Volvo’dan akıllı far teknolojisi

Bu yılın sonbaharında Türkiye'de satılmaya başlanacak yeni Volvo S60, V60 ve XC60, Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Yeni Volvo modelleri yenilenen Aktif Uzun Far Kontrol sistemiyle, karşıdan gelen sürücüleri rahatsız etmeden sürekli olarak uzun farların açık kalabilmesini sağlıyor.

Volvo Cars Kıdemli Güvenlik Uzmanı Prof. Lotta Jakobsson, yeni aydınrlatma sistemini tanıtımında yaklaşımlarını “Yenilenen Aktif Uzun Far Kontrol sistemiyle hedefimiz, karanlıkta karşıdan bir otomobil geldiğinde ya da bir otomobilin arkasına geldiğinizde, kısa ve uzun farlar arasında manuel olarak geçiş yapmaya gerek bırakmadan, mümkün olduğunca sürekli olarak uzun farları kullanmak” olarak özetliyor.

Aktif Uzun Far Kontrol sisteminin ana avantajı, trafik alanının dışındaki gölgeli bölgelerin de aydınlatılıyor oluşu. Bu da sürücünün yolun kenarındaki, park edilmiş otomobiller, hayvanlar ve bisikletliler gibi korunmasız yol kullanıcılarını algılama şansını artırıyor. 

 

Zeki gölgelendirme mekanizması

 

Karşı yönden başka bir otomobil geldiğinde ya da bir başka otomobilin arkasına geldiğinizde, sistem sürücünün gözlerinin kamaşmasını engellemek için belirlenen alana gölgelendirme yaparak sadece gerektiği kadar ışığın yansımasını sağlıyor.

 

Aktif Uzun Far Kontrol teknolojisi, diğer araçları tanımlamak ve gölgelendirilmesi gereken alanları tespit etmek için otomatik frenli algılama sisteminin ön camın üstündeki dikiz aynasının arkasında yer alan kamerasını kullanıyor. Bu teknoloji, sadece 1.5 derecelik marjıyla seçilen nesneyi çerçevelemek için yeterince hassas. 

Kontrol ünitesi, kameradan aldığı bilgileri far içine entegre edilmiş hünerli projektör modül mekanizmasına gönderiyor. Farklı boyutlarda metal parçalardan oluşan küçük bir silindir, fazla far ışığının gerektiği kadar gölgelendirilmesine olanak tanıyor.

 

Aktif Uzun Far Kontrol sistemi, Xenon farlı motosikletler için de çalışıyor. Yaz aylarında Volvo S60, V60 ve XC60’ta sunulacak bu sistem, hız 15 km/s’nin altına düşene kadar aktif halde kalıyor.  

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz