VW’yle olmadı, Toyota’yla flörte başladı

Japon otomotiv şirketlerinin anavatanlarındaki başarıları, uluslararası ölçekte dikkat çekmeye devam ediyor. Japonya’nın 4. büyüğü Suzuki’ye yönelik ilginin arkasında ise dünyanın en büyüğü olma sevdası yatıyor. VW’yle olmadı, Toyota’yla flörte başladı.

Toyota Motor Corporation ile Suzuki Motor Corp. şirketleri arasında yeni bir yakınlaşmanın doğduğu açıklandı. İki Japon şirket yetkilileri, teknolojik zorluklara ve dünya ölçeğinde otomotiv sektöründe giderek artan konsolidasyona ayak uydurmak için ortaklık konusunu incelediklerini söylediler.

VW’yle olmadı, Toyota’yla flörte başladı

10 milyon adeti geçen araç satış adeti bazında 2015’te dünyanın en büyük otomotiv şirketi ünvanına sahip olan Toyota, geçen hafta gelişmekte olan piyasalara odaklanmak amacıyla Daihatsu ile birlikte yeni bir şirket kuracağını ilan etmişti.

VW ile olmadı, Toyota ile flört ediyor
VW ile olmadı, Toyota ile flörte başladı

Hatırlanacağı gibi Toyota, bu yıl içinde küçük araç üreticisi Daihatsu Motors şirketinin tüm hisselerini satın almıştı.

Japonya’nın dördüncü büyük otomotiv imalatçısı olan Suzuki de minik araç ve 4×4 konularında uzman ve iç piyasada Daihatsu ile sıkı bir rekabet yaşıyor.

Her iki şirket de gelişmekte olan Asya ülkelerinde araç üretimi ve pazarlaması yapan şirketlere sahip.

Suzuki, Hindistan’daki Maruti Suzuki India  şirketindeki çoğunluk hissesi ile Hint pazarında egemen.

Daihatsu ise farklı ortak girişimler eliyle Malezya ve Endonezya’da giderek büyüyor.

Tarihi tokalaşma. Akio Toyoda ve Osamu Suzuki el sıkıştılar.
Tarihi tokalaşma. Akio Toyoda ve Osamu Suzuki el sıkıştılar.


Toyota
 ile Suzuki bugün yaptıkları ortak açıklamada, küresel otomotiv sektöründeki hızlı değişimlere ayak uydurabilmek için sanayide daha geniş işbirliğine ihtiyaç olduğunu belirttiler.

“Her iki şirketin de ayrı ayrı yürüttüğü ar-ge çalışmalarının yanı sıra, aynı hedefi ve aynı heyecanı paylaşan  ortaklara sahip olmak artık çok önemlidir.”

Toyota ve Suzuki ortaklık imkanlarını araştırmaya yeni başladıklarını ve bu arada hem karşılıklı rekabeti sürdüreceklerini hem de diğer şirketlerle işbirliğine  devam edeceklerini belirttiler.

Suzuki, son olarak Alman otomotiv devi Volkswagen ile ortaklık için masaya oturmuş ama işbirliği yapılamadan masadan kalkılmıştı.

Şirketler bugün konuya ilişkin bir açıklama yaptılar.

İşte o açıklama:

Toyota ve Suzuki tarafından yapılan ortak açıklamada;
“Küresel otomotiv sektöründeki hızlı değişimlere ayak uydurabilmek için sanayide daha geniş işbirliğine ihtiyaç vardır.

Otomotiv endüstrisi sadece konvansiyonel otomobil Ar&Ge’si yapmakla kalmıyor aynı zamanda çevre, güvenlik ve bilgi teknolojilerinin dahil olduğu gelişmiş ve ileri teknolojiye yönelik Ar&Ge çalışmalarını da devam ettiriyor.

Şirketlerin de altyapı geliştirme çalışmalarında birlikte hareket etmeleri ve yeni endüstriyel standartlar belirlemeleri giderek daha fazla önem taşıyor” denildi.

Toyota ve Suzuki’nin, bağımsız çalışmaya ve rekabete devam edeceğinin altı çizilerek “Toyota ve Suzuki aynı zamanda; ilerideki fırsatlar için işbirliği konusunu değerlendirecek ve endüstri fikirleriyle ilgili diğer şirketlerle de iş ortaklığı yapmaya devam edecektir.

Toyota ve Suzuki aynı zamanda standartlaştırma ve endüstri çalışmalarıyla ilgili olarak diğer şirketlerle de iş ortaklığı fikrine açıktır” açıklamasında bulunuldu.

Toyota Başkanı Akio Toyoda, otomobil endüstrisinin çevresel koşullarla birlikte büyük bir değişim içinde olduğunu belirterek “Başarıyı sürdürmek için değişimlere yanıt vermemiz gerekiyor. Sizinle aynı tutkuyu ve hedefi paylaşan partnerleriniz olması çok önemli.

Otomotiv endüstrisi gelişirken daha iyi otomobiller yapmamıza katkı sağlayacak yeni iş ortaklığı fırsatlarına her zaman açık olduğumuzu söylemek isteriz” dedi.

Suzuki Başkanı Osamu Suzuki de Toyota’nın endüstriye liderlik eden ve ileri teknoloji konusunda aktif olarak çalışan en güvenilir bir şirket olduğunu kaydederek “Suzuki’nin iş ortaklığı konusunda Toyota ile görüşmelere başlaması çok sevindirici.

İlk kez bu ihtimal üzerinde Toyota’nın Onursal Başkanı Shoichiro Toyoda ile konuşmuştuk ve Başkan Akio Toyoda’nın da ilgi göstermesine minnettarım. Suzuki’nin geleceği konusunda görüşmeler yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

İlk yerli hibride vergi piyangosu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz