VW Tiguan 12 yılda 6 milyon müşteriye ulaştı

Şu sıralar makyajlı versiyonunun haberlerini yaptığımız VW Tiguan; güncel versiyonu ile Volkswagen Grubu’nun en başarılı modeli ve Avrupa’da en çok satan SUV modeli oldu. Tanıtımı 2007 yılında Frankfurt’taki Uluslararası Otomobil Fuarı’nda (IAA) gerçekleşti.

2008 yılında piyasaya çıktığında üretim kapasitesi 150.000 iken bugün üretilen Tiguan sayısı 911.000’e ulaştı. Bu da günde 2.495 adet Tiguan üretilip satılıyor demek. Geçen yıl Volkswagen Almanya, Rusya, Çin ve Meksika’daki fabrikalarda her 35 saniyede bir Tiguan üretim hattından çıktı.

Dünyanın çok satanları listesine tırmanan VW Tiguan, altı milyon adetlik üretimi aştı. 2019’da toplam 910.926 adet Tiguan SUV üretildi. Bu rakamla Tiguan Volkswagen markası ve Grubunda en çok satan otomobil oldu. Tiguan dünyada pazarların yüzde 80’inde satın alınabilecek şekilde dağıtım ağına ulaştı. Avrupa’da piyasadaki en başarılı SUV oldu.

Almanya’da, en başından beri en başarılı SUV unvanını aldı. Ve başlangıçtan itibaren, yeni model dünya çapında da talep görüyordu. 2011 yılında makyajlı Tiguan ortaya çıktı; yıllık ilk kez 500.000 satış rakamı aşıldı.

Tiguan’ın ikinci nesli Nisan 2016’da piyasaya çıktı. Modüler Enine Araç Platformu (MQB) kullanılarak geliştirildi. Ve bu teknik platform her şeyi değiştirdi. Artan dinamik oranlar, otantik ve enerjik bir SUV tasarımı için şablon sağladı. Yeni destek sistemleri aracın aktif güvenliğini artırırken, ekstra dingil mesafesi nedeniyle iç mekan oldukça genişledi.

Üretimin yüzde 55’i uzun şasi yani AllSpace

Ürün serisi 2017’de ikinci bir Tiguan modeline (110 mm uzatılmış dingil mesafesine sahip bir XL versiyonu) yedi koltuk olabilecek şekilde kavuştu. Bugün yeni versiyon ürün üretim hattından çıkan tüm Tiguan modellerinin yüzde 55’ini oluşturuyor.

Amerika’da Volkswagen ikinci nesil Tiguan’ı sadece uzun versiyon olarak pazara sunuyor. Avrupa pazarlarında ve Türkiye’de uzun dingile sahip model Tiguan Allspace adıyla piyasaya çıkıyor.

Çin’de Tiguan L 02 olarak satılan XL versiyonu en çok satanlar arasında. Ekim 2019’da Volkswagen Çin Tiguan L 02 için mevcut motor serisine bir plug-in hibrit ekledi. Bu PHEV motor yenilenen Tiguan ile birlikte Avrupa (Türkiye’de dahil olabilir) pazarlarında da satışa çıkacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz