Volkswagen’in 1 milyar euroluk yatırımı Polonya’ya gitti

Türkiye, otomotivde son yılların ilk ve tek yeni yatırımından da oldu. Yeni yılın ilk haberlerinden biri olması beklenen haber kuzeyden Polanya’dan geldi. Hükümetin son dönemde en çok üzerinde durduğu, teşviklerle beslediği Volkswagen Ticari Araç yatırımı, olumsuz sonuçlandı. Resmi açıklama Alman devin CEO’su Winternkorn tarafından 30 gün içinde açıklanacak.

Konuyla ilgili haberler bir yandan Reuters bir yandan da Polonya gazetelerinde yayınlandı.

Polonyalı bir bakan da kararın alındığını, resmi açıklamanın yapılacağı demecini patlattı. Polonya’da seçim dönemi olmadığı için bu beyana itibar etmek gerekiyor.

Yani Türkiye o kadar üzerine düşmesine rağmen, teşvikler, tarife dışı engellemeler tarzındaki göndermelere rağmen, bu büyük yatırım da teğet geçti. 2008 yılında global ekonomik krizin teğet geçmesinden sonra bu yatırım da Türkiye üzerinden kuzeye yönlendi.

 

1 milyar euroluk yatırım

Volkswagen Grubu, 2016 sonunda üretimine start vereceği yeni nesil Crafter modelinin üretim tesisleri için 1 milyar euroluk yatırım yapacak. Polonya'daki yeni tesiste yılda 100 bin Crafter üretilecek. Tesiste 3 bin kişi istihdam edilecek. 

Alman otomotiv devinin Polonya’da halen bir fabrikası bulunuyor. VW, Polonya'nın Poznan şehri yakınlarındaki bu tesiste Caddy ve Transporter üretiyor.

 

Türkiye’de bu yıl şampiyon VW olacak

Türkiye otomotiv pazarında 11 ayda 100 bin adet araç satan Volkswagen pazarın lideri durumunda. En yakın rakibi Renault'la arasındaki fark yaklaşık 8 bin araç. Ford ve Fiat’ın satışları da bu rakamın biraz daha uzağında. Aralık satışlarının nasıl gerçekleşeceği belli değil. Sürpriz filo satışları olabilir ama VW, 2013'ü büyük ihtimalle lider bitirecek. VW toplam pazarda liderliği elde ederse, ilk kez ithal bir marka Türkiye’de birincilik kürsüsüne çıkacak.

 

Yatırım kararı Almanların 

Doğuş Otomotiv CEO'su Ali Bilaloğlu, Audi A3 Sedan'ın test sürüşünde VW'nin yatırım karar sürecinin dışında olduklarını açıklamıştı. Bilaloğlu, yönelttiğimiz "2013’te pazar lideri olduğunuz zaman VW’ye yatırım için daha fazla baskı gelir mi?” sorusuna “Liderlik farklı yatırım kararı farklı. Yatırım görüşmeleri bizim dışımızda gelişiyor. Şu an ne durumda bilmiyorum. Ancak Volkswagen’in yatırım kararı bizimle ilgili bir konu değil, kendileri karar verecek. Biz müdahil değiliz…” yanıtını vermişti. 

 

MACH18  Planı İşliyor

Alman devi, son yıllarda elde ettiği dünyanın en büyük otomotiv şirketi olma planı MACH’ı adım adım hayata geçiriyor. Toyota’nın elindeki bu liderlik, 2018 yılında VW Grubu’nun olabilecek mi. Dünyada 106 fabrikası bulunan Alman sanayi şirketi, bütün hesaplarını buna göre yapıyor. 

VW, Audi, Seat, Skoda, Bentley, Porsche, Bugatti, Lamborghini, MAN, Scania gibi markaları çatısı altında. 570 bin çalışanı var. Günde 37 bin 700 araç üretiyor. 153 ülkede faaliyet gösteren VW Grubu, 2012'de 9 milyon 276 bin araç satışıyla Toyota ve General Motors'un arkasında üçüncü oldu. Alman dev bu performansıyla cirosunu 193 milyar euroya ulaştırdı. VW Grubu, 2018'de 10 milyon adetlik satışa ulaşarak, dünya liderliğini hedefliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz