XC90 SUV termik motorlu son Volvo mu olacak

XC90, XC40 ve XC60 SUV, S90 sedan ve V90 station hibrit modellerini bünyesinde barındıran Volvo, 2025 yılından sonra içten yanmalı motorlarına veda ediyor.

Volvo Cars CEO’su Hakan Samuelson’un Amerikan yayını Car and Driver ile yaptığı son röportajdaki ifadesine göre; XC90 modelinin yeni nesli, benzinli motorla sunulacak en son Volvo modeli olacak.

Volvo Cars Başkanı Samuelson; “İçten yanmalı motorun yeni nesil bazı modeller için seçenek olarak sunulacağını, sonraki tüm modellerin yalnızca elektrikle çalışacağını” açıkladı.

Markanın planları, benzinli ve dizel motorlar yasal olarak tamamen kısıtlanmadan önce otomobillerinin tamamen elektriğe geçmek üzerine kurulu.

Mevcut Volvo XC90 modeli 2015’ten beri üretiliyor, ancak yeni nesilin üretimine 2025 yılından sonra başlanması bekleniyor. İsveçli otomobil üreticisi yeni nesilin gelişi ile birlikte, önümüzdeki on yılın içerisinde içten yanmalı motorlarından ayrılacak.

Bununla birlikte, eylemin zamanlaması iki ana faktöre bağlı olacak; “tüketicilerin isteği ve elektrikli araçlar için altyapının geliştirilmesi.” Volvo’nun belirlediği ilk hedef ise markanın 2025 yılına kadar elektrikli otomobil pazarındaki payını yüzde 50’ye yükseltebilmek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz