Yan sanayiciden pembe tablo

TAYSAD Başkanı Alper Kanca: Tedarik sanayi hız kesmiyor

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği Başkanı Alper Kanca, “15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminin ardından ciddi bir ekonomik bir durgunluk beklense de gelişmeler beklenenin tersi yönde oldu. Tedarik Sanayisi temsilcisi olarak bizler de 2016 yılı için uygulamaya koyduğumuz hareket planında hiçbir erteleme ya da gerilemeye mahal vermedik. Dolayısıyla sektörümüze yönelik önemli bir risk asla söz konusu değil. Tam tersine yatırımlarımız meyve vermeye başladı. Aksine artık vites büyütüyoruz. Yabancı yatırımcılar ve yurt dışındaki tüm paydaşlarımız bilmelidir ki; Türkiye ekonomisinin geleceği artık çok daha parlak” dedi.

TAYSAD, yabancı yatırımcılara mesaj gönderdi:

Tedarik Sanayisinin önemli bir pay sahip olduğu ülke ekonomisinin önümüzdeki dönemdeki durumunu değerlendiren TAYSAD Başkanı Alper Kanca, “Yabancı yatırımcılar bilmeli ki, Türk ekonomisinin geleceği oldukça parlak. Tedarik Sanayii de bunun bir parçası olarak aynı emareleri gösteriyor. Türkiye, halâ yatırımcıların önemsediği ve ihtiyaç duyduğu anahtar ekonomik faktörleri karşılayan dinamik bir ülke. Devam eden ekonomik büyüme hızı, destekleyici uluslararası çevreler, ekonomik çerçevemiz, genişleyen iç piyasamız ve işçilik maliyeti gibi hayati unsurlar ülkemizin sahip olduğu ana rekabet avantajları olarak göze çarpıyor. Bizim sektörümüzde yaşanan gelişmeler de bu doğrultuda ilerliyor. Daha geçtiğimiz günlerde 2014’ten bu yana sürdürdüğümüz ve 6 milyon liranın üzerinde fayda sağlanan İş Mükemmelliği URGE Projesi kapsamında Japonya’daydık. Orada çok önemli temaslarımız oldu. Türkiye’nin bir parçası olarak biz Tedarik Sanayinin yabancı iş ortaklarımız ve paydaşlarımız nezdindeki olumlu algısını bir kez daha deneyimleme fırsatı bulduk. Tedarik Sanayi bu algının ve başarıların devamı için titiz bir çalışma içerisinde kararlılığını sürdürüyor” dedi.


Tedarik Sanayii ihracatı yüzde 7 arttı!

TAYSAD Başkanı Alper Kanca, Temmuz sonu itibariyle tedarik sanayinin geldiği noktayı aktarırken, “Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin verilerine göre, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla, tedarik sanayimizin ihracat değerinde yüzde 7’lik artış gerçekleşti.

Böylece ilk 7 aylık ihracatımız 5,3 milyar dolar seviyesine yükseldi” dedi. Kanca, toplam otomotiv sektörü ihracatının ise, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11’lik artış ile 13,5 milyar dolara ulaştığına dikkat çekerek;

“Yaşadığımız bu süreçte, ihracatımızdaki artış yüzleri güldürüyor. Mevcut durumu daha da iyileştirmek adına gerek ana sanayi gerekse tedarik sanayi olarak bizler, ülke ekonomisine değer katmak için çalışmalarımızı durmaksızın sürdürme gayretindeyiz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz