Yan sanayici rekabetçi çelik istedi

 

 

Otomotivde rekabet, ana sanayiden yan sanayiye, yan sanayiden de hammaddeciye uzandı. ana sanayinin maliyetleri düşürün direktifleri, yan sanayicileri de yarı mamul ve hammadde tedariğinde hem kaliteli hem de ekonomik çözümlere yöneltti.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de 9 milyon ton çelik üretildi. Bunun 2 milyon tonu ihraç edildi. Aynı dönemde 6 milyon ton yassı ürün ithal edildi. Halbuki Türkiye’nin 16 milyon ton yassı sac üretim kapasitesi bulunuyor.

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD), üyelerini çelikte yerlilik oranı ve kalitenin artırılması, maliyetlerin ise düşürülebilmesi için "Çeliğe Dair" buluşmaları düzenledi.

Toplantıda konuşan TAYSAD Başkan Yardımcısı Alper Kanca, “Çelik üreticilerinin maliyetlerini düşürmesi, bizim yerlileşmemiz ve rekabetçiliğimiz anlamında yaşamsal önem taşıyor” şeklinde konuştu.

 

Çelik üreticileri kaliteli üretime yönelmeli

Kanca, “Birçok projenin yerlileştirilmesi, hammadde imalatçısının yetkinliğine veya fiyatına takılabiliyor. Yan sanayici olarak siz ne kadar iyi olursanız olun, eğer müşterinin talep ettiği kalite veya fiyat beklentisi hammaddeciniz tarafından karşılanmıyorsa, o işi alamıyorsunuz. Bu açıdan Türkiye’de üretim yapan çelik üreticilerinin yetkinliklerini geliştirmesi ve maliyetlerini düşürmesi, bizim yerlileşmemiz ve rekabetçiliğimiz anlamında yaşamsal önem taşıyor. Tabii bu durum aynı zamanda ithal girdilerin ve dolayısıyla dış ticaret açığının da azalması için önemli” diye konuştu.

 

ASİL ÇELİK VE ERDEMİR TEMSİLCİLERİ DE ORADAYDI

Asil Çelik İç Satış Yöneticisi Ali Çatal, Erdemir Otomotiv Pazarlama ve Satış Direktörü Burak Soydan ve Ford Otosan Sac Alımından Sorumlu Tedarik Zinciri Müdürü Gökhan Karadeniz de sektörle ilgili son gelişmeleri paylaştılar.

Çatal, konuşmasında yassı ürünle otomotiv endüstrisinin yerlilik oranını azaltmayı hedeflediklerini aktarırken, Karadeniz de buna karşılık ithalatı azaltmayı amaçladıklarını söyledi. 

Soydan ise yeni ürün geliştirme, zamanında teslimat gibi detayların sektörlerinde çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Yalnızca otomotiv endüstrisi için Ar-Ge merkezi oluşturma girişimlerimiz var. Kalıp tasarımından itibaren projenin içinde olmak istiyoruz” dedi.

 

 

2012 TÜRKİYE ÇELİK ÜRETİMİ

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de ancak 9 milyon ton üretim yapıldı. Bunun 2 milyon tonu ihraç edildi. Ama aynı zamanda  6 milyon ton yassı ürün ithal edildi. Halbuki Türkiye’nin 16 milyon ton yassı sac üretimi kapasitesi var.

Dahilde işleme rejiminin ithalatı artırdığı gözlenirken, bunun önümüzdeki dönemde dengelenmesi bekleniyor. Ancak yine de ithalatın tamamen kesilmesi beklenmemeli. Türkiye ürün çeşitliliğini artırarak, daha fazla yerli kullanım imkanı sağlamalı.

Sektörün büyük oyuncusu Çin. Bu ülke fiyatları düşürünce, Baltık ülkeleri ve Rusya buna yanıt veriyor, dolayısıyla fiyatlar Türkiye’de de etkileniyor.

Küresel anlamda dünyada kapanma veya üretim molaları olursa Avrupa’nın Türkiye’den talebi artar ve bu da dengeleri değiştirir. Uzmanlar bu tür gelişmelere de hazırlıklı olmak gerektiğini belirtiyorlar. BU gibi durumlar için Türkiye’ye gelecek talebi karşılayacak yetenekler geliştirilmeli önesirisinde bulunuyorlar.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz