VW Türkiye yatırımında sürpriz! 1000 dönüm fidanlık tahsis ediliyor

Volkswagen tarafından Türkiye’de Manisa’da yapılması beklenen yatırımla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. VW Passat üretilmesi beklenen VW yatırımı için bin dönümlük Orman fidanlığının da içinde olduğu; Manisa Organize Sanayi Bölgesi genişleme alanında 4 bin dönümlük tahsis alanı oluşturulduğu belirtiliyor. İddiaya göre; Akasya’dan Erguvan’a, Kestane’den Akçaağaç’a çok özel bitkilerin yetiştirildiği yıllık 500 milyon TL ciro yapan Muradiye Fidanlığı’nın Hazine’ye devredildiği; fidanlığın lağvedildiği ifade ediliyor. Muradiye Orman Fidanlığı kendi web sayfasında yıllık 5 milyon fidan kapasitesi olduğu bilgisi yer alıyor. 2001 yılında açılan ve bugün Türkiye’nin en büyük ihracatçılarından biri olan Ford Otosan Gölcük Fabrikası için de o dönem SEKA arazisi tahsis edilmişti.

 

VW Almanya, 2019 yılı içinde Manisa merkezli bir şirket kurmuş; daha sonrasında ise Passat ve Skoda için sedan model üretilecek fabrika yatırımı ile ilgili siyasi gerekçelerle sürecin ertelendiği açıklamıştı. Şubat ayında yapılması gereken yatırım açıklaması da koronavirüs salgını ile birlikte gündemden düşmüştü.

İddia sahibi Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı

Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Savaş Akcan, bugün katıldığı bir Zoom basın toplantısında VW için Manisa’da Muradiye ilçe sınırları içerisinde 4 bin dönümlük alan tahsisi yapıldığını, bu alan içerisinde 1000 dönümlük lağvedilen Muradiye Fidanlığı’nın da yer aldığını söyledi. Volkswagen’in Türkiye’de yapacağı yatırımla ilgili olarak, “Volkwagen’in Manisa’daki fabrikayı bir tarım arazisi üzerine kurmasını doğru bulmuyoruz. Tarım arazilerinin amaç dışı kullanımına izin verilirse yarın işleyecek arazi bulamayacağız. O zaman ne tohumu ne de girdi maliyetlerini konuşmaya gerek kalmayacak” ifadelerine yer verdi.

Fidanlık 1944 yılında Muradiye ilçesinde kuruldu

 

4 bin dönümlük alanın güney ve Doğu bölgesi Manisa Organize Sanayi Bölgesi fabrikaları ile kuzeyi ise Muradiye Fidanlığı ile birlikte Manisa –Menemen karayolu ile sınırlanıyor. Karayoluna paralel Spil Dağı’nı gören alanda; yapraklı-ibreli ağaç, ağaçcık, çalı ve sarmaşıklar üzerinde ihtisaslaşmış şekilde alçak rakım bitkileri yetiştiriliyor. Ekonomik değeri yüksek 10 santimden 7-8 metreye ulaşan boyda orman ağacı ve peyzaj bitkileri üretiminde öncü. Çınar(doğu), Çınar (Londra), Y Akasya, Akasya(Top), Akasya(Pembe Çiçekli), Erguvan, Ihlamur, Kestane, Huş; Akçaağaç, Sumak, Katalpa, Süs Eriği, Süs Elması gibi geniş yapraklıların yanı sıra Çam(Fıstık), Mavi servi, Kara servi; boylu ve sürünücü birçok Ardıç türleri, Mazı türleri, Sekoya, Karaçam, Sedir(Toros), Sedir(Himalaya), Mavi ladin gibi birçok iğne yapraklı türler yetiştirilen Muradiye Fidanlığının simgesi ise Repikajlı Çınar fidanları.

Gölcük Fabrikası için SEKA arazisini Ford Otosan’a tahsis ettiği gerekçesiyle Başbakan Mesut Yılmaz hakkında Meclis’te Yüce Divan için gensoru açılmış; 8. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ise “Gerekirse Çankaya’nın bahçesini veririm” diyerek buna karşı çıkmıştı. Ford Otosan’ın ilk yatırım tutarı 550 milyon dolar olan fabrikasının temeli, Demirel ve Yılmaz’ın da katıldığı törenle 19 Nisan 2001 tarihinde atılmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz