VW 44 milyar Euro yatırım yapacak

Volkswagen, e-mobilite, otonom sürüş, yeni mobilite hizmetleri ve dijital dönüşüm kapsamında 44 milyar Euro yatırım harcayacağını açıkladı. Şirket ayrıca hafif ticari araç segmentindeki endüstriyel işbirliği konusunda; Ford ile yapılan görüşmelerin olumlu ilerlediğini, ek işbirliği alanlarının belirlendiğini ifade ediyor.

Volkswagen Grubu önümüzdeki beş yıl içinde, sadece bu alanda 44 milyar Euro harcama kararı alırken; 2019-2023 dönemi için Denetleme Kurulu tarafından görüşülüp onaylanan kısım da açıklandı. Volkswagen AŞ. CEO’su Herbert Diess, “Volkswagen Group’un stratejisinin bir amacı, inovasyon hızını arttırmaktır. Yatırımlarımızı gelecekteki hareketlilik alanlarına odaklıyoruz ve stratejimizi sistematik olarak uyguluyoruz.” dedi.

Volkswagen Grubu, geleceğin zorluklarını kendi kaynaklarından finanse etmek için; tüm markalar ve şirketlerdeki kazançları sürekli olarak geliştirmek için çalışıyor. Marka ve şirketler tarafından kararlaştırılan hedefleri güvence altına alacak programlar başlatıldı. Finans ve Bilişim Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Frank Witter şunları söyledi: “Yatırım ve maliyet hedeflerimize dayanıyoruz, odaklandık ve disiplinliyiz ve sistematik olarak seçtiğimiz yolda devam edeceğiz.”

Grup’un Otomotiv Bölümü’nün araştırma-geliştirme payı 2020 yılından itibaren yüzde 6 gibi bir seviyede olacak. Net nakit akışı hedefi de 2020 yılı için en az 20 milyar € olacak. Bununla birlikte, dizel krizinin 2019 ve 2020 yıllarındaki planlamalarda nakit çıkışlarını etkilemesi bekleniyor.

Ford’la rakip kalacak

VW ve Ford, hem ürünler hem de bölgeler açısından birbirini çok iyi tamamlıyor. Bir dizi hafif ticari aracın ortak geliştirilmesi ve üretimi, öngörülen işbirliğinin merkezinde yer alıyor. Önerilen işbirliği hiçbir şekilde ticari, pazarlama veya fiyatlandırma stratejilerini ilgilendirmediği için Ford ve Volkswagen yine de rakip olarak kalacak. Hafif ticari araç segmenti dışında işbirliğini genişletme potansiyeline sahip ek işbirliği alanları da tespit edilmiş.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here