüşe izin veriyor.

OPC’nin pabucu dama atılıyor

Tüm bu özellikler sayesinde yeni Insignia GSi, bir önceki nesil 2.8 V6 Turbo motorlu sportif Insignia OPC’ye Nürburgring-Nordschleife’de gerçekleştirilen karşılaştırma testlerinde bir tur fark attı. Bu farkın ortaya çıkmasında yeni GSi’ın Insignia OPC’ye kıyasla 160 kg daha hafif olması da önemli bir rol oynuyor.

 

2017 Opel Insignia GSi’ın içini bağlantılı kafalıklara sahip, ısıtmalı, soğutmalı, masaj yapan deri koltuklar tamamlıyor.

Sportifliği sertifikalı deri koltuklar tamamlıyor

Sportif sürüşle konforu bir arada sunan Insignia GSi’ın öne çıkan özelliklerinden bir diğeri de AGR sertifikalı deri koltukları. Performanslı sürüş tarzının savrulma eğilimini tolere etmek için artırılmış yan desteklerin eklendiği koltuklar aynı zamanda Insignia Grand Sport’ta da olduğu gibi ısıtma, havalandırma ve masaj özelliklerini içeriyor. Baş desteği de koltuğa entegre şekilde sportif konumlandırılmış.

GSi modelleri, Opel’in 33 yıllık sportif model tasarım geçmişine gönderme yapıyor.

İlk GSi modelleri Manta GSi ve Kadett GSi 1984 yılında meraklıları ile buluşmuştu. Insignia GSi’dan önce pazara sunulan son GSi modeli ise 2012’de Corsa D GSi olmuştu.

 

2. el Opel’lere Cardata fiyatlaması

 

İstanbul Autoshow 2017’de Opel standını geziyoruz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz