Volkswagen’e yatırım için gözdağı

 

2023 hedefleri doğrultusunda üretim ve ihracatta 4 misli artış hedefleyen hükümet geçen hafta uygulamaya başlanan yeni teşvikleri dünya devlerine anlatacak. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, otomotiv şirketlerinin CEO’larına bugün yeni teşvik paketinin ayrıntılarını içeren mektup göndereceklerini söyledi. Bu kapsamda Türkiye’de yatırımı olmayan şirketlere ağırlık veren hükümet geçen yıl pazarda üçüncü sıraya çıkan Volkswagen’a de gözdağı verdi. Daha önce Jetta modelinin Meksika’dan gerçekleştirilen ithalatına yüzde 10 Gümrük Vergisi getiren hükümetten yeni tedbirler olabileceğine yönelik sinyal geldi.

Otomotiv editörleri ile yeni teşvik paketinin ayrıntılarını paylaşan Bakan Çağlayan, Volkswagen’e sert çıktı. Alman devinin Türkiye’de yatırım yapmamasının çok ağrına gittiğini belirten Bakan Çağlayan, “Türkiye’de en çok satılan üç markadan biri ama yatırımı yok. Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk’le konuştuk, Volkswagen CEO’su Dr. Martin Winterkorn ile görüşeceğiz, ‘Bu kadar güçlü olduğunuz bir yerde neden yatırım yapmıyorsunuz?’ sorusunu soracağız. Tereddütlerini öğrenmek istiyoruz, bilgi eksikliği mi var acaba.” dedi. Çağlayan, önümüzdeki günlerde Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye’ye ziyarette bulunacağını Başbakan Erdoğan’ın da Merkel’e yatırım konusunu açacağını kaydetti.

Volkswagen’in yatırımı konusuna önem verdiklerini söyleyen Çağlayan, Volkswagen’ın yatırıma sıcak bakmaması durumunda geçmişte Jetta modelinin Meksika’dan ithalatına getirilen Gümrük Vergisi gibi bir tedbir olup olmayacağı konusunda ise “Bazı şeyler söylenmez yaşanır. Bizi tedbir almaya mecbur etmesinler. Aslında böyle bir teşvik sisteminden sonra kendileri kayıpta. Türk halkını küstürmezler inşallah. Sitem etmiyoruz, yatırıma davet ediyoruz Ben ülkemin menfaatlerini gözetmek zorundayım.” ifadelerini kullandı.

Geçen hafta yürürlüğe giren teşvik paketine yönelik düzenlemenin otomotivde yatırım yapacakları kazançlı çıkaracağını kaydeden Zafer Çağlayan, “Örneğin 500 milyon liralık yatırıma imza atan ve 1.500 kişiye iş veren bir üreticiye reel olarak yüzde 30’u geri dönüyor. Yani vergi muafiyeti, sigorta primi desteği, faiz desteğini alt alta koyduğunuz zaman 150 milyon lira cebine kalıyor.” dedi.

        Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, verilen teşviklerin çok kapsamlı olduğunu belirterek, yerli binek otomobil markasının yanı sıra hafif ticari aracın da ortaya çıkmasını beklediklerini söyledi. Türkiye’nin hafif ticari araç segmentinde bugüne kadar büyük yol aldığını söyleyen Çağlayan, “1 babayiğit iki marka çıkarabilir. Hafif tiçari araçta zaten gazı almışız. Otomotivin kalbi ABD’ye gittiğiniz zaman bile Türk malı Ford Connect’e biniyoruz. Bu kapsamlı teşviklerle birden fazla da babayiğit çıkabilir” dedi.

Bakan Zafer Çağlayan, Fiat, Tofaş, Ford, Renault, Hyundai ve Honda şirketlerinin CEO’ları ile yaptığı görüşmelerin çok olumlu geçtiğini belirterek, “Otomotiv sektörünü hiç bu kadar heyecanlı görmedim. Yerli otomobil markasına bu kadar yakın olmadık” dedi. Çağlayan, Türkiye’deki otomotiv şirketlerinin yöneticilerinin 15 Şubat’ta devreye giren yeni düzenlemeyi anında merkezleriyle paylaştığını kaydetti ve ekledi: “Sabah erkenden Resmi Gazete’yi merkezdeki CEO’lara mail atmışlar. Yeni teşviklerle yatırıma daha kolay ikna edecekler.”

YATIRIMIN YÜZDE 10’U YIL SONUNA KADAR YAPILMALI

1- Babayiğitten kastımız Türkiye'yi en iyi şekilde hatırlatacak marka yatırımı yapacak biridir

2- Türkiye'de otomobil sektöründe yerlilik oranı yüzde 56. Hedefimiz bunu yüzde 85 mertebesine getirmek.

3- Otomotiv yatırımları 7 yıl süreyle destekten faydalanacak.

4- Vergi indirimi desteği için yatırıma katkı oranı yüzde 40 olacak, yüzde 80 oranında vergi indirimi imkanı sunulacak.

5- 31 Aralık 2013 tarihine kadar yüksek yoğunluklu teşvikten  faydalanmak için yatırımın yüzde 10'unun yapılması yeterli. Bu tarihten sonraki yatırımlarda katkı oranı yüzde 40'tan yüzde 30'a, sigorta primi desteğinin 7 yıldan 6 yıla düşüyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz